banner536

banner526

banner533

23.09.2019, 09:02

Trabzon’u ancak usta şampiyon yapar

Yazı başlığını okuyup Muharrem USTA’dan bahsettiğimi düşünen değerli okurum biraz zaman ayır lütfen sen de oku... Zaten sorunlarımızdan biri de bu değil mi? Trabzonspor ile ilgili yazıları okuyup stresimizi daha da arttırıp asıl sorunlarımızı görmezden geliyoruz.

Malum konuşulacak daha farklı sorunlarımız da var bizim. Neyse ben konuma döneyim.

Genel bir Trabzon fotoğrafı çizecek olursak şunu diyebiliriz. Trabzon’da genç işsizlik (18-29 yaş ) oranı TÜİK verilerine göre %24 civarında, fabrika yeterli değil, kendini tekrar eden işler mevcut… İş ilanlarına bir göz atın… Satış ve pazarlama, mağaza çalışanı, garson, saha personeli, muhasebeci, büro personeli dışında ilan görmek oldukça zor.

Peki her yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden, Avrasya Üniversitesi’nden, Trabzon Üniversitesi’nden mezun olan binlerce Trabzonlu genç ne iş yapacak? Ya da farklı şehirlerde okuyup memleketi Trabzon’da yaşayacak gençlere kim iş bulacak?

Arz ve talep dengesini gözeterek mi bölümleri açıyoruz? Talep fazlasının tokadını yemediğimiz için mi bu rahatlık? İnanın ben bu sorulara cevap bulamadım…

Bir de şöyle bir söylem tutmuş gidiyor. ‘Trabzon’da iş var ama insanlar iş beğenmiyor’ Arkadaş işsizlik sorununa bu söylem ile çözüm bulamazsın, lütfen sorundan uzaklaşmak için kendini kandırma.

İktisat okuyan gence gel döner ustası mı ol diyeceksin? Fizyoterapist işsize gel kaynakçı mı ol diyeceksin?  Hukuk okuyan insana gel motor tamir et mi diyeceksin? 

Yanlış anlaşılmasın bu ülkenin gerçekten kaynakçıya, döner ustasına, motor tamircisine ihtiyacı var.

Trabzon bir esnaf kenti, her ne kadar eksikliklerimiz olsa da Trabzon bir turizm kenti ve genelinde de Trabzon hizmet sektörünün yoğun olduğu bir kent. Bu doğru resmi görmek ve il özelinde de bu resme uygun figürler yetiştirmek gerekiyor.

Berber, döner ustası, kaynakçı, fırıncı, oto tamircisi, elektrik ustası, mobilya ustası, inşaat ustası yok denecek kadar az. Ve bu alanlarda kendini yetiştirmiş personel kolaylıkla iş bulabiliyor. 

Ailelerin geleceğe işsiz yetiştirmemesi için çocuklarını yeteneklerine göre meslek liselerine yönlendirmeleri hem kendileri için hem Trabzon için hem de ülkemizin geleceği için en faydalı iş olacaktır. 

Ülkemizin de meslek liselerine maddi ve manevi olarak mevcut durumda çok çok daha fazla destek vermesi, makine ve ekipman alt yapısını geliştirerek sektöre uygun atölyeler oluşturması gerekmektedir.

Ülkemizi mesleki becerilere sahip ustalar medeniyete taşıyacaktır. Trabzon’u da USTA’lar şampiyon yapacaktır.

Yorumlar (29)
yasar 12 ay önce
müthiş yazı tebrik ediyorum
Erhan EROĞLU 12 ay önce
Yaşar bey yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
DuRsUnTeMeL 12 ay önce
Erhan bey yazılarınızı okuyorum genelleme yaparsak düşüncelerinizi beğeniyorum ve sizi takip ediyorum.Şunuda söylemeden geçemiyecem Trabzon halkının %65’i 70’e yakını akp’ye 18 yıldır oy veriyor her dönemde Trabzonlu 2. 3 4 bakan oluyor bunların çözüm bulunması gerekmiyor mu? Trabzon insanı trabzonlu gençler artık başka arayışlara girmeli.
Kirarslan 12 ay önce
Yazi basligini gorunce konuya nasil girecegini tahmin etmistim :) ellerine saglik :)
Erhan EROĞLU 12 ay önce
Sayın Kırarslan, yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
orhan baki 12 ay önce
Ülkemizin ve özelde Şehrimizin iş ortamına gerçekçi ve samimi bir yaklaşım. Tebrik ediyorum.
Eğitim ve iş dünyasını planlayan kişi ve birimler de böyle düşünüyor. Uzun yıllardır düşünüyor. Ama sadece düşünüyor. Bir sihirli güç bu doğrultuda somut adımlar atılmasını engelliyor.
Bazen küçük, bazen devasa mekanlarda, ” Mesleki Teknik Eğitimin Önemi ve Çeşitliliği” üzerine binlerce toplantı yapılıp raporlar hazırlanıyor. Aynı içerikli toplantıları onlarca kere düzenleyen, toplantılara katılan birey ve kurumlar bu tekrarlardan yorulmuyor. Hep aynı içerikli raporu hazırlamaktan, rahatsız olmuyor.
Birileri çıkıp ta neden aynı şeyleri tekrar ediyoruz diye sormuyor. Soruyorsa da azınlıkta kalıyor, çözüme yönelik taraftar bulamıyor. Bir dahaki toplantıya katılmıyor veya katılamıyor.
Bu bir yaradır.
Mesleki teknik Eğitimin ilk ayağı olan Meslek Liselerinin müfredatları üretim, araştırma, beceri ve piyasaya yönelik değildir. Değiştirilmeli. Değişiklik, eğitim döneminin 2. yarısına yetişmeli, bu kadar elzemdir. Yazık ediyoruz gençlere. Tornavida, teknik donanım ve ölçü aleti kullanım becerisi olmayan, teknolojiye yakınlığı, cebindeki cep telefonu ile sınırlı olan, Teknisyenler yetiştiriyoruz.
Mesleki Teknik Eğitimin ikinci ayağı MYO’larının adı var, binaları var, kendileri yok. Müfredat ve altyapı yetersiz. YÖK onları YOK sayıyor. Teknikerlerin eğitim aldıkları alanda iş yapma yetkileri yok. Kısa sürede 3 milyon Tekniker yetiştiren sistem, görev tanımlarını, yetki ve sorumluluklarını, yasa ve yönetmeliklerle belirleyemedi. Görev, yetki ve sorumluluğu tanımlanmayan, tek meslek grubu olan Teknikerler işini değil, her işi yapar duruma düşürüldüler. Karar vericilerin umurunda değil.
Mesleki Teknik Eğitimin son ayağı olan Mühendislik mesleğinde de durum iç açıcı değil. Yasa ve yönetmeliklerin tanıdığı ayrıcalıklarla, iş dünyamızda egemenler. Çoğunluk, bu gücü kullanarak imzaya dayalı iş üretiyor. Üniversiteler arasında bir standart yok. Eğitimin kalitesi büyük farklılıklar gösteriyor. Çok sayıda bölüm ve çok sayıda mezun olunca, yeni iş kollarının tamamını, yasalarla kendilerine iş ediniyorlar. Teknoloji, planlama ve üretimde ülkemizin durumu ortada.
Teknik eğitimin sorunları biliniyor. Geleceği planlayanlar da biliyor. Bu aşamada, biz yine, toplantılar düzenleyip rapor mu hazırlayacağız, yoksa aklın yolu birdir deyip, ivedi değişiklik mi yapacağız. Göreceğiz.
Tolga Yazıcı 12 ay önce
Kardeşim. Trabzonda var olan eksiklikleri güzel bir şekilde dile getirmişsin. Amacımız zaten var olanı kötülemek değil daha iyiyinin arayışında olmak. Bunlar ne kadar aşikar görünen sorular olsada, birileri cesur yüreklilikle senin gibi kaleme almalı. Yazılarının devamını bekliyoruz.
Erhan EROĞLU 12 ay önce
Tolga kardeşim yorumunu içtenlikle okudum, yazımı beğenmiş olmandan dolayı mutluyum. Bazı sorunlar vardır ve bu sorunlar siyaset üstüdür. Herkesin sorunudur. Bu memleket bizim o nedenle de topyekün bu sorunları çözmek için mücadele etmemiz gerekiyor. Selamlar ve saygılar.
Mehmet Akif 12 ay önce
Çok doğru bir tespit.
Yazinizin başliği da çok yerinde.
Tebrikler
Erhan EROĞLU 12 ay önce
Mehmet Bey, yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. İçeriği beğenmiş olmanız benim için gurur faydalı bilgi verebildiysek ne mutlu.
doğan yıldız 12 ay önce
güzel yazı olmuş tebrik ederim. çetin altan yazmıştı. avrupalıya kimsin diye sorarsan önce mesleğini söyler. biz türküm,müslümanım deriz. mesleğimizi de ilave etsek ne güzel olur.
Erhan EROĞLU 12 ay önce
Doğan Bey yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Umarım gün gelecek bizler de mesleğimizi söylemekten gurur duyacağız. Selamlar.
BÜLENT KÖROĞLU 12 ay önce
yazınızı yeni okudum. çok güzel olmuş tespitleriniz tam yerinde. ama kaç kişiyiz tespit açısından.
izmirden saygılarımızla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@