Muhtar vakaları gizlemişti! O mahallede hasta sayısı artmaya devam ediyor

Muhtar bilgileri gizleyince bir mahalleyi ateşe attı.

Van 19.04.2020, 14:23
Muhtar vakaları gizlemişti! O mahallede hasta sayısı artmaya devam ediyor

İstanbul'dan 7 Nisan 2020'de Van'a gelen ve ikamet ettiği Başkale İlçesi Örmetaş Mahallesi'ne giden 1 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, mahalle hıfzıssıhha kurulu tarafından karantinaya alınmıştı.

Ancak İstanbul'dan gelen başka şahısların da olduğu ve mahalle Muhtarı Mikail Duman tarafından gizlendiği belirlenince mahallede çalışmalar yoğunlaştırılmıştı. Yapılan çalışmalar sonunda mahalledeki toplam vaka sayısının 44'e ulaştığı belirtildi.

MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Valilikten yapılan açıklamada, 7 Nisan'da İstanbul'dan Van'a gelen ve ikamet ettiği Başkale ilçesine bağlı Örmetaş Mahallesi'ne giden bir kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, mahallenin Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındığı anımsatıldı.

TOPLAM VAKA SAYISI 44'E YÜKSELDİ

Mahalleye İstanbul'dan gelen başka kişilerin olduğu bilgisini gizleyen muhtar Mikail Duman'ın görevden uzaklaştırıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mahallede başkalarının bulunduğunun belirlenmesi üzerine çalışmalar yoğunlaştırıldı. Önceki gün yapılan testler sonrası vaka sayısı toplamda 23 olunca mahalle özel çalışma alanı haline getirildi. Özel sağlık ekipleri, mobil araçlar ve çadırlar kurarak 90 haneli 900 nüfuslu mahallenin tamamında yeniden tarama çalışması başlatıldı. Dün 200 kişiye yapılan koronavirüs testlerinde 21 kişinin daha sonuçları pozitif çıktı. Son vakalar ile mahalledeki Kovid-19 taşıyan vaka sayı 44'e yükseldi. Giriş çıkışların yasak olduğu mahallede vatandaşların testlerin alınmasına devam ediliyor. Yeni vakaların tedavilerine başlandı."

Yorumlar (3)
Ali KAYA 7 ay önce
muhtar derhal görevden alınıp terörden soruşturma açılmalı.
Ali Papa 7 ay önce
Allah göstermesin ama, ölenler olursa, muhtara verilen görevden alınma cezası yeterli olacakmı? Ha tabanca ile ha bıçak ile ha virüsle öldürmüşsün hepsi aynı cinayet. Cezasıda aynı olmalı. Bu minvaldeki ilk olaylarda,failler 300-3000 lira ceza kesip salınmayıp ağır şekilde cezalandırılsaydı, caydırıcılık olurdu. O zayıf ahlaklı muhtarda cezadan korkup bu hainliği yapmazdı.
GÖKTÜRK 7 ay önce
MUHTAR ZATEN GÖREVDEN ALINDI.ONA ÖYLE BİR CEZA VERİLMELİKİ İBRET OLSUN.YALNIZ KÖY HALKININDA HATASI BÜYÜK NİÇİN BİR DUYARLI INSAN ÇIKIP HABER VERMEDİ MUHTEMELEN AKRABA HISIM OLDUKLARINDAN BİRLİKTE GİZLEDİLER

Gelişmelerden Haberdar Olun

@