Trabzonspor'un geliri ve zararı ne durumda?

Trabzonspor'da mali tablo belli oldu

Trabzonspor 31.07.2020, 21:01
Trabzonspor'un geliri ve zararı ne durumda?

Önceki yılların kötü bilançosu nedeniyle 1 yıl men cezası alan ve bu nedenle Şampiyonlar Ligi ön eleme biletini Beşiktaş'a kaptıran Trabzonspor'un gelirleri artarken, geçen yıla göre zararı da düştü.

Gelir 446 milyona yükseldi
Borsaya yapılan açıklamaya göre 1 Haziran 2019 ila 31 Mayıs 2020 arasındaki mali yılda bordo mavililerin gelirleri 446 milyon lira oldu. Önceki dönem geliri 361 milyondu. Böylece gelirde yaklaşık 85 milyon liralık bir artış sağlandı. Naklen yayın gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 149 milyon lirayı aştı. Futbolcu satış geliri 103 milyon lira olurken, reklam geliri de 92 milyon lirayı aştı. Kulübün UEFA gelirleri ise 28 milyon lirayı aştı. Diğer gelirler ise 74 milyon lirayı buldu.

Zarar 36 milyona düştü
Kulüp, 1 Haziran 2019 ve 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında bilançosunda 36 milyon lira zarar yazdı. Geçen dönem zararı ise 66 milyon liraydı. Haliyle zararda önemli bir düşüş sağlandı.

Toplam borç 1 milyar 184 milyon lira
Kulübün genel bilançosunu bakıldığındaysa tablo şöyle: Kısa vadeli borçlar 602 milyondan 302 milyona düşerken, uzun vadeli borçlara 476 milyondan 881 milyon liraya yükseldi. Bu da bankalarla yapılan borç yapılandırmasının bir sonucu. Böylece kulübün toplam borcu 1 milyar 100 milyon liradan 1 milyar 184 milyon liraya çıktı.

Toplam varlık 628 milyon lira
Trabzonspor'un toplam varlıkları ise 580 milyon liradan 628 milyon liraya çıktı. Buna karşın şirketin özkanağı negatif 520 milyondan 555 milyon liraya yükseldi. Yani özkaynak erimesi artarak devam etti.

Ajansspor

Yorumlar (12)
Serko61 6 ay önce
Anlayan bana anlatsın kısa vadede borç düştü uzun vadede iki katına çıktı yani günü kurtardık yine gelecek karanlık vay be ne vizyeonmuş anasını satayım..
Murat 6 ay önce
Ya Serkan sen nasıl bir cahilsin. Git bankadan kredi çek ve 10 yılda ödeyeceğini söyle. O zaman anlayabilirsin durumu. Başka nasıl anlatılabilir bilmiyorum
black61 6 ay önce
taksidi 12 ay icinde olan borclara kisa vade.denir, 13 ay ve daha uzeri vadedekilerede uzun, ozetle kisa vadeli borc odenmesi mumkun olmayan borc demek degildir. kur farkindan dolayi toplam borclanmanin arttigini dusunuyorum,bilanco detayina bakmak gerekir, eger yapilandirma anlasmasina sadik kalinir ve kur farkindan patlama olup ciddi baski olmazsa, yol dogru devam ediyor.
Serko61 6 ay önce
Gelecekte birgün gelecek sivri zeka o zaman bu faizi senmi ödeyeceksin 450 milyon nasıl 850 oldu sen onu bi anlat şu an-ki faiz oranindan haberin yok heralde bizim faiz yüzde yüz nerdeyse, neyse 1 seneye kalmaz gene malûm kişinin huzuruna çıkar başkan ve yönetim...
Reis 6 ay önce
Neyi anlayamadın? Ödenmesi mümkün olmayan kısa vadeli borçlar krediyle uzun vadeliye çevrildi. Aradaki fark da oluşan faiz. Kısa vadede o borcun nasıl ödeneceğini düşünüyordun?
Yusuf 6 ay önce
Borç son iki yıkda epey azalzı.Ama önemli olan borcun ödebebilir bir takvime bağlanmasıydı ve başarıldı.Gelirlerde de büyük artış sağlandı.Mali disiplin bu şekilde giderse birkaç yıla borç kalmaz.
TS61 6 ay önce
Başkan borcun altına imza atmış. 2 yıl içerisinde kafaya oynayan bir takım haline getirmiş. 2 yıl içerisinde 1 kupa kazandırmış, Kadro maliyetini düşürmüş. Gelir artışı için anlaşmalar yapmış. Hala yok şu yok bu köstek olmayı bırakalım artık. Başkana takımdaki, yonetimin eksikliklerini söyleyelim çözüm sunalım.Uefaya gidemesekte geliri taraftar olarak bir nebze de olsun bizler katkı yapmaya çalışalım. Eleştiriye gelince herkes padişah sorunun kaynağını çözmeye gelince kimse eline taşın altına koymuyor. Bütünleşelim artık.
Kemal SAKA 6 ay önce
Bu finans yönetimi liginde kimse kupa vermiyor ama böyle giderse TS 4 sene sonra bataktan çıkar. USLU dönemi öncesine dönmek için TS'un en az 6 yıl geçirmesi gerekecek. Ne demek istediğim o zaman anlaşılabilir. Bu sezonda pandemi sebebi ile oynanamaz, pahalı transferlerden uzak durulmalı. Futbolcu satarken eli titrek alıştırmak duracak ligde(suspend) anlamsız maliyetli sahiplik maliyeti demek(total coast of ownership). Bonservis gelirlerinde bu sene en az iki katı kadar artış gerekiyor(ikiyüz milyon tl). Bu işin başka çaresi yok, pandeminin bittiğini sanıpta transfere yüklenecekler; Eylül gelmeden, kurtar bizi devlet baba diyeceklerdir. Trabzonspor için finans yönetimi, bu sene şampiyon olmaktan bile daha önemli bir konudur. Kimse şampiyonluğun garantisini veremez, ligin oynanacağını bile bilmiyoruz. Kış virüsü, kışı bekliyor!!!
hmm 6 ay önce
euro ve dolar çıkınca herkes zarar etti
Hasan 6 ay önce
Bu yıl yayın gelirleri ligtvnin indirim yapması ve takım sayısının 21 olması nedeniyle önemli ölçüde düşecek. Futbolcu satmakatan başka çare yok. Gelirlerin bu kadar artması giderler in ciddi kısılmasıma rağmen hala zarar ediyoruz. Çünkü İHO ve Muhodan kalan borç resmen batırdı kulübü. Ciddi.transfer beklemeyelim. Bu yıl kine benzer kadrolar olacak. Yönetim Abdullah Avcı hatası yapmaz umarım. Kulübün en ufak hayata tahammülü yok. Kısa dönem borçlar uzun vadeye yayılırken ödenen faiz de bir az yüksekti. O dönem faizler yüksekti. Şu an borcun faizi ödenmekte ana paraya dokunulmadı henüz
İbraam 6 ay önce
Özet, İho , usta kulübü batırdı, Ağaoğlu ise ihaleyi Torunlarımıza havale etti, Siyaset para verdi, hikayeside yalan olduğu belli oldu.. Ruhuna elfatiha... 2011 çalanlar, 2020 yide para vermeden satınalmış demekki....
Ramiz 6 ay önce
TS hem dışarısı ile hem ıçerisi ile uğraşıyor..bu içerideki sorun..önceki yönetimlerin hesapsız harcamalarının acısını bugün başta yönetim..tüm camia ödüyor..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@