Bakan Adil Karaismailoğlu'ndan Trabzon'da Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap! "Beyefendi günaydın..."

Bakan Adil Karaismailoğlu Trabzon'da iş dünyası ile bir araya geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon'da İş dünyası ile bir araya geldi.

Bir otelde gerçekleşen toplantıya Bakan Karaismailoğlu'nun yanısıra AK Parti Trabzon milletvekilleri, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi ve iş insanları katıldı.

Bakan Karaismailoğlu, yaptığı konuşmada, İpek yolunu yeniden canlandıracaklarını söyleyen CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap verdi.

Bakan Karaismailoğlu, "beyefendi, günaydın diyoruz" dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

8 Mayıs'ta belli oldu adaylıklarımız. Yoğun bir çaba içinde çalışıyoruz. Burada büyümüş bir kardeşiniz olarak Türkiye'nin dört bir yanında hizmet vermeye çalışıyoruz.

Türkiye'de hayal edilemeyen pek çok şey gerçek oldu. Onlardan biri de Zigana Tüneli. Herkesin oradan en az 1 kez geçmesini isterim. Geldiğimiz nokta için en iyi göstergedir. Eski Zigana Tüneli sadece 1 tüp ve 1800 metredeydi. Bugün 800 metre daha aşağıda çift tüp 14.5 km tünel hizmete girdi. Eski tünel 1800 metre dağın başında tünel, yeni Türkiye 29 bin metre tünel. 12-13 senede bitmeyen bir tünel, 5 yılda biten 29 bin metrelik tünelden bahsediyoruz.

Standardı en yüksek işlerden biridir. Tünelden gurula geçeceksiniz. Havalandırma, aydınlatma asfaltından betonarmesine kadar... Türkiye 21 yıldır hayalleri gerçeğe dönüştürüyor. Dünyaın en güçlü liderlerinden biri var başımızda. Zaten bu işler güçlü bir liderle oluyor. 21 yıllık istikrar sürecinden aldığımız güçle gelecek 50 yılı planlamaya başladık.

Trabzon'da devam eden 24 tane karayollları projesi var. Maliyetleri 28 milyar TL. Köyleri, ilçeyi, şehri birbirine bağlıyoruz. Şehri dünyaya bağlyoruz, büyük düşünüyoruz. Karayolları bugünkü mali değeri 75 milyar TL'lik yatırım yaptı. Bu coğrafi koşullarda yatırım yapmak zor ancak devletimiz bütçesini ayırarak yatırımlarını sürdürüyor.

Kanuni Bulvarı ile şehre bir nefes aldıracağız. Güney Çevre yolu için de 1 yıl çalıştık. Trabzon'a en faydalı olacak güzergahı tespit ettik ve 1 Mayıs'ta temelini attık. İnşallah en kısa sürede bitirip Trabzon'un hizmetine sunacağız. 44 kmlik çevre yolundan bahsediyoruz. Bunun da yüzde 70'i tünel. Şartlar ne gerektiyorsa onu yapıyoruz. Burada 1 kmlik maliyetle orta anadoluda 10 kmlik yol yapğabiliyoruz.

Pandemide turizm sonrası gelişim oldu. Bize 1 memnun turist bin turist getirir diye öğretirlerdi. Ama memnun olmayan turist farklı zararlar da getirebilir. Radikal tedbirler alarak uygulamak ve Trabzon'un farklılığını göstermek gerek. Trabzon'da turizm yatırımları devam edecek.

Trabzon'un Vakfıkebir tereyağından süt ürünlerine, Akçaabatı'na ve Tonya'sına kadar meşhur olduğu alanlar var. Ancak bu ürünlerin hiçbiri buradan karşılanmıyor. Üretim yeterslziliğinden olduğunu düşünüyorum. Teşvikse teşvik, planlamaysa planlama. Nasıl yapılacağını konuşacağız ve uygulayacağız.

Trabzon Türkiye'nin en yoğun havalimanlarından biri. Kapasitenin dolacağını düşündüğümüz için dünyanın en özgün havalimanlarından birini Trabzon için projelendirdik. İnşallah Trabzon'a hizmet veren özel bir havalimanını inşaa edeceğiz. Bir taraftan da şehir hastanesi devam ediyor. Kesinti olmuştu şu anda problem yok. 2025 Şubat ayında şehre kazandıracağız.

Yatırımlarla Trabzon'u sadece Türkiye'ye değil dünyaya bağlıyoruz.

Güler misiniz ağlar mısınız, karşımızdaki aday, yıllar önce Sabiha Gökçen'e havalimanı yapacağınıza Tuz Gölü'ne alabalık çiftliği yapın diyordu. Vizyoner, akşam da bir vizyon projesi sunmuş. Günaydın dedik beyefendiye. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattını 2017'de, Marmaray'ı 2013'te açtık. Farkında değiller. Yeni İpek Yolu'ndan bahsediyorlar. Şu anda Çin Pekin'den Londra'ya kesintisiz gidiyor. Kalkınma Yolu diyoruz. Trabzon Limanı'nı Basra Körfezi'ne bağlıyoruz. Zigana Tüneli bunların önemli kordidorlarından biri. Büyük güçlü Türkiye'den bahsediyoruz. Biz yeni İpek Yollarını açtık zaten. Günaydın beyefendi. Biz şu anda kapasiteyi artırmak adına güzergahtaki ülkelerle oturup konuşuyoruz. Türkiye tarih yazıyor. Alabalık çiftliği ile alabalık beslemekle olmuyor bu işler. Memleketin güçlenmesini dert eden kadrolarla oluyor bu işler.

2053'ü 2071'i planlıyoruz. Türkiye büyük düşünüyor. Ülkemiz gelişiyor, şehirler gelişiyor. İhracat rakamları fırlıyor. Bunları konuşmak için bugünkü gibi ghuzur ve güven ortamı olması gerek. Yıllarca bizim gücümüzü ve gençliğimizi çaldılar. Dünyanın en büyük mega projelerini kendi mühendisi ve işçisi ile hayata geçiren bir Türkiye var.

Türkiye'yi karıştırmaya talip olanlara fırsat vermemek gerek. Bize vereceğiniz destek daha fazla yatırım, istihdam, üretim ve turizm olarak dönecektir. Trabzon'a gelen turistler Orta Doğu'dan geliyorlar. Allah göstermesin bir iktidar değişikliğinde bir tanesini burada göreremezsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenden dolayı Türkiye'yi tercih ediyorlar. O yüzden onları memnun edeceğiz ve gerçek misafirperverlikle, Trabzonlu gibi ağırlayacağız ve göndereceğiz, daha fazlası gelecek. 3-4 ayla değil, turizmi 12 ay nasıl geliştiririz. Onları konuşacağız.

14 Mayıs'ta inşallah güven ve istikrar ortamı devam edecektir. Meydanlara sığmıyoruz. Bu, vatan ve milletine aşık olanların feryadıdır.

Haber61 - Haber Servisi - Emrah Paça - 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler