Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi Aşure dağıttı.

Trabzon’da ‘Aşure Günü’ dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi Aşure dağıttı.

Meydan Parkı’nda düzenlenen aşure dağıtım etkinliğine Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ak Parti Trabzon İl başkanı Sezgin Mumcu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta ve Bahar Ayvazoğlu, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Trabzon’da uyuşturucu operasyonu! Trabzon’da uyuşturucu operasyonu!

katılımcılare vatandaşlara Aşure dağıtarak sohbet ettiler.

Trabzon’da Aşure Günü etkinliği

AŞURE GÜNÜ NEDİR?

İslam inancına göre, Hazreti Adem'den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü "Aşure Günü"dür. 
Arapçada "on" anlamına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor. Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması olayları da bugünde gerçekleşti.

Ayrıca kültür tarihine ait birçok esere göre, Hazreti Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hazreti İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Hazreti Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus'un balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin de bugün yaşandığı rivayet ediliyor.

Aynı zamanda Emevi Devleti'nin ikinci Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından hicri takvime göre 10 Muharrem 61'de (10 Ekim 680) Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit edildiği "Kerbela olayı" da bugün yaşandı.

Bu olayların muharrem ayının onuncu gününde yaşanmasına büyük önem atfeden Müslümanlar, bugünü nafile orucu tutarak geçiriyor.

Hazreti Nuh ve onun çağrısına uyarak gemiye binenlerin aşure aşı tüketmeleri dolayısıyla Müslümanların aşure yaparak paylaşma geleneği de bugün yaşatılıyor.

Trabzon’da Aşure Günü etkinliği

Trabzon’da Aşure Günü etkinliği

Trabzon’da Aşure Günü etkinliği