banner556

Trabzonspor'dan Hüseyin Avni Aker'e sönük anma

Trabzonspor efsanesinin doğduğu stadı şehre kazandıran Hüseyin Avni Aker için mesaj yayınladı.

Trabzonspor 25.08.2017, 22:20 25.08.2017, 22:56
Trabzonspor'dan Hüseyin Avni Aker'e sönük anma

Haber61 / Spor Servisi

Bugün, Trabzon tarihinin ilk beden öğretmeni olarak tarihe geçen, Trabzon'da sporun gelişmesi ve sporcuların yetişmesinde önemli katkısı bulunan Hüseyin Avni Aker'in 73. ölüm yıldönümüydü. Trabzonspor Kulübü, tarihin yazıldığı stadyumu ve sayısız sporcuyu şehre kazandıran Hüseyin Avni Aker için sönük bir anma mesajı yayınladı. 

Hüseyin Avni Aker'e sönük anma


Bordo mavili kulüpten yayınlanan mesajda sadece "Hüseyin Avni Aker'i saygıyla anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun." ifadeleri kullanıldı. Trabzonspor Kulübü'nden Hüseyin Avni Aker'in mezarı başında herhangi bir törenin yapılıp yapılmayacağına dair herhangi bir bilgilendirilmede bulunulmadı. 


TARAFTARDAN ELEŞTİRİ

Hüseyin Avni Aker'in ölüm yıldönümünde böylesine anılmasına tepki gösteren taraftarlar sosyal medya üzerinden eleştirilerini bordo mavili kulübe yöneltti. Zamanlama olarak geç kalındığını ve Avni Aker'e yakışmayacak biçimde sessiz bir anma olduğunu ifade eden taraftarlar, Süleyman Seba örneği üzerinden Trabzonspor Kulübü'nü eleştiri yağmuruna tuttu.

Bordo mavili taraftarların mesajlarından bazıları şu şekilde: 

Hüseyin Avni Aker'e sönük anmaHüseyin Avni Aker'e sönük anmaHÜSEYİN AVNİ AKER KİMDİR?

Hüseyin Avni Aker, Trabzon'daki futbol stadına adını veren spor adamı. Trabzon ilinin ilk beden eğitimi öğretmenidir ve stadın yapılmasına emeği geçmiştir.

Hüseyin Avni Aker, 1899 yılında Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu Köyü'nde dünyaya geldi. İlk, orta tahsilini Trabzon'da yaptı ve Trabzon mahalli mektebinden mezun oldu. İstiklal Savaşı'na katılarak cephede düşmana karşı savaştı. 1925 yılına kadar Akçaabat, Sürmene ve Trabzon'da ilkokul öğretmenliği yaptı.

Hüseyin Avni Aker, 1926 yılında ünlü spor adamı Selim Sırrı Tarcan tarafından İstanbul'da açılan Beden Eğitimi Kursuna katıldı ve buradan diploma aldı. Trabzon tarihinin ilk beden eğitimi öğretmeni olarak tarihe geçen Hüseyin Avni Aker, Trabzon Lisesi Muallim Mektebi ve Ticaret Lisesine atandı. Buralardaki başarılı hizmetlerinden sonra Beden Terbiyesi Bölge Asbaşkanlığı (Şimdiki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü) görevini üstlenerek Trabzon sporunun en üst makamına yükselen değerli spor adamı, yaşama veda ettiği 1944 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Hüseyin Avni Aker 25 Ağustos 1944 yılında hayata gözlerini yumdu. 

Avni Aker, görevde bulunduğu yıllar içinde Trabzon'a bir stat kazandırmak ve bugün stadın bulunduğu araziyi bu amaçla istimlak etmek için çok uğraştı. Onun müthiş çabası daha sonra adının verildiği stadı Trabzon futboluna kazandırdı.

Hüseyin Avni Aker'in arkadaşı olan ünlü Beden Eğitimi Öğretmeni ve antrenör Hayri Gür stada Avni Aker adının verilme öyküsünü şöyle anlatıyor:

''1940'lı yıllarda Hüseyin Avni Aker'le aynı okulda beraber çalıştık. Kendisi hem lisede öğretmendi hem de Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü'nde vali nezdinde asbaşkanlık görevini yürütüyordu. 1972-77 yılları arasında Trabzon'da Beden Terbiyesi'nde 5 yıl bölge müdürü olarak çalıştım. Bu sırada stad inşaatı tamamen bitmiş ve isim aranıyordu. Zamanın valisi Adil Ciğeroğlu başkanlığında bir genel kurul oluşturuldu. Bu genel kurul da ben de vardım ve Hüseyin Avni Aker ismini ben teklif ettim. Çünkü bu stada en çok onun emeği geçmişti. Sanat Okulu ile Yeni Mahalle arası o zamanlar uçurumdu ve bu uçurumu at arabaları ile toprak taşıyarak doldurduk. Toprağı zemine serdikten sonra çimleri ekmeye başladık. Daha sonra ise altmış kişilik kapalı tribün ile açık tribün yaptık. O zamanın parasıyla tüm bunlar 40 bin liraya mal olmuştu. Tüm bunları vali Ciğeroğlu'na anlatınca o da bana hak verdi ve stada Avni Aker'in isminin verilmesini istedi. O zamanlar buna tek karşı çıkan rahmetli Ziyad Nemli olmuştu. Nemli, stada İdmanocağı'nın eski kaptanı Rıza Kuğu'nun adının verilmesini istiyordu.''
 

Yorumlar (1)
trabzonlu ali 3 yıl önce
Utanc verici...
Vefasizlik...
Kendine saygisi olmama...
Ozuden iliskisini kesme...
.................
.................
......
......

Gelişmelerden Haberdar Olun

@