banner555

Zorluoğlu projeler hakkında bilgi verdi: Altyapı,Gülcemal,Demiryolu…

Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’daki projeler hakkında bilgi verdi.

Trabzon 05.04.2021, 10:32
Zorluoğlu projeler hakkında bilgi verdi: Altyapı,Gülcemal,Demiryolu…

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, daha yaşanılabilir bir şehir için çalışamaya devam ettiklerini belirtti. Açıkladığı projelerle alakalı incelemelerini de sürdürüyor.

Başkan Zorluoğlu, Trabzon’da yürütülen çalışmaların bir kısmı ve sosyal belediyecilik anlayışı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN ARKASINDAYIZ

Seçim öncesi verilen sözleri yerine getirmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Seçim öncesi hazırladığımız kitapçığımız var. Her şey orada net. Elbette ki ufak tefek farklılıklar olur, bir kısmı yapılamayabilir yerine başka şeyler yapılır. Geçtiğimiz günlerde o kitapçığa baktım. İçerisinden yer alan birçok şeyi yaptık, yapıyoruz. Bilim Merkezi ve Planetaryum Projesi’nin nisan ayında ihalesini yapacağız. Kuyumcu Kent çok büyük bir proje. O da yap-işlet-devret şeklinde olacak. Sporcu Performans Merkezi çalışmaları başladı. Katı Atık Entegre Tesisi, Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Kızlar Manastırı tamamlandı. Uzungöl ile ilgili çok önemli çalışmalar yaptık daha büyük bir proje şu anda hazırlanıyor. Engelsiz Yaşam Akademisi’ni başlattık. Bunlar hep bizim seçim beyannamemizde olan hususlardır. Engelli vatandaşlarımız için bir atölye yaptık. Geçtiğimiz günlerde ‘Kadınlar Pazarı’nın temel atma törenini gerçekleştirdik. Çalışmalar son sürat devam ediyor. Meydan 3. Etap, Altındere Vadisi, ulaşım hizmet binası, gasilhane, itfaiye binası çalışmaları devam ediyor. Özetle verdiğimiz her sözün arkasındayız” dedi.

ALTYAPI PROJESİNDE ÖRNEK OLDUK

Trabzon'un tarihindeki en büyük altyapı çalışmasını başlattıklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Bu konu hakkında mütevazı olamayacağız. Bu çalışmaya birkaç ay önce başladık ve bu kapsamda Trabzon merkezinin 47 mahallesinde toplam 565 kilometre içme suyu hattı değiştiriyoruz. Madem bir altyapı çalışması başlatıyoruz, gelin tüm çalışmaları aynı anda yapalım dedik. ‘Beşi bir yerde’ sloganı ile hareket ederek; içme suyu, kanalizasyon, doğal gaz, telekomünikasyon ve yağmur suyu hattını aynı anda yapıyoruz. Siyasetçiler genelde altyapı çalışmalarını risk olarak gördükleri için bu işe girmek istemiyorlar. Fakat halkımızdan gelen geri dönüşler gerçekten çok olumlu. İşi yapan firma, TİSKİ Genel Müdürlüğümüz ve belediyemiz gece gündüz çalışıyoruz. Vatandaşımız şu ana kadar çok sabırlı bir tavır gösterdi. Tüm hemşehrilerime yürekten teşekkür ediyorum. Bundan sonra belki de yerel yöneticiler daha cesur bir şekilde altyapı çalışmalarına girecekler. Örnek teşkil edeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

DEMİR YOLU MÜJDESİ MUTLU ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Trabzon İl Kongresi’nde verdiği demir yolu müjdesinin şehirde büyük heyecan yarattığını da ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız demir yolu konusunu iki şekilde belirtti. Hem Güney'den gelecek demir yolu anlamında söyledi hem de doğu-batı istikametinde yani Akçaabat'tan Arsin'e kadar şeklinde ifade de bulundu. Bu tabii ki şehirde bir heyecan yarattı. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi nedeniyle mutlu olduk” şeklinde konuştu.

GÜLCEMAL’DE 1. ETABA BAŞLAYACAĞIZ

Gülcemal Projesi çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Gülcemal konusunda ben daha önceden de kötü koku Trabzon’un kaderi değildir demiştim. Bir söz vermiştim ve önümüzdeki nisan ayına kadar biz buradaki koku meselesini çözeceğiz demiştim. Ve Allah'ın izniyle çözdük. Gülcemal Trabzon'un ekonomik, sosyal, kültürel hayatına ve turizmine kazandırılması gereken çok önemli bir alan. Büyük bir proje ve şu anda altyapı çalışması yapılmaktadır. Proje ekibimiz Gülcemal denilen bölgede ne tür üst yapıların oluşturulacağına ilişkin bir çalışma yapıyor. Önümüzdeki günlerde geldiğimiz aşamayı yapacağımız çalıştay ile kamuoyunun bilgisine sunacağız ve paydaşlarımızdan da alacağımız önerilerle projeye son şeklini vereceğiz. Artık 1’inci etabın yatırımına, yani en batıdaki kısmına inşallah başlamak ve vatandaşlarımıza orayı kazandırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BÖLGENİN EN GÜZEL SAHİL DÜZENLEMESİ OLACAK

Ganita-Faroz Projesi’nde süratli şekilde ilerlediklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Projemizi hazırladık, ihalesini yaptık ve geçtiğimiz günlerde ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzaladık. O bölgede çok güzel yeni yaşam alanları oluşturuyoruz. Ganita hakikaten çok önemli bir destinasyon. Şimdi tekrar orayı vatandaşımızın yoğun bir şekilde kullanabileceği bir hale getiriyoruz. Orada tamamıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilecek bir sistem oluşturuyoruz. Ganita’yı eski güzel günlerine döndürerek vatandaşlarımızı denizle buluşturacağız. Sözleşmede iş bitim tarihinin 2023 yılının şubat ayı olarak belirtilse de ben bunun 2022 yılı içerisinde tamamlanacağı kanaatindeyim. Önümüzdeki yıl yazın bir bölümünü kullanacağımıza inanıyorum. Ganita-Faroz Projesi tamamlandığında sadece Trabzon’un değil bölgenin en güzel sahil düzenlemesi olacak” dedi.

YALINCAK PLAJI BÜYÜK İHTİYAÇTI

Trabzon’a çok güzel bir plaj kazandıracaklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Trabzon'da plaj konusunda sıkıntılar var. Yalıncak Plajı, o bölgede hakikaten büyük bir ihtiyaçtı. Göreve başladığımız günden itibaren vatandaşlarımız denize gidememekten ve düzgün bir plaj olmamasından yakınıyordu. Vatandaşımızın haklı yakınma ve taleplerini dikkate almazlık edemezdik. Bu çerçevede ilk olarak Yalıncak Mahallesi’de yaklaşık 900 metrelik bir sahil alanında çok önemli bir çalışma balattık. Bu sadece bir plaj çalışması değil, çok ciddi bir sahil rekreasyon projesidir. Plajımızın yanında arka tarafta yeşil alanlar, yeme içme mekanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ve otoparklarla vatandaşlarımızın burada çok güzel ve uzun zaman geçirmelerine imkan sağlayacak yepyeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Çalışmalarda epey bir seviye aşıldı. Hedefimiz haziran ayı içerisinde plajımızı tamamlamak ve Trabzon’daki deniz sezonuna yetiştirip vatandaşlarımızın hizmetine sunmak” diye konuştu.

18 İLÇE 704 MAHALLENİN BELEDİYESİYİZ

Trabzon’da sadece Ortahisar’a değil, 18 ilçeye hakkaniyet ölçüsünde hizmet vermeye özel önem gösterdiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “İlk günden itibaren şunu söylüyorum ki Büyükşehir Belediyesi, sadece Ortahisar’ın belediyesi değil. 18 ilçemiz ve 704 mahallemizin tamamının Büyükşehir Belediyesiyiz. Dolayısıyla biz imkanlarımızı, projelerimizi, hizmetlerimizi adalet ve hakkaniyet anlayışı içerisinde tüm ilçelere ve Büyükşehir sınırlarına dağıtmak zorundayız” şeklinde konuştu.

ULAŞILABİLİR BELEDİYE BAŞKANIYIM

Trabzonlu hemşehrileri ile bir araya gelmeye de özel önem verdiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “AK Parti belediyeciliğinin mottosu; gönül belediyeciliği. Dolayısıyla ulaşılabilir bir belediye ve ulaşılabilir bir belediye başkanı olmak, halkla iç içe olabilmek ve halkın sorunlarını ilk ağızdan öğrenip ona uygun çözüm üretebilmek benim gönül belediyeciliği tarifim. Sadece boş vakitlerimde değil, programımda vakitler ayırarak esnafımızla ve vatandaşımızla sıklıkla bir araya gelmeye, sıkıntılarını ve taleplerini dinlemeye önem veriyorum. Öte yandan belediyemizde de ciddi bir kurumsal yapılanma çabası içerisindeyiz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi İletişim ve Koordinasyon Merkezi’nde profesyonel arkadaşlar 7/24 çalışıyorlar ve vatandaşların bütün meselelerini not alıp ilgili birime aktarıyorlar. Tüm ekibimize vatandaşlar, muhtarlar, STK’lar, meslek odaları ve siyasi partilerle ilişkilerin iyi yürütülmesi noktasında eğitimler veriyoruz. İki yılda bu anlamda yönetim yapımızı ve çalışma sistemimizi oturttuk” ifadelerini kullandı.

ORTAK AKILLA HAREKET EDİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman ortak akla önem verdiklerini de belirten Başkan Zorluoğlu, “Biz göreve tartışma ortamı yaratmaya değil, tüm toplumsal kesimlerle konsensüs içerisinde olmaya, rızalarını alarak iş yapmaya geldik. Ve tüm çalışmalarımızı da bu doğrultuda yapmaya özen gösteriyoruz. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Meclisimizi de çok önemsiyorum. Muhalefet bu işin doğası gereği bizi eleştirebilmeli, eksikleri söyleyebilmeli ama aynı zamanda doğru işler yaptığımızda da bizi desteklemeli. Bu durumu Meclisimizde sağladık ve bundan büyük bir keyif alıyorum. Trabzon’un ortak meselelerinde bir araya geliniyor ve ortak bir ses olabiliyoruz. Bunda bizim kadar muhalefet partilerin meclisteki temsilcilerinin de rolü büyük. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
murat 2 ay önce
trabzonun sımdıye kadar en çalışkan baskanı tebrik ediyorum
Alim 2 ay önce
Ahmet Ray, Demiryolu Masalları, Tren yayınları.Trabzon 2021.
Bu kitap yeni çıktı muhakkak alınız...
Kalafat hamburg 2 ay önce
Zorluoglu cok caliskan biri demiryolu trabzona uymaz baskanim vazgecin..
Plaj projesi var galiba bundan da vazgecin biz böyle seyler istemiyoruz trabzona kadin erkek bir arada denize trabzonda hic bir zaman girmedi bu bir ilk olcaktir millet aya cikarken trabzon denizi kesifedecek..istanbul samsun ordu büyük sehirlerde puplar barlar car turistler icki billardo dart oynuyor esnaf kazaniyor is yerleri kazaniyorlar trabzon dünyanin tek sehridir böyle eglence yerleri olmayan trabzona icki istemezuk diyenler köylerde arabalarin iclerinde alem yapiyorlar ickinin gizlice en cok tüketildigi sehirde trabzondur buda ilginc..turistler sadece türk degil tüm dünyadan geliyorlar bu adamlar eglenmek para harcama derdindeler hamsi veya köfte icin trabzona gelmiyorlar yabanci futbolcular paralarini trabzonda hatcayamiyorlar istanbulda harciyorlar trabzon sehri 70 yasinda bir insan icin cennet gürültü ses yok saat 16 gibi sehir duruyor karanlik korku filmine dönüyor amerikalilar trabzonda vampir veya drakula filmi cevireceklermis..trabzon gencleri dünyadan birsey görmeden yasamadan yaslaniyorlar..dedeler köylere gitmeden bu sehir ayaga kalkamaz „istemesuk tirabizona boyle seyler „ dedikce sehir kalkinamaz..
Anonim 2 ay önce
Devamını okursanız arkadaş ironi yapıyor. Trabzon'un turizm adına her türlü yatırıma ihtiyacı var demek istiyor. Bence haklı. Ek olarak yıllardır anılan la fontaine masallarına dönen demir yolu da (Hem şehir içi hafif, hem Erzincan bağlantısı) mutlaka yapılmalı diyor. Batum örnek alınmalı diyorum ve noktayı koyuyorum.
Gümüşhane 29 2 ay önce
Hamburgda yaşayan ama çağın 200 yıl gerisinden gelen
İsmail AKSOY 2 ay önce
Üzülerek diyorum ki
Ortak akılı sanırım emrindekilerle müteahhitlerin tasarladıkları olarak diyordur. Tren yolu müjdesi de sanırım en az 2 seçim arifesinde de dillendirilmeye devam eder.
Mustafa 2 ay önce
Artık yeter yavv demiryolu projedesiymiş yemiyoruz bunu
hasan 2 ay önce
biz 6 seçim size stad yapacaksınız diye oy vermiş halkız bi 6 sene de demir yolu gelecek Yerli trenimiz raylarda demenize oy veririz... siz makam odanızı yenileyin arkanızdayız başkanım
TUĞRABOZAN 2 ay önce
Sn. Başkanım Merhaba ; İmar Planı 18 . madde kanunu mağdurlarının sesinin duyulmasına lütfen yardım edin . Daha önce Bakanımız Sy. Süleyman Beyde bizleri dinleyerek mağdur olduğumuz konusunda bizleri haklı bulmuştu . O zaman ki Büyükşehir Başkanı Sn. Orhan Fevzi Bey le görüşsek de bu konuda bir çözüm alamadık . Trabzonda varı yoğu küçük hisseli araziye sahip vatandaşın arazisini 18. Madde ye dayanarak kamulaştırma yapılmadan %40 a kadar bedelsiz alınması , yüzyıllardır atalarından kalan toprağından yoksun edilmesi bizlere reva görülüyor . Mahalle ve köy sakinleri olarak defalarca yola karşı olmadığımızı söylesek de ; Trabzonlu olarak dedelerimizin ninelerimizin tırnaklarıyla çalışıp nice nesillerin yetişmesine katkı sağladığı ,anne sütü gibi helal ve namusumuz gibi korunan topraklarımızın birilerinin yanlış karaları yüzünden elimizden alınmak istenmesi , ve bizi devletimizle karşı karşıya getirilmeye neden olunması , milliyetçi ve hakkaniyetli Trabzonlular olarak herbirimizi derinden üzmekte ve sarsmaktadır . Bu yanlıştan dönülmesi yönünde acilen yöneticilerimizden arazi hak sahiplerinin korunması yönünde bir karara önemle ihtiyaç duymaktayız. Aksi halde toprağına , değerlerine sahip çıkan ve koruyan Trabzonlu hemşehrileriniz olarak içimizde telafisi , geri dönüşü olmayan ihmaller yüzünden küskün , üzüntülü , mağdur kalabalıklar oluşacaktır .
Başkanım yapmış olduğunuz hizmetlerin inşaallah hayırlara vesile olur 2 ay önce
Kâmil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@