7m


7m

hyundai

Trabzonspor'da denge! Savunma ve Hücum

Trabzonspor’da savunma ve hücum sanatı

Trabzonspor 05.10.2021, 11:28
Trabzonspor'da denge! Savunma ve Hücum

Geçtiğimiz sezon Trabzonspor’un takım savunmasındaki başarısı ön plana çıkarken, bu sezon ise hücum hattındaki zenginliği ile rakiplerine üstünlük sağlıyor. Hem hücum hattında, hem de savunmada birlikte hareket eden bir takım oluşturmayı hedefleyen Teknik Direktör Abdullah Avcı, Süper Lig’de geride kalan 8 haftada bu hedef doğrultusunda önemli bir mesafe kat etti.

Süper Lig’de, bu sezon en az gol yiyen dört takım arasında yer alan Trabzonspor’da gol yeme oranı yarı yarıya düştü. Bordo mavili ekip, geçtiğimiz sezon Abdullah Avcı’nın görevde olmadığı ilk 8 haftalık bölümde 10 gol atıp 15 gol yerken, eksi 5 averaja sahipti. Bu sezon ise 16 gol buldu ve ağlarında 8 gol görerek, artı 8 averajla yoluna devam ediyor.

10 Kasım 2020'de göreve gelen Abdullah Avcı ile birlikte ligde büyük bir çıkışa geçen Trabzonspor, bu sezon ise şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olarak ilk sırada yer alıyor. Geçtiğimiz sezon büyük bir gelişim ortaya koyan bordo-mavililerde, takım savunması ön plana çıkmıştı. 13 maçta kalesini gole kapatan bordo-mavililer, 17. sıradan gelip ligi 4. sırada tamamlamıştı.

Savunmada ve hücumda denge

Geçtiğimiz sezon takım savunmasıyla ön plana çıkan Trabzonspor, bu sezon hücum hattında pozisyon zenginliği ile dikkat çekiyor. Hem hücumda hem de savunmada birlikte hareket eden bir takım oluşturmayı hedefleyen Teknik Direktör Abdullah Avcı, Süper Lig’in 8. haftası geride kalırken, bu hedef doğrultusunda gün geçtikçe taşları yerine koyuyor. Bordo Mavili ekip, bu sezon ligde 16 gol atarken, kalesinde 8 gol gördü. Bordo-mavililer, 2 maçta kalesini gole kapatırken, 6 müsabakada ise bunu başaramadı.

Konyaspor ve Alanyaspor örneği

İH Konyaspor ve Aytemiz Alanyaspor maçlarında Trabzonspor'un hem savunmadaki hem de hücum hattındaki etkisi ön plana çıktı. Bordo-mavili takım, iki maçta da 10 kişi mücadele etmesine rağmen sahadan beraberliklerle ayrıldı.


Yorumlar (1)
Erdem 10 ay önce
Sergenin Hoca olduğunu düşünmeyen biriyim fakat adamlar güzel ataklar yapıyor ve bunun sadece kadro kalitesinden de olmadığını düşünüyorum. Demek ki Sergen benim sandığımdan iyi hoca olmuş benim haberim yok. Sergen bunu yapabildi ise Avcı da hayli hayli bu kadro ile yapmalı diye düşünüyorum. Sonuçta Sergen Avcıya nazaran dünkü çocuk. Bu arada 3 puan futbol kalitesinden önemlidir ama bu futbolu geliştiremez isek çoğu takımı yenemeyiz anca berabere kalırız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@