7m


7m

hyundai

Yusuf Şevki Hakyemez hakkında 16 FETÖ iddiası

Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'den Yusuf Şevfki Hakyemez'e FETÖ suçlaması

Trabzon 31.08.2016, 12:15 31.08.2016, 12:26
Yusuf Şevki Hakyemez hakkında 16 FETÖ iddiası
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Bir süre önce Anayasa Mahkemesi Üyeliğine atanan KTÜ’lü Profesör Yusuf Şevki Hakyemez hakkında FETÖ/PDY ile ilişkisi bulunduğu yönünden iddialarda bulundu. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Pekşen, öncesinde sosyal medya’da bulunmuş olduğu paylaşımlarla konuyu gündeme taşımıştı.
 
CHP'li Pekşen bir süre önce, ”Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilen Yusuf Şevki Hakyemez’in Karadeniz Üniversitesinde FETÖ örgütü baş imamı olduğunu sağır sultan bile bilir. Trabzon’da kamuoyunun birinci gündemi FETÖ cemaatinin bir numaralı adamı Hakyemez’in AYM üyeliğine seçilmesi konusudur.Bu ahmaklık mı sizce? Pensilvanya’ya Anzer balı taşımasıyla kamuoyunda Maruf ve Meşhur FETÖ imamı Hakyemez’in AYM üyeliğine atanması yeni bir aldatılma mı?” iddialarını öne sürmüştü.
 
Pekşen, bu açıklamalarının ardından TBMM’de bugünde yeni iddialarda bulundu. Haber61.net’in yakından takip ettiği açıklamada Pekşen, “ Anayasamızın değiştirilemez değiştirilmesi dahi teklif edilemez hükümleri “Türkiye Devletinin bir Cumhuriyet olduğu” ve “ Anayasa Mahkemesine yeni atanan Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez için uzun zamandır gazetelerde yazılanlar, üniversite camiasında hakkında söylenenler ortadadır. Sn. Hakyemez’in hem paralel yapının içinde olduğu, KTÜ’de bu örgütlenmeden sorumlu olduğu, bu yapıyı koruduğu, bu yapıya karşı mücadele etmediği hem de laik Cumhuriyetle kavgalı olduğu iddia edilmektedir.”dedi.
 
İşte Haluk Pekşen’in  Yusuf Şevki Hakyemez hakkındaki iddiaları
 
1. Sn. Hakyemez'in, "Türk, Atatürk milliyetçiliği, Atatürkçülük ile Atatürk ilke ve inkılapları" kavramlarının Anayasa'da olmaması yönündeki görüşleri yaygın medyada yer almıştır.
 
2. Sn. Hakyemez’in Kanada üzerinden Pensilvanya’ya Fetullah Gülen ile görüşmeye gittiği kamuoyunun malumudur.
 
3. Belçika imamı olarak bilinen Halbay Turumtay’ın KTÜ’ye doğrudan alınmasının Sn. Hakyemez’in inisiyatifi ile olduğu hem KTÜ’de konuşulmakta hem de gazetelerde yazılmıştır.
 
4. KTÜ’deki mevcut yönetimin paralel yapının desteğiyle bugünlere geldiği hep yazıldı. Sn. Hakyemez’de mevcut yönetimin içinde en önemli FETÖ’cü olduğu hep konuşuldu. Bugün KTÜ’de rektör seçimlerinde Sn. Hakyemez ile işbirliği içinde hareket edenler FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı, tutuklamalar yapıldı.
 
5. Sn. Hakyemiz’in asistanını Fatih Üniversitesi’nden bizzat getirmesine rağmen, YÖK atadı demesi ve FETÖ üyesi olduğu ortaya çıktıktan sonra sergilediği tavır çelişkilidir.
 
6. KTÜ’de paralel yapıyla zamanında mücadele edilmediği ancak 15 Temmuz’dan sonra ciddi bir mücadele yapılacağı beklenilmesine rağmen rektörlük seçimlerinde 90 paralelci öğretim üyesi bir adayı destekledi diye bizzat Sn. Hakyemez’in açıklamalarına rağmen hiçbir tedbir almaması ve buna ilişkin bir işlem süreci başlatmaması dikkat çekici olmuştur.
 
7. KTÜ’de 90 paralelcinin olduğunu kendisi ifade etmiştir. Bu husustaki bilgilerini kamuoyu ile paylaşması beklenmektedir. Kamuoyu 90 paralelci öğretim üyesinin kim olduğunu merak etmektedir. Kimse zan altında bırakılmak istememektedir. Madem 90 paralelci öğretim üyesi var neden zamanında müdahale edilmemiştir, paralel yapının KTÜ’de örgütlenmesine neden göz yumulmuştur. Eğer paralel örgütlenmeyi tek tek isim isim biliyorsa Sn.Hakyemez neden yönetici olarak gerekli soruşturmayı açmamıştır? Gereken soruşturmayı açmadıysa bu paralel yapının KTÜ’de örgütlenmesine izin verdiği vermesinin nedeni nedir?
 
8. Anayasa Mahkemesi görevine başlamadan önce neden KTÜ’de paralel yapılanmaya göz yumduğunu; neden etkin mücadele etmediğini; isimlerini
 
bildiği halde şimdiye kadar neden gerekli soruşturmayı yapmadığını açıklamalıdır.
 
9. Sn. Hakyemez’in Anayasal düzene karşı olduğu ve bunu da sık sık sempozyumlarda çekinmeden açıkladığı, buna ilişkin görüşlerini Ordu’da katıldığı bir panelde açıkça kamuoyuyla paylaştığı, karşı olduğu bir Anayasa’nın uygulanmasına ilişkin Anayasal denetim görevini yargıç olarak nasıl yerine getireceği kamuoyunun açıklanmasını istediği bir konudur.
 
10.Sn. Hakyemez’in Fetullah’ın endokrin doktorunu Üniversite senatosuna bizzat aldırdığı;
 
11.Trabzon Barosuna bağlı bir grup avukatın FETÖ ya bağlı faaliyetlerine bizzat katılımcı olarak destek verdiği ve sempozyumlara katıldığı;
 
12.Zaman gazetesinin uzun yıllardır yazarı olduğu ve bu gazetenin de FETÖ nun en önemli yayın organı olduğu;
 
13.FETÖ terör örgütü soruşturması çerçevesinde kapatılan Koza Üniversitesinin kurmakta olduğu Hukuk Fakültesine kurucu dekan olarak görev kabul ettiği de kamuoyunda yaygın olarak konuşulmaktadır.
 
14.KTÜ’ de kadrolaşmadan bizzat sorumlu olduğu başka Üniversitelerden uzaklaştırılan FETÖ yanlısı kişilerin KTÜ kadrolarına bizzat Hakyemez'in işlemleriyle atandığı gibi çok vahim iddialar bulunmaktadır. Sn. Hakyemez 5 yıl süreyle KTÜ’de personelden sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 17-25 Aralık sonrasında FETÖ’nün en çok kadrolaştığı İsparta Üniversitesinden çok sayıda FETÖ’ cü öğretim üyesi ve görevlisinin KTÜ’ye geçişi bizzat kendi imzasıyla sağlanmıştır. Belçika imamı olarak bilinen Halbay Turumtay KTÜ Of Teknoloji Fakültesinde branş dışı kadroya, bizzat kendi imzasıyla atanmıştır. Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yrd. Tahsin Yıldırım şu anda gözaltında bulunmaktadır; zamanında bizzat Hakyemez’in imzasıyla atanmıştır. Mühendislik Fakültesinden Olkan Çuvalcı bizzat onun imzasıyla atanmıştır. Halen KTÜ’de soruşturmaya muhatap olan FETÖ’cülerin atanmasında bizzat imza sahibi olan kişi Sn. Hakyemez’dir. Yine 2016 da FETÖ’ cü Umut Eryiğit Tıp Fakültesinde bizzat kendi imzasıyla kadro almıştır. Bu kişide FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınmıştır.
 
15.Zaman ve Radikal gazetelerinde FETÖ’ cü YSK’ yı ve uygulamalarını övücü çok sayıda yazı yazmıştır.
 
16.Sn. Hakyemez 2012 Mart ayında cemaatin düzenlediği Abant kampına katılmış, Başkanlık sistemine şiddetle karşı çıkmıştır.
 

Yorumlar (6)
Muammer 6 yıl önce
Türk Ocağının oy potansiyeli ve pazarlığı ile Rektör Yardımcılığı ve Dekanlık/Dekan Yardımcılığı görevlerine getirilenlerinden incelenmesi gerekir. Listeyi hazırlayanlar devletimizin FETÖ/PDY soruşturması için belirlediği kriterlerden kaç tanesini sağlamaktadır? Niçin listelerde bu isimler şüpheli olarak yer almamaktadır? Türk Ocağından bazı akademisyenler ellerini ovuşturup bu süreci bir fırsat bilip pozisyonları almak için iftira atmaktan geri kalmamışlardır. Ama iftiranin en büyük kul hakkı olduğunu bilmeyen bu grup eninde sonunda bunu bizzat yaşayarak ogrenecektir. Bilmiyoruz, yanlış yaptık demekle kurtulamazsınız inşAllah.
kasım Güven 6 yıl önce
Bir yandan metin külünk, öte yandan şamil tayyar, diğer yandan haluk pekşen bas bas bağırıyor... ama asıl konuşması gerekenlerde tık yok.. neyse tanklar yeniden sokağa çıktığında haber verirsiniz..
YSH 6 yıl önce
Hiçbir şey gizli kalmıyor! Bu soruların cevabını ben de merak ediyorum...Bu işler Nasıl oluyor birileri izah etmeli. Yalan söylemekle Sağa sola çamur atmakla olmuyor, Türkiye Cumhuriyeti nin en önemli kurumlarının birinde o koltuğa oturmadan önce çıkıp
kamuoyuna YüceTürk Milleti ne bu soruların cevabını vermelisiniz!!!Yoksa ben bir vatandaş olarak şahsen size güvenmiyorum, inanmıyorum şu anda! Devlet Nasıl güveniyor onu da anlamıyorum!!!Ha bunların hesabını verdiyseniz biz de bilelim...
Öğretim üyesi 6 yıl önce
Yazılanlar noktasına virgülüne kadar doğru. Ancak bir darbe teşebbüsü sonrası bunlar nasıl olur. Cevabı damat ferit ve çaykarada pkk varlığında saklı.
kamber 6 yıl önce
Soylu içişleri bakanı olduğuna göre , artık hakyemez bayram yapar.. mazhar vekilliğim garanti diye kafası tavana vurur.. süleyman baykal rahat bir nefes alır ve KTÜ operasyonları burada biter.. Teşkilatlar da başını rahatça yastığa koyabilir.. ohh ne ala.. efkan ala..
Vatandas 6 yıl önce
Yanı 17 25 aralıktan sonra samanyolunda boy boy reklam veren yayınlara cıkan chp ve mhplılerın hıc sucuyok .hadı akp bunların dındarlığına kandı sız neyıne kandınızda bunların arkasına yapısıp oy devsırmeyw calıstınız.ığneyı sokarken cuvaldızı unutmamalı akp suclu ıse chp ve mhp de okadar sucludur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@