7m


7m

hyundai

Bir ailenin acı feryadı! Çocukları ellerini ve kollarını ısırıyor, çareyi bezle buldular

İzmir'de yaşayan Asiye ve Serdal Maden çifti, çocukları 7 yaşındaki Yusuf'un, bipolar mizaç bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk sebebiyle ellerini ve kollarını ısırmaya başladı. Aile, çözümü çocuklarının ellerine bebek bezi sarmakla buldu.

Yaşam 12.01.2020, 09:59
Bir ailenin acı feryadı! Çocukları ellerini ve kollarını ısırıyor, çareyi bezle buldular

İzmir'in Gaziemir ilçesinde oturan Asiye ve Serdal Maden çiftinin ilk çocuğu olan Yusuf, 1,5 yaşından sonra kendisine zarar vermeye başladı. Vücudu morarana kadar kendini tokatlayan Yusuf, bir süre sonra elleri ve kollarını ısırmaya başladı. Bunun üzerine aile, çocuklarını hastaneye götürdü ve Yusuf'a bipolar mizaç bozukluğu ile obsesif kompulsif bozukluk teşhisi konuldu.

'ÇOCUĞUMU KURTARIN'

Tedavilerden sonuç alınamayınca aile yaklaşık 3 ay önce İzmir'e taşındı. Aile, oğullarının tedavisini burada da bulamadı. Serdal Maden, oğlunun hem kollarına, hem de dişlerine zarar verdiğini belirterek yardım feryadında bulundu. Maden, "Oğlum öncelikle kendini tokatlamaya başlamıştı. Bunu engellemek için ellerini arkadan bağlıyorduk. Bu sayede bu alışkanlığını bıraktı. Ancak ardından kollarını ısırmaya başladı. Hem kolları çok kötü durumda hem de dişlerini kırdı. Kendine zarar vermemesi için ellerini bebek beziyle bağlıyoruz. Kendi yiyemediği için yemeklerini ben yediriyorum. Ona yemek yedirirken hüngür hüngür ağlıyorum. Dayanacak gücüm kalmadı. Çocuğumu kurtarın" dedi.

Bir ailenin acı feryadı! Çocukları ellerini ve kollarını ısırıyor, çareyi bezle buldular

'TEK İSTEĞİMİZ EVLADIMIZIN İYİ OLMASI'

Eşi ve çocuklarına bakmak için düzenli bir işte çalışamadığını söyleyen Maden, "Geçen ay hastaneye gittiğimizde bizi arayacaklarını söylediler, ama kimse aramadı. 6-7 senedir bir ilaç kullanıyoruz, ama sonuç ortada. Eşim de engelli olduğu için tüm işlerle ben ilgileniyorum. Bu yüzden düzenli bir işte çalışamıyorum. Psikolojik olarak zor durumdayım. Çocuğumla ilgilenilmesini istiyorum. Hastaneler, ileri tarihlere randevu veriyor. 7 yıldır çektiğimiz çileyi bir biz biliyoruz. Kendimiz için hiçbir şey istemiyoruz. Tek isteğimiz evladımızın iyi olması" diye konuştu.

Bir ailenin acı feryadı! Çocukları ellerini ve kollarını ısırıyor, çareyi bezle buldular
KIZILAY'DAN AİLEYE YARDIM

Öte yandan Kızılay, aileye gıda ve eşya yardımında bulundu. Gaziemir Kızılay Şube Başkanı Davut Dinçel, "Serdal Bey iki ay önce bize müracaat etti. Yaptığımız incelemenin ardından gıda ve eşya yardımında bulunduk. Engelli çocuğumuz için sağlık bakımından yardıma ihtiyaçları var. Biz Kızılay olarak sosyal faaliyetler ışığında; gıda, giyim ve kırtasiye yardımı yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


Yorumlar (1)
yorumcu 2 yıl önce
Maalesef Devletin ve tibbin bu konuda yapabilecegi tek sey anti-depresan ilaci daya gitsin.Belki Bu kisinin ilac tedavisiyle birlikte davranislariyla ilgili TERAPI almasi gerekiyordur.Ama ” KIM UGRASACAK” simdi terapiyle? devletin doktoruna basim agriyor diye gidin ilaci yazar gonderir yillarcada tek care ilacmis gibi kullanmaniz istenir.Bu is boyledir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@