Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye yönelik atış hazırlığında olduğu tespit edilen DEAŞ hedefleri, sınırda konuşlu olan Fırtına obüsleriyle vuruldu. İlk tespitlere göre 8 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre; 11 Haziran 2016 tarihinde DEAŞ terör örgütü tarafından, Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye yönelik atış hazırlığında olduğu tespit edilen silah mevziileri, roketler ve havan silahlarından oluşan 11 hedefe, sınırda konuşlu bulunan Fırtına obüsleri ile atış yapıldı. Ayrıca koalisyon uçakları tarafından da Cakka bölgesine 1 ve Duvaybik bölgesine 2 olmak üzere 3 hava harekatı icra edildiği öğrenildi.

Yapılan atışlar ve hava harekatı neticesinde; ilk tespitlere göre 8 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. DEAŞ’a ait dört savunma mevzii, bir bina ve bir havan mevziinin imha edildiği tespit edildi.

DEAŞ terör örgütü kontrolünde bulunan Güzel Mezra ve Yeni Yaban’ın, muhaliflerin gün içerisinde yaptıkları saldırılar neticesinde muhaliflerce ele geçirildiği bildirildi.