Trabzonspor'u 21. Olağan Divan Kurulu kongresi başladı.

Trabzonspor Kulübünün 21. Olağan Divan Genel Kurul Toplantısı Zorlu Grand Oteli'nde şu saatlerde başladı.

Genel Kurul Toplantısında gündeminde şu maddeler yer alıyor:

1. Yoklama – Açılış
2. Genel Kurul Divan Seçimi
3. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
4. Divan Başkanlık Kurulunca bilgi sunulması
5. Yönetim Kurulu tarafından kulüp faaliyetleri hakkında bilgi sunulması
6. Kulüp hakkında genel görüşme, dilek ve temenniler,
7. Kapanış.

Ali Özbak, Divan Kurulu Başkanlığına getirildi yardımcılıklarına Trabzonspor'un eski yöneticilerinden Murat İskender, Yavuz Şener, Murat Saylam getirildi.

Bakan Faruk Özak, Trabzonspru'un Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Asım Aykan ve Tekin Küçükali'nin 'telgrafları okundu.

Trabzonspor Genel Sekreteri Hasan Yener, kulüp faaliyetleri hakkında bilgi veriyor.

 

"Trabzonspor yönetiminin 8 ayda boyunca sadece saha ile ilgili değil, kalıcı gelir için yoğun çaba sarf ettik. HES konusunda, tüm işlemleri tamamlanmıştır. Kulübümüzü açısında hayatı derece önemli bir proje. Bu konuda Trabzonsporu seven herkesten destek bekliyoruz, Nata firmasına, il ve ilçe belediyelerine sivil toplum örgütlerine teşekkür diyoruz. Telekom ile ana sponsorluk sözleşmesi imzalandı, 5 yıl süre ile ana sponsorluk imzalandı"

 

Ali Kemal Başaran yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

 Trabzonspor alt yapıya eşit bakmalı, bölge takımlarına eşit bakmalı, ben evvela Trabzonsporluyum, ondan sonra Sebat ve bölge takımları gelir.  TS alt yapı takım oluşturdu, saygı duymak lazım. Diğer bölge takımları buna kırıldı. Trabzon'da iki büyük takım var, Trabzonspor ve Sebat kulübü. Sebat, Albayrak'ın dönemine kadar Trabzonspor'dan para talep etmemiştir. Trabzonspor diğer bölge takımlarını da kanatları altına almalı. Keşke Trabzonspor hiçbir kulübü almasaydı. Hepsine eşit mesafede olunsaydı. Yüreğimizle yanlarındayız, her zaman emirlerindeyiz”

 

 

Serdar Bali şunları söyledi. 

 

“Ben hiçbir zaman yönetimin yalakası olmadım. Kendi gördüğüm doğruları söylemek.

 

Trabzonspor hiçbir zaman büyüklüğünü kaybetmedi. Futbol Federasyonunda çok zayıf durumundayız. Hiç bir yatırımımız olmuyor, federasyon temsilcileri isterse bizi yakabilir. HES projesi Trabzonspor için çok önemli, Divan Trabzonspor'un bütçesinden para almasın.

 

 

Mademki yetkiniz yok, Trabzonspor'dan bütçede almayın. Trabzonspor'un duran giderleri artıyor, yönetim bu konuları biliyor diye düşünüyorum. Yattara konusu kapanmalı ama bu konu basit değil, Trabzonspor hem puan ve ivme kaybetti. Akyazı projesi ne oluyor bunu öğrenmek isterim”

 

 

 Başkan Sadri Şener, Eleştirileri saygı ile karşılıyoruz.

 

Akyazı projesi Trabzonspor'un kendi projesi değil devletin projesidir. Krizde yap işlet devret projesinde orayı yapacak bir şirket yok. Ancak GSGM orayı yapacağını söylüyor. Ama burası özel bir şirket tarafından yapılamaz. Avrupa kupalarına katılırsak Avni Aker'de bu maçları oynayamayız. Trabzonspor UEFA maçlarını Avni Aker'de oynaması mümkün değil. Buradaki her partinin temsilcisi vardır. Bundan dolayı herkes destek olmalı. O yüzden Trabzonspor'un Akyazı Stadını devlet yapmalıdır”

 

Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu, eleştirilerin yapılmasının normal olduğunu belirterek, ''Bugüne kadar yapılan en güzel kuruluş yıldönümü gerçekleştirildi. Bunu yönetim değil Trabzonspor camiası gerçekleştirdi. Üstelik bunca görkemine rağmen kulübe maddi külfet yaratmayacak şekilde sponsorlardan destek alınarak yapıldı. Burdaki zeytinyaglı yemeklerin lezzetinden bahsediliyor çok üzülüyorum'' dedi.

HES projesine büyük bir kesimden destek geldiğini dile getirerek, “Başta Trabzon ve ilçe belediyelerimiz, tüm sivil toplum örgütleri bu konuda Trabzonspor için desteklerini esirgemediler. Bundan memnuniyet duymamız ve bu düşünceyi geliştirmemiz gerekir. Bu proje bize değil geleceğe yöneliktir. O zamana kim ölür kim kalır belli değil. O nedenle böyle bir konu varken buzdolabı dükkanı açmaktan bahsedilmesi bizi üzüyor” diye konuştu.

Döviz borcunun yaşanan kriz ortamında herkesi tedirgin ettiğini belirten Hacısalihoğlu, şöyle konuştu: ''Ama bizim borcumuzun büyük rakamı Türk parası bazındadır. Çok az bölüm döviz borcudur. Bu yaşanan gelişmeler kimsenin düşündüğü planladığı gelişmeler değildir. Bundan en az kendi işletmelerimizde, kendi hayatımızda olduğu gibi Trabzonspor'u da en asgari zararla nasıl kapatabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz”

Yattara ile ilgili yapılan yorumlar üzerine de “Bulunduğumuz görev veya Trabzonspor'un bulunduğu konumu itibariyle hakikaten açıklanacak konular fazlasıyla açıklandı. Ama açıklanmayan bir bölümü var. Onları da Trabzonspor konumuna ve kadrosuna zarar vermesin diye yöneticilik mesuliyetiyle açıklamıyoruz. Söylersek bundan kim tatmin olacak. Onu anlatmakta zorluk çekiyoruz” şeklinde konuştu.

Trabzonspor'un büyüklüğüyle ilgili yapılan eleştirilere de açıklık getiren Hacısalihoğlu, “Biz tabiî ki büyük bir kulübümüz. Bir ihtilal gerçekleştirdik. Ancak bir naklen yayın paylaşımında, basında yer alma konusunda birkaç yıldır ne durumda olduğumuz ortadadır. Birkaç yıldır spor haberlerinde gündeme gelmediği, gazetelerde satır olmadığı biz yok desek de ortadadır. Son dönemde özellikle başkanımızın şahsi itibarı ve takımımızın aldığı sonuçlar sayesinde sık sık gündeme geldiğimizi anlatmaya çalıştık. Trabzonspor'un büyüklüğü tartışılmaz ama başkaları tarafından nasıl değerlendiriliyor onu değerlendirmek lazım” ifadesini kullandı.

Yapılan bazı eleştirilerin gerçekle bağdaşmadığını sözlerine ekleyen Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Müzemizde yarım bir kupa var. Ona bakıp ta bir kupayı bile alamadılar düşüncesinden artık çıkmamız gerekir. Onun yerine beklide dünyada örneği olmayan kupamızla övünmemiz gerekir. Bardağın dolu tarafı yerine üzerindeki az bir boşluk varsa o tenkit edilmeye çalışılıyor. Yine bu konuda örnek vermem gerekirse geçtiğimiz günlerde bir gazetede Yattara'nın niçin satılmadığı anlatılmış. Gazeteye göre Başkanımız Sadri Şener'in kardeşi Sani Şener'in Katar'da bir havaalanı ihalesini alamadığından Yattara transferinin olmadığı belirtildi. Oysaki orda ki ihale 3 yıl önce alınmış ve şuan bitme aşamasında. Bunları yazarken insanların üzüldüğünü düşünmemiz lazım. Çalışmalarımızın hepsi Trabzonspor'un menfaatleri içindir”