24.07.2017, 18:47

TS Akyazı tesisleri ön görüldüğü gibi su alıyor!

 
Trabzon- Akyazı TS Tesisleri yine yazılı basın gündeminde!

Akyazı su alıyor!

Akyazı Stadının soyunma odalarını belirli aralıklarla su bastığı öğrenildi. Soyunma odalarının zeminden daha alçağa yapıldığı bu nedenle alttan deniz suyu aldığı bildirildi. Soyunma odalarını sudan kurtarmak için bir üst kata alınması gündeme geldi ( Kuzey Ekspres Gazetesi, yerin Kulağı. 24.07.2017)

Doğrudan gözlem ve inceleme şansımız olmadığından basın haberleriyle bilgileniyoruz!!!

TS Akyazı Tesislerini daha önce su basmış, 15 Ekim 2016 tarihli köşe yazımızda Akyazı TS Tesislerindeki Resimlerin Dili’  başlıklı yazımızda konuyu irdelemiştik. TIKLAYIN

Tesislerin üzerinde bulunduğu dolgunun kara ile deniz arasında mesafe bırakılmadan karayla bitişik yapılmasının önemli mühendislik sorunlarına neden olabileceğini defalarca yazmış ve resimlerle açıklama çalışmıştık.

TS Akyazı tesisleri ön görüldüğü gibi su alıyor!

Şekil 1: 1- Akyazı sırtlarında sürekli ve etkin yağış (Heavy rain) toprağın suya doymasına ve yeraltı su seviyesinin yükselmesine ( Groundwater rise) neden olur. Üste soldaki şekil. 2- Akyazı’nın üst kotlarındaki yükselmiş yeraltı ve yerüstü suları daha alt kottaki Trabzonspor tesislerine doğru akar ( Water seeps trough saturated ground ). 3-Üst kotlardan alt kotlara doğru inen yeraltı suyu dolgu nedeniyle denize rahatlıkla boşalamayacağından tesis alanında yeraltı su seviyesinin daha da yükselmesine neden olur. Üste sağdaki şekil. Sonuç olarak tesisin iç ve dış zemini su altında kalır.

Son olayı da dikkate alarak tekrar hatırlatmak gerekirse; Karaya bitişik dolgu:

1-    TS Tesislerinde ve Akyazı yamaçlarında yeraltı su seviyesinin yükselmesine neden olmuştur. Daha önce yapılan sondaj verilerine göre dolgu alanında yeraltı suyu derinliği çok sığ olup, 70cm derinliğindeydi.

Çünkü şekilde görüldüğü gibi Akyazı yamaçlarından süzülen yeraltı suyu denize rahat bir şekilde boşalamamıştır. Yamaçlarda ve tesislerde biriken yeraltı suyu yamaçta yükselmiştir.
Aşırı yağışlarda, suya doygun toprak, suyu bir bakıma kusarak, yeraltı suyu yüzeyde serbest akıma geçmiştir. Bunun sonucu soyunma odaları alttan gelen sular altında kalmıştır ( Yeraltı suyu seli. Ground water flooding).

2-    Yükselen yeraltı suyu Akyazı yamaçlarında kitle hareketlerine ve heyelanlara neden olabilecektir.

3-    Tesislerin altında tatlı su- deniz suyu girişimi olacağından deniz suyu kolonlarda zamanla korozyona neden olabilecektir. Bu da tesislerin ömrünü oldukça kısaltacaktır.

4-    Yağışların az veya hiç olmadığı dönemde, yeraltı su seviyesi düşük olacağından, tuzlu deniz suyu karaya doğru ilerleyecek, tesislerin altında yükselerek odaları deniz suyu basacaktır. Yağışların arttığı dönemde tersine olaylar gelişerek tesisleri tatlı su basacaktır.

5-    Bu olayın örneği Rize dolgu alanlarındaki binalarda, bodrum katlarında yaşanmaktadır.

TS Akyazı tesisleri ön görüldüğü gibi su alıyor!


Şekil 2: Akyazı da sahile bitişik yapılan dolgu zamanla yeraltı suyunun yükselmesine neden olmuş tesislerde bodrum katları yeraltı suyu ile deniz suyu istilasına uğramıştır. 

SONUÇ: 

Bilgiyi kullanmıyoruz! 

Hata yapan bedel ödemiyor!

Yapıcı eleştiri yapan dışlanıyor!

Sorun nerede?

Kişilerde değil, sistemde.  
Yorumlar (8)
ÇAĞRIBEKAR 4 yıl önce
Bilim insanlarına itibar etmeyen toplumların stadı da su alır. .
Beyni de sulanır.
Cemal 4 yıl önce
Evet Osman hocam bunların olabileceğini dolgunluk karaya bitişik yapılmaması gerektiğini yazdı şimdiki yazısındaki belirttiği üzere olabilecekleri defalarca dile getirdi ama dinleyen olmadı biz her şeyi iyi biliyoruz bilim adamlarına gerek yok şimdi ne olacak bu iş nasıl düzelecek varın onuda bilim adamlarını gaziye almayıp bu işi yapanlar düşünsün
Hasan Demşr 4 yıl önce
Eyvah eyvah eyvah. Tokiye yaptırırsanız olacağı buydu. Ulan hollandalılara veya japonlRa yaptırsaydınız orayı. Trabzonla çok dalga geçildi. Bu insanlar yeminle sabırlı. Futbolda başarı yok birde stadyum eklendi. Biz gerçekten beddualıyız.
Çetin 4 yıl önce
Ben ktü.de osman hocanın öğrencisiyim. Senelerce bunu dile getirdi ama dinleyen olmadı. Bu yazısında da az bişey aklı selim olan insan şunu anlar ki bunların sonucu FACİA. Düşününki herhangi bi derbi maçında stad ve çevresinde 45 bin kişi dışarıda 5-10bin arası araç.. Altından su alan herhangi bi yapı bu ağırlığı kaldırabilecek güçte olur mu sizce..
musa 4 yıl önce
Bırakın bu japon işini,bu hocamız senelerdir söylüyor dinleyenmi oldu .Ankaranın profuna danışırsanız böyle olur
ozgur ata 4 yıl önce
yani desenize sadece koca kulup degil, yeni yapilan koca stadi da batiyor
sedat 4 yıl önce
antraman ve mac sonrasi dusu bilerek bedavaya getirmis hükümet yeni alinacak oyuncularin parasi sudan ciksin diye
Fatih 4 yıl önce
Su kiytirik stada yillik 12milyon tl kira oducez bide sana az bile yapiliyor cantada keklik trabzon!!!devam edin yalakalik yapmaya siyasilere

Gelişmelerden Haberdar Olun

@