banner572

Yönetmelik kabul edildi! Artık Trabzon’da herkes dolmuş kullanamayacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantılarına devam edildi.

Trabzon 13.07.2020, 15:16 13.07.2020, 15:47
Yönetmelik kabul edildi! Artık Trabzon’da herkes dolmuş kullanamayacak

Haber61 - Haber Servisi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantılarında, dolmuş modernizasyonu ile alakalı önemli kararlar alındı. Dolmuş, taksi ve servislerin uyması gereken kuralların olduğu yönetmelikte en dikkat çeken madde ise eğitim oldu.

Kabul edilen yönetmelik sonrası Dolmuş, servis ve taksi şoförlüğü yapacakların belirlenen süreç içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen eğitim programından sertifika alması gerekiyor. Sertifika almayanlar ise bir müddet sonra bu araçları kullanamayacak.

Zorluoğlu yaptığı açıklamada “Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızı konforlu şekilde evlerine, iş yerlerine ulaştırmakla mükellefiz. Bu manada ticari anlamda asla bakmayız ama verimlilik alanında hat modernizasyonu ve optimizasyonu yapıyoruz. Ortahisar’daki dolmuş modernizasyonunu açıkladığımızda, bu modernizasyonun kıymetli kısmının bundan sonraki süreçte çıkaracağımız yönetmelik çerçevesinde ortaya koyacağımız yeni sistem olduğunu vurgulamıştık. Yani zihniyet, yönetim anlayışı değişikliği getirmeye çalışıyoruz. Bir sistem oluşturuluyor ve Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilk kez olmak üzere, dolmuşlar, taksiler ve servis araçları ile ilgili olarak inisiyatif alıyor” şeklinde konuştu.  
 
ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM
Kurulan yapı ile bir taraftan standartları koyarken diğer taraftan da bu standartları denetleyebilir imkana kavuştuklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu “Yani bir minibüste, dolmuşta, takside olması gereken minimum standartları yönetmelikte düzenliyoruz ve bu standartlara uyum noktasında yapılması gerekenleri belirtiyoruz. Yapacağımız denetimlerle de bu standartlara uymayan ticari araçlara uygulayacağımız müeyyideleri de yönetmeliğe koyuyoruz. En önemli değişiklik de eğitim noktasında. Önceliğimiz eğitim. Yani tüm şoför esnafımıza dönük bir sertifikasyon programını bu yönetmeliğe koyduk. Tüm şoförlerin Büyükşehir Belediyesinden bir sertifika almaları gerekiyor. Bu sertifikayı almayanların bir süre sonrasında araçları sürme imkanı olmayacak. Dolayısıyla bu yönetmelikle, dolmuşlarda her gün şoför değişikliği gibi bir dönem sona ermiştir. O işi yapabilecek vasıflarda kardeşlerimizin o hizmeti vermesini sağlamak durumundayız. Bu yönetmelik titiz bir çalışma neticesinde hazırlanmıştır. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Yorumlar (32)
Faruk 1 yıl önce
Trabzon lu şoförleri eğitemezsiniz, başka illerden aklı başında, saygılı, terbiyeli, insanlarla insan gibi konuşan şoförler lazım .
Kaptan 1 yıl önce
hala daha dolmuş konusunda bir arpa boyu yol alınamadı.Demekki dirayetli kişiler lazım.
Ahmet 1 yıl önce
İnşAllah eğitimden sonra araç kullanırken yolculuk müddetince uzun uzun telefon görüşmesi yapılmaz, yoldan geçen sineğe bile korna çalınmaz, tanjantta 50 olan limitte 70 le gidip diğer otomobil sürücüleri sıkıştırılmaz, ışıklarda sarı yanmadan kornayla öndeki araç uyarılmaz, sadece arabanın içindeki yolcuya değil dışındaki vatandaşa da saygı lazım diye düşünüyorum. Örnek;
1- Bir şoförle durduk yere niye baktın muhabbetine girdiğim oldu. İnsan zağnos köprüsünde yolun solunda yürürken bir anlık bir sağa dönüp bakıp önüne döndü diye yoldan geçen dolmuşçu eşkiya tarafından niye baktın tacizine uğrar mı. Kaldı ki göz göze dahi gelmedim, gitti gitti on metre ötede durdu.
2- Maraş caddesi garanti bankası önünde görme engelli adamı yaya geçidinden geçiriyorken önce elimi kaldırarak bir aracı durdurdum geçiyorken baya geriden gelen dolmuş nerdeyse bize çarpacaktı. Sonra özür diliyor beyfendi eli yüzündeymiş diye. Sanki o kadar yolu yumuk gözle geldi.
Bu düzen insana insan olduğu için değer verince değişir, insanı 2.5 TL olarak görünce birşey değişmez. sadece eğitim değil denetim de şart bence.
ahmet 1 yıl önce
önce ahlak.saygı terbiye lazım bizim dolmuşculara.kamuoyuna sorsalar yüzde bir geçer not alamazlar.
Kokucan 1 yıl önce
Birde yolculara bakmak lazım üzüm üzüme baka baka kararır
Hasan 1 yıl önce
Dolmuslar ne zaman yenilenecek Sayin Baskanim paramizla rezil oluyoruz. Hizmet sifir, araclar teneke, ama Zama ZAM istiyor Dolmus soforleri yeri gelince. Araclari degistirsinler zam olacaksada olsun.
sıtkı 1 yıl önce
cok guzel bir proje tesekkürler
Önder 1 yıl önce
İyi tamam güzel uygulama, katılıyorum sertifika alamayan şoförlük yapamıcak ama ruhsatı olmayan iş yerleri faaliyetine devam edebiliyor. Ruhsatsız iş yerlerini neden denetlemiyosunuz işini layıkıyla yapanların ekmeğine sebep oluyorlar neden göz yumuyorsunuz madem müslüman bir ülkede yüz haksız kazança neden göz yumuyorsunuz önceden işyeri ruhsatı çerçeveletilip işyerinin kasa kısmının arkasına görünür şekilde asılması sorumluydu şimdi değil neden????
Mert 1 yıl önce
+Ganki ver bağa bi sertifika, -Ganki al sağa bi sertifika , +damam ganki, akşama gavede görüşüruk
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@