18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümü

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü....

Yaşam 18.03.2017, 09:31 18.03.2017, 10:13
18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümü

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü. Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı'ında Türk ordusu vatan toprağını korumak için İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan, Avustralya ve Yeni Zellanda askerlerinden oluşan orduya karşı kahramanca direnerek dünya tarihini değiştirmiştir. 


Biz de Haber61 ailesi olarak kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 


ÇANAKKALE ZAFERİ VE ÖNEMİ 
 

Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Muharebeleri, Birinci Dünya savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Çanakkale/Gelibolu Yarımadası'nda İtilaf Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu arasında yaşanmıştır. 

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zapt etmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Aynı zamanda 1 Ağustos 1914'ün ertesi günü Almanya ile ittifak anlaşması imzalayan Osmanlı İmparatorluğu, fiilen savaşa katılmıştır.

Savaşta ağır kayıplar veren Osmanlı İmparatorluğu, işgal girişimlerini bastıramayınca toprakların büyük bir bölümü zapt edilmiştir. Ancak Gelibolu cephesindeki Çanakkale Savaşı, Atatürk önderliğindeki Türk milletinin ve ordusunun büyük bir mücadele ile kazanılmıştır. Çanakkale'de İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan, Avustralya ve Yeni Zellanda askerlerinden oluşan orduya karşı Türk ordusu kahramanda direnmiştir. Dünya tarihinde sayfa açan kara ve deniz savaşları sonucunda her iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir. Resmi kayıtlara bağlı olarak Türk ordusunun verdiği ağır kayıp 250 bin ila 300 bin arası olduğu bilinmektedir. 

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
halim 4 yıl önce
ISTE KAKRAMANLIK DESTANIDIR CANAKKALE . DUMLUPINAR ,SAKARYA .BILMEYENLER OKUMAYANLAR ANLAMAZ .ISTE BUYUK LIDER ISTE TURK TARIHININ HIC AMA HIC UNUTULMAYACAK EN BUYUK LIDERIDIR MUSTAFA KEMAL ATATURK .BUNUN ICIN GURUR VE ONUR DUYUYORUM BIR CUMHURIYET COCUGU OLDUGUM ICIN .
osman yavuzyilmaz 4 yıl önce
dünaynin gelmis gecmis en büyük adami ve devrimcisi. dünyada 57 ülkede aniti var,malesef bizde onu tarihten silmek istiyen ve neredeyse ona hakaret eden bir hükümet var,ama o hep yasaycaktir hep kalbimizde olacaktir gurur duyuyoruz onunla.
Adnan 4 yıl önce
Atatürkün Askerleriyiz ,O kadarrrrr....
adnan 4 yıl önce
250-300bin Sehit vermisiz,inanilir gibi degil demeko yigitler olmasaydi Türkiyede olmayacakti.Nurlar icinde yatsinlar.Atatürkümüzü sevmeyenler ona dua etsin .
Naci 4 yıl önce
Ulu önder Atatürk, senin gibi lider gelmez bir daha. Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin, sizler olmasaydınız esir olurduk, köle olurduk

Gelişmelerden Haberdar Olun

@