Bilim insanları uzun süre kullanıma uygun lenslerin etkileri incelendi. Enfeksiyon riskini dört kat artırıyor. Nelere dikkat edilmeli.

Bilim İnsanları, görme bozukluğuna karşı gözlük alternatifi olarak kullanılan kontak lenslerin göz sağlığına etkilerini mercek altına aldı.

İngiltere’de London College Üniversitesi ve Moorfields Göz Hastanesi’nde görevli bilim insanları uzun süre kullanım imkanı sağlayan lenslerin kullan-at lenslere göre sağlık için dört kat daha zararlı olduğunu belirtti.

Bilim insanları uzun süreli kullanım imkanı sağlayan lenslerin duş alınırken ya da yüzme aktivitesi sırasında çıkarılması gerektiğini duyurdu. Bilim insanları bu tür lenslerin gözde enfeksiyon riskini artırdığını duyurdu.

Araştırmalar sonucunda uzun süreli lens kullananlarda görmeyi etkileyecek göz enfeksiyonu riskinin kullan-at modellerine göre dört kat daha fazla olduğu belirtildi.

Bu lenslerin gözde iltihaplanmaya sebep olan kornea enfeksiyonuna sebebiyet verebildiği belirtilirken, Acanthamoeba keratitis adı verilen bu hastalık sonucunda görme bozukluğu, körlük ya da kornea nakli gibi sıkıntıların oluşabildiği açıklandı.

Araştırmayı yürüten Profesör John Dart, “Son yıllarda bu hastalığın İngiltere ve Avrupa’da yayıldığını görüyoruz. Halen bu enfeksiyon çok nadir görülüyor fakat gerekli önlemler alınarak bu risk de ortadan kalkabilir” dedi.

Lenfoma nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Lenfoma nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Dart, “Lensler genelde güvenli fakat bazı durumlarda enfeksiyon riski oluşabiliyor. Dünya genelinde 300 milyon insanın lens taktığı biliniyor, dolayısıyla hastalık ve bulaşma riskini engellemek için insanları bilgilendirmek önemli” dedi.

Araştırmada bilim insanları “aylık lens” olarak da bilinen lensleri kullananlarda hastalanma riskinin yaklaşık 4 kat daha fazla olduğunu duyurdu. Ophthalmology isimli dergide yayınlanan araştırmada bu tür lenslerle banyo yapmak hastalanma riskini 3.3 kat artırırken, gece bu lenslerle uyumak da 3.9 kat artırıyor.