Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde 7. Keşan, Balıkçılık ve Kültür Festivali düzenlenecek. 

Trabzon'da Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu ve Festival Tertip Komitesi Üyeleri, Çarşıbaşı 7. Keşan, Balıkçılık ve Kültür Festivali ile ilgili Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenlediler.

Festival hakkinda açıklamalarda bulunan ve detaylarını veren Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, “Çarşıbaşı ilçemizde geleneksel olarak düzenlediğimiz 7. Keşan, Balıkçılık ve Kültür Festivalimizin tanıtım toplantısına hoş geldiniz. Bilindiği gibi Çarşıbaşı ilçemiz, coğrafi işaretle geleneksel keşan el dokumaları, Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılığın merkezi olması, Cenevizlilerden kalma Kılita Kalesi, Osmanlı döneminden kalma Yoroz Işıklı Feneri, halen hizmet veren taş değirmenleri, plajları, doğal güzellikleri, yaylaları, tarihi yerleri ile hem bölgemizde hem de ülkemiz genelinde adından sıkça söz ettirmektedir. Çarşıbaşı ilçesinde “Balıkçılığın Merkezi Keşanın Anavatanı” sloganı ile çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. 

Göreve geldiğimiz dönemden bu yana daha önce Kaldırım Yaylası’nda başlatılan yayla şenliklerine ilaveten ve eski belediye başkanımız Sayın Mehmet Turan döneminde başlatılan Keşan, Balıkçılık ve Kültür Festivali’ni de şartlar el verdikçe düzenlemeye devam ediyoruz. Bunun yanı sıra Ramazan ayında düzenlediğimiz etkinliklere bu yıl Kukla Festivalini de ilave ettik. 

Demirtaş'a benden bir mektup! Demirtaş'a benden bir mektup!

Bu yıl 7.’sini düzenlediğimiz Keşan, Balıkçılık ve Kültür Festivali’ni düzenlemedeki temel amacımız ilçemizin ulusal ve uluslararası arenada tanıtımını yapmak, ilçe ekonomi ve istihdamına katkıda bulunmak ve en önemlisi de bölge turizmine katkı sağlamak. Çünkü bu etkinlikler sayesinde yöredeki tesis ve işletme sayısı artacak ve bu da istihdam ve ekonomiye canlılık getirecektir. Nitekim bu çalışmaların meyvelerini ilçemiz toplamakta, turizme hizmet veren ve sahilde yer alan işletme sayımız artmakta ve bu tesislerdeki doluluk oranı her geçen gün ivme kazanmaktadır. Keşan dokuma yerlerimize gelen büyük turlar turizme de katkı sunmaktadır. Yapacağımız Millet Bahçesi ile ilçemiz kabuğunu kıracak, sahilin incisi durumuna gelecektir. 

İŞTE FESTİVALİN DETAYLARI

7. Keşan, Balıkçılık ve Kültür Festivalimiz, 19-20 Ağustos tarihleri arasında ilçemiz pazar yerindeki festival alanında gerçekleşecek. Festival kapsamında keşan defilesi, mehteran gösterisi, fotoğraf sergisi, sürpriz yarışmalar ve çeşitli konserler gerçekleştirilecektir. 
Bölgemizden yetişen değerli hemşehrimiz Fatma Şentürk’ün sunumunu yapacağı festivalimizde Rafet El Roman, Resul Dindar, Ceren Ece Öksüz gibi sanatçılar sahne alacaktır. Yine bölgemizden yetişen Ali Rıza Çolak, Ali Şar, Coşkun İşçi, Muhammet Ustabaşı, Mustafa Bahar, Resul Çilingir, Osman Bayraktar, Oğuz Kahveci ve Özgün Can Kaya, kemençe, davul ve zurna eşliğinde katılımcılara horon ziyafeti çekeceklerdir. Birbirinden değerli başkanlarımdan oluşan komite üyelerimize, sponsorlarımıza ve belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

KEŞANIMIZA SAHİP ÇIKALIM 

Kendi ürünümüz sahip çıkma noktasında Trabzon'daki herkesi Çarşıbaşı'na davet ediyorum .Carsibas'na minimum günde 10 tane tür geliyor. Bunlar sadece Keşan bezini ve ürünlerimizi görmek için geliyorlar. 

Çarşıbaşı'nda aktif çok su değirmeni var. Kültür ve Turizm Bakanlığı bunu hizmete açabilir. Osmanlı'dan kalma Yoroz Feneri'miz var. Gösterilerimiz cuma günü öğle saatlerinde başlayacak. O gün hava müsait olursa teknelerle beraber denize açılacağız.

Bunlara da göz atın:
Trabzon'da eleştirilere İl Sağlık Müdüründen cevap: Randevu alıp gelmiyorlar
Trabzon'da eleştirilere İl Sağlık Müdüründen cevap: Randevu alıp gelmiyorlar

Doğu Karadeniz'in korkulu rüyası! Vakalar arttı
Doğu Karadeniz'in korkulu rüyası! Vakalar arttı

Şifalı diye içilen su zehir çıktı!
Şifalı diye içilen su zehir çıktı!

Akaryakıtta kafalar karışık! Dün zam yapılmıştı, bugün ise..
Akaryakıtta kafalar karışık! Dün zam yapılmıştı, bugün ise..


"Sabit yaz saati uygulaması devam edecek mi?" Bakan cevapladı