Atatürk'ün annesi Zübeyde hanımın evlat acısını heykele yansıttı

Didim Belediyesi tarafından yaptırılan Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın heykeli, Türkiye'de bir ilk olacak.

Atatürk'ün annesi Zübeyde hanımın evlat acısını heykele yansıttı
banner432

Ali Rıza Efendi’nin Zübeyde hanıma aşkı ve Zübeyde Hanım'ın evlat acısı  heykeltraş Olgaç Demirkol'a ilham kaynağı oldu. 


Didim Belediyesi'nce yapılan Zübeyde hanım heykeli, Gülizar-ı Cenneti Zübeydem” sözünden esinlenerek yapıldı. 

Cumhuriyeti'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği “Gülizar-ı Cenneti Zübeydem” sözünden esinlenerek Didim Belediyesince Akbük’te yapılan Zübeyde Hanım Parkına konulacak heykelde son aşamaya gelindi. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım adına Didim Belediyesi'nce Akbük’te yapılan parka konulacak olan heykel, Türkiye’de bir ilk olacak. Didim Belediyesi Heykel ve Seramik atölyesinde çalışan Heykeltıraş Olgaç Demirkol tarafından yapılan titiz araştırmalar ve çalışma neticesinde, Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği “Gülizar-ı Cenneti Zübeydem” sözünü kitaplardan bulan ve ayrıca Zübeyde Hanım'ın yaşadığı sıkıntılar ve 4 çocuğunu küçük yaşlarda kaybetmesinden yola çıkarak hazırlanacak heykel, taşıdığı özellikleriyle farklı bir anlam taşıyor.

Atatürk'ün annesi Zübeyde hanımın evlat acısını heykele yansıttı

“Evlat acılarını heykele yansıttı”

Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 kardeş olduğunu ve bunlardan Naciye (12 yaşında), Fatma (4 yaşında), Ahmet (9 yaşında) ve Ömer (9 yaşında) küçük yaşlarda hayatını kaybettiğini ve annesi Zübeyde hanımın 4 çocuk acısı çektiğini öğrendiğini belirten Demirkol, hayatta kalan çocuklarının ise Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule hanım olduğunu söyledi.

Olgaç Demirkol, Zübeyde Hanım'ın yaşadığı bu acılar nedeniyle hazırladığı 5 yapraklı heykelin ortasında Zübeyde hanımın yer alacağını etrafındaki 5 yaprağın ise ölen çocukların simgeselleştirildiğini söyledi. Parkta konulacak heykele ayrıca iki Gül yaprağının da ekleneceğini söyleyen Demirkol bunların da eşi Ali Rıza Efendi ile Mustafa Kemal Atatürk olacağını dile getirdi.

Heykelin yapımı öncesinde Zübeyde hanım hakkında bir çok araştırma yapıp kitaplar okuduğunu kaydeden Demirkol Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin eşi Zübeyde hanım hitap ettiği “Gülizar-ı Cenneti Zübeydem” sözünü kendisini çok etkilediğini söyledi.

İlham aldığı sözün ardından hazırlanan bu heykelin yapımı öncesinde Belediye Başkanı Deniz Atabay’a bilgi verdiğini ve maketi görmesinin ardından onay aldığını belirten Olgaç Demirkol, “Ülkemizde bugüne kadar yapılmayan ve farklı bir anlam taşıyan heykel yaptık. 2,5 aydır bununla uğraşıyorum. Gaz beton ile heykel örülüp ardından oyularak şekle sokuldu. Rengi beyaz kalacak ve çalışmaların tamamlanmasının ardından parka konulacak” dedi.

Atatürk'ün annesi Zübeyde hanımın evlat acısını heykele yansıttı

“Farklı bir eser oldu”

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ise hazırlanan heykelin farklı bir anlamı olduğunu ve bugüne kadar Zübeyde Hanım için hazırlanan heykel ve büstlerden farklı olduğunu söyledi. Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin eşi Zübeyde hanım hitap ettiği “Gülizar-ı Cenneti Zübeydem” sözünün kendisini de etkilediğini belirten Atabay Didim Belediyesi seramik atölyesinden bu tür güzel eserlerin çıkmasının da kendileri için memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Heykelin tamamlanmasının ardından açılışla konulacağını söyleyen Başkan Atabay Didim’de kente yönelik dokunuşların devam edeceğini dile getirdi.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 12:03

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner421