banner536

banner555

banner556

Trabzonspor FİFA'ya gidiyor! Başkan Ağaoğlu açıkladı

Trabzonspor Başkan Ağaoğlu Pazartesi FİFA'ya başvuru yapacaklarını açıkladı.

Trabzonspor 04.03.2021, 18:35 04.03.2021, 19:03
Trabzonspor FİFA'ya gidiyor! Başkan Ağaoğlu açıkladı

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, TFF kurullarının verdiği kararlarla ilgili olarak hazırladıkları dosya ile Pazartesi gini FİFA'ya başvuru yapacaklarını açıkladı.

Kasımpaşa maçı ile ilgili konuşan Ahmet Ağaoğlu, "Tek farkla da olsa 3 puan her zaman keyifli bir skor oluyor. Fazla atılan gole fazla puan verilmediği için tek farklı skor ve alınan 3 puan. Önümüzde Alanya maçı var. Hocanın da ifade ettiği gibi maç maç gidiyoruz. Bundan sonra Alanya maçına bakacağız." dedi.

Pazartesi günü FİFA'ya başvuru yapacaklarını açıklayan Ağaoğlu şunları söyledi;

"Konuşmakla bir şey değişmiyor. Bir kulüp başkanımız “taş üstünde taş bırakmam” dediği zaman bende kendisine “omuz üstünde baş bırakmam” dersem bu işi çözüme mi götürmüş olacağız. Bu meydan muharebesi değil. Ben göreve geleli 3 sen olacak. Son iki sene de 4 MHK değişti. Değişen bir şey yok. Tartışmalar, sıkıntılar, problemler aynı, hatta artarak devam diyor. Gazişehir maçından sonra Federasyon önünde yaptığım açıklamada “arıza motorda siz durmadan teker değiştiriyorsunuz” demiştim. Bu değişen 4. Teker, değişen bir şey var mı? Hayır. Bizim maçtan itibaren değerlendirecek olursak, takip eden 3 gün içerisinde 3 hakeme de görev verildi. Yaşar Kemal’e Halil Umur Meler’e ve Cüneyt Çakır’a. MHK “çok güzel yönettiniz, devam edin, arkanızdayız” mesajı verdi. Adalet 3 gün sonra tecelli etti. Aynı pozisyonda çok daha hafifine o maçta Cüneyt Çakır ile VAR’da görev yapan Halil Umut Meler kırmızı kartı çıkardı. 3 gün önce VAR başında izleyip vermediğiniz pozisyon bu maçta daha hafif sen buna nasıl kırmızı kart gösterirsin. Tekrar söylüyorum, çıkıp televizyonlara bağırıp çağırmak çözüm değil. Bir şeyin adını net koyalım. Adalet mi, Hak mı arıyoruz yoksa adaletsizlikten pay mı istiyoruz? 

TFF önündeki açıklamamda 10 gün içinde bazı şeylerin değişmesi gerektiğini beklediğimizi açıklamıştım. Değişen bir şey olmadı. Biz Kamu denetleme kurumuna şikayetlerimizi bildiren, Federasyonun kurullarının oluşumundaki düzensizliği ve FİFA’nın talimatlarına aykırı kurullar oluştuğunu, Avrupa İnsan hakları Mahkemesinin bununla ilgili kararı. Daha sonra TFF Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararını temyiz etti. Temyizden karar onaylanarak geldi ve Adalet bakanlığı TFF’ye AİHM’nin kararı doğrultusunda “kurullarınız bağımsız değil, bağımsız olmayan kurulların verdiği kararlar tartışmaya açıktır. Adaletten uzak kararlardır.” Biz bununla birlikte kamu Denetleme Kurumuna ombudsmanlığa başvurumuzu yaptık. Oradan da inceleme sonrasında 20 sayfalık bir tavsiye kararı geldi. Aynı paralelde. Bunların düzeltilmesi konusunda federasyona 1 ay süre tanıdı. Federasyonun her zaman ifadesi şu; “biz özerkiz, biz bağımsızız, bize kimse karışamaz.” değil aslında sadece almış oldukları kararlar yargıya taşınamaz. Onun ötesinde Kamu Denetleme Kurumu TBMM, dolayısıyla Türk Milletini adına görev yapıyor. Bağımsız, özerk olmak istediğiniz kararı alıp istediğiniz gibi uygulayacağınız anlamına gelmez. Dünyanın neresinde olursanız olun kurumsal o9larak grev yapıyorsanız mutlaka bağlı olduğunuz bir yer vardır. TFF’nin de FİFA’nın talimatlarını ve kurallarını uygulama zorunluluğu vardır.

Gelinen noktada biz Pazartesi FİFA’ya yapacağımız başvurunun dosyasını açık ve net örnekleriyle hazırladık. Kurullar, AİHM ve Kamu Denetleme Kurumu’nun raporları ve kararları doğrultusunda, bağımsızlıktan uzak. Bağımsızlıktan uzak kurullarında bağımlı olduğu birimlerin doğrultusunda karar verir. Bugün kurulların FİFA’nın etik kod 19’una tepeden tırnağa aykırı atamaların yapıldığını göreceksiniz. Biz bunların hepsini derledik, dosyamızı hazırladık. Biz Trabzonspor olarak bunun mücadelesini 2-3 senedir veriyoruz. Düzelmesi yönünde sürekli uyarıyoruz ve çaba gösteriyoruz. Bir anlamda Türkiye’de futbol kuralları anlamında iç hukuk yolları tıkandığı için pazartesi günü örnekleriyle beraber şikayet anlamında bir başvuruyu FİFA’ya yapıyoruz. Diğer kulüplerde bu kararlardan şikayetçilerse onları da bizimle birlikte FİFA nezdinde mücadeleye davet ediyoruz. 

Bizim rahatsızlığımız sistemden. Geldiğimizden beri 4 MHK değişti. Sıkıntı MHK’de değil. Bunu gönderin bir başkasını getirin. Ben 30 senedir futbolun içinde yöneticilik yapıyorum. 30 senedir bu konular konuşuluyor. Sıkıntı sistemde. MHK’nin durumu neydi. Son hafta bizim maçta bariz hata yapan 3 hakemi birden ödüllendirir gibi, “yürüyün arkanızdayız der gibi 3 gün sonra maça atarsanız. Dün maçta olanları tüm Türkiye seyretti. Bu MHK’de dğeişse, 3 ayda bir MHK’de değişse değişen bir şey olmayacak. Sıkıntı sistemde. MHK’nin nasıl atandığı, hakem camiasının içinde 3-4 grup, bunu kendileri de söylüyor. Bir birleriyle olan mücadeleleri. Göreve gelen bir MHK’nin hemen ardından onu yıpratma çalışmaları, kulisler ve bir sonraki MHK’nin hazırlığı Türk Futbolunu bu noktaya getirdi. Bizim burada vermiş olduğumuz mücadele FİFA’ya yapacağımız başvuru Türk Futboluna hizmettir. 64 yaşındayım. 35 senedir Türk Futboluna hizmet etmeye çalışıyorum ve bir şeylerin değiştiğini görmeden ölmek istemiyorum. Bunun burada değişmesi lazım artık. Bu sistemin değişmesi lazım. Biz özerkiz, bağımsızız diyorsunuz. Size özerkliği ve bağımsızlığı FİFA verdi, unutmayın. FİFA dedi ki; İdari ve mali yönden özerk olduktan sonra ben sizin üyeliğinizi kabul ederim. Ben sizin derebeyliğinizi kabul ediyorum demedi. FİFA benim kurallarımı uygulayacaksın dedi. TFF yöneticileri açsın baksın, hangi kurulları FİFA’nın etik kod 19’uyla uyuşan atamalardan oluşuyor. AİHM söylüyor, tanımıyorsunuz. Temyize gidiyorsunuz, onanıyor geliyor tanımıyorsunuz. Adalet bakanlığı sizi uyarıyor, “kurullarınız bağımsız değil değiştirin” diye tanımıyorsunuz uygulamıyorsunuz. Kamu denetleme kurumu 20 sayfalık tavsiye niteliğinde rapor hazırlıyor, tanımıyorsunuz. Özerkliği çok farklı anlamışlar.

Biz müracaatımızı Pazartesi Günü FİFA’ya yapıyoruz. Adalet isteyen kulüpler bizimle birlikte yürürler. Bu işi götürebileceğimiz en son noktaya kadar taşıyacağız. Sistem değişene kadar. Bende 21 sendir federasyon başkanlığı yapıyorum, bana hikaye anlatmasınlar. Bu ülke 30 senedir hakem tartışıyorsa demek ki sistemde sıkıntı var. Avrupa’da olmuyor. Yapana bir daha görev vermiyorlar. Avrupa’da hakemlik babadan oğula geçen bir müessese değil. Portekiz Futbol Federasyonu önümüzdeki seneden itibaren başka bir ülke ile hakem değişikliğine gidiyor. Bu noktaya mı taşımak istiyoruz ülke futbolunu, bu şekilde mi yönetilmek istiyoruz. Biz dosyamızı FİFA’ya götürüyoruz. Buradaki kanallar kapandı. Kendi vermiş olduğu kararı Halil Umut Meler kendisi tekzip etti. Allah’ın adaleti."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (31)
Uyuz Tanju 2 ay önce
Başkanım harika bir konuşma oldu sizi ayakta alkışlıyorum.ya diğer takımlar bize uyacak bu mücadeleye katılacak yada bu lağım olmuş düzende kalacak.
Fatih tekke 2 ay önce
Normalde su aciklmanin 40gun 40 gece hele yerel basinda ilk haber olarak durmasi gerekir.2011deki savcidaki cesaret neyse bizim baskandaki de o..rabbim 2 dunyada aziz eylesin.adamin tum mal varligini elinden alip silivriye yollayabilrler..yine de kendince hak mucadelesini veriyor..nadir bulunan insan
Fatih tekke 2 ay önce
Rabbim 2 dunyada sizi aziz eylesin. Tarihteki en dogru adim..butun trabzonlular gerekirse 3 milyon insan beraber gidip basvuru yapilmali.sikede kupayi caldirdiniz bari su adamin arkasinda hakkiyla durun
Özgür ata 2 ay önce
Yıllardır Türk futbolunda bir orta oyunu oynanıyor, nerdeyse bütün takımların adaletsizlikten bezmiş olması gerekir, öyleyse gelin bize destek verin, yoksa bir dahaki sefer adaletsizliğe uğradığınızda ciyak ciyak ağlamayın
Davut 2 ay önce
Arkadaşlar bana kızıyorsunuz da başkan da diyor ki federasyon avrupa insan hakları mahkemesi kararlarını tanımıyor. Ben de diyorum ki tıpkı Ali Koç gibi sen de külliyeye git başkan. Neyine kızdınız?
Garip38 2 ay önce
Davutt davuttttt, külliye başına yıkılsın trol seni , sen halk tv felan izle ne işin var burada
Davut 2 ay önce
Küliyede biter her şey değil mi ak partili kardeşlerimiz
Hasan 2 ay önce
Sonuna kadar haklısın büyük başkan. Tarafsız TFF ve kurul istiyoruz.
Lâedrî 61 2 ay önce
Sayın Başkan, yabancı hakem talebini gündeme getir. Mevcut Türk hakemleriyle bu şaibeli yapının değişmesi mümkün değildir. Hakem kararlarından rahatsız olanlar samimiyse size bu hususta destek versinler.
KaradenizSamsun 2 ay önce
İstediğin kadar top oyna hakemler şampiyonu belirliyor özellikle Cüneyt Çakır ve Yaşar Kemal Uğurlu gibi derin yapılar var malesef geçen sene çok net gözüktü Başakşehir maçında ve sonrasında Antepde ömür attığı sayılmayan gol nitekim üst üste hatalar hakemler ince ince dogruyor ligi dizayn ediyorlar yazık..Mhk değişmesi bişey ifade etmiyor hakemler komple sol baştan olmalı hakemler arasındaki derin yapı için soruşturma açılmalı
Kazım 2 ay önce
Kimi kime şikayet edeceksin, bunlara Koç rüşvet vermedi mi 2011 de. Nihat özdemir i kim getirdi, seçim mi oldu sanki. Geç bunları sayın Ağaoğlu, boş işler bunlar. Gs bilmiyor mu bunları, olay belli, geçen yıl Başakşehir’i kim şampiyon yaptıysa, onu şikayet et, ama kime. Sen de haklısın, ama biz de kusura bakma keriz değiliz. Bu ülkede para ve oy var ise çoğu şey yalan.
61 2 ay önce
bu işlerden bir şey cıkmaz güçün varsa saraya git çözüleceği yer orası
Ergün kaynar 2 ay önce
Sayınbaşkan tebrikler işde bu herkes olduğu yeri yakıyordu . Ama şimdi ise adaletin yerini bulacağına inanıyorum inşallah diğer kulüplerde aynı size destek olurlar da bu hakemlerin saltanatında bitmiş olur .
Salih keskin 2 ay önce
Bizim ülkemizde sahaya yansımayan şike icat edildi,biz işimize gelmediğinde AYM ve AİHM kararlarına uymuyoruz, tepeden tırnağa adaletten yoksun bir ülkeyiz vesselam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
parçalı az bulutlu
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@