banner491

Yurda dönmeyenler vatandaşlıktan çıkartılacak

OHAL KHK'sına göre 'Yurda dön' çağrısına uymayanlar vatandaşlıktan çıkarılacak.

Yurda dönmeyenler vatandaşlıktan çıkartılacak
banner492
banner432

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 679, 680 ve 681 no'lu 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.


680 sayılı KHK ile Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerince hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, "yurda dön" ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmemeleri halinde, vatandaşlıktan çıkarılabilecek

Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerince hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, "Yurda dön" ilanına rağmen üç ay içinde yurda dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarılabilecek.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) göre, valinin teklifi ve İçişleri Bakanının uygun görmesi halinde, 442 sayılı Köy Kanunu kapsamında görevden ilişiği kesilmiş güvenlik korucuları operasyonel faaliyetler maksadıyla tekrar göreve çağrılabilecek. Ayrıca, gönüllü güvenlik korucuları da aynı usulle operasyonel faaliyetlerde görevlendirilebilecek. Bu şekilde görevlendirilenler, harcırah ve ek tazminat alabilecek. Bu ödemeler dolayısıyla her ne ad altında olursa olsun kamudan aldıkları ödemelerden kesinti yapılamayacak.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun; "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" başlıklı 302'nci maddesi, "Anayasayı ihlal" başlıklı 309'uncu maddesi, "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı" başlıklı 310'uncu maddesi, "yasama organına karşı suç" başlıklı 311'inci maddesi, "Hükümet karşı suç" başlıklı 312'nci maddesi, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyan" başlıklı 313'üncü maddesi, "Silahlı örgüt" başlıklı 314'üncü maddesi ve "Silah sağlama" başlıklı 315'inci maddesinde yazılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, bu durumun soruşturma aşamasında cumhuriyet savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren bir ay içinde vatandaşlıklarının kaybettirilmesi amacıyla Bakanlığa bildirilecek.

Bakanlıkça Resmi Gazetede yapılan "Yurda dön" ilanına rağmen üç ay içinde yurda dönmemeleri halinde, bu kişilerin Türk vatandaşlıkları Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kaybettirilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2017, 10:57

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
halim
halim - 3 yıl Önce

SUCUMUZ YOK .
KORKUMUZ VAR .
HER GUN BOMBANIN PATLADIGI BIR ULKEYE DONMEK NIYE ?
DEVLET FETOCU ARIYORSA ONLARI MIT BASKANLIGI BILMESI GEREKIR .
KISACA SOYLENEN BU ULKEDEN GIDIN VE GELMEYIN

mmmm
mmmm - 3 yıl Önce

aa ..tam oldu şimdi....hukuk devletine hiç yakışmadı bu karar....

Cihan Öztürk
Cihan Öztürk - 3 yıl Önce

Avrupada o kadar Ehli -Sünnet düşmanı varki haddi hesabını sayamazsın, Şii'liği yayandan tut Vahabiliği yayandan tut her taraf İslam dinini bozmak la uğraşan münafıklar cirit atıyor.Bir tane Komünist bozuntusunu hiç unutamıyorum Şiirlerde İmamı Azali varmış Sünnilerde İmamı Gazali varmış,İmamı Gazali Hazretlerini herkez biliyor İmamı Azali'yi de kendileri uyduruyor Ehli Sünnet müslümanlarının aklını bulandırmak için

Osman yagci
Osman yagci - 3 yıl Önce

Tek bir kurusum yok tek bir sucum da yok
Sucu olani anladik
Ya sucu olmayanlar onlar da mi vatandasliktan cikarilacak saygilar

Ark Coşkun Galip
Ark Coşkun Galip - 3 yıl Önce

Şimdi çıkarırlar sonra her şey süt liman olunca tekrar alırlar burası Türkiye.

mustafa yılmaz
mustafa yılmaz - 3 yıl Önce

Cihan öztürk.seninde derdin başka.asıl senden başlamalı.

Hasan öztürk
Hasan öztürk - 3 yıl Önce

Bu yol yol deyil,Devlet Vatandaşına karşı daha duyarlı ve toleranslı olmalı.o zaman görevi kötüye kullanan siyasileride Vatandaşlıkdan cıkaralım.bence sadece Teröre doğrudan bulaşan cıkarılabilinir.

mmmm
mmmm - 3 yıl Önce

ben anlamıyor yaa... bu ülkede kanın yokmu...yazılı kanunun olduğu bir ülkede khk niye olsun...


banner441

banner472