7m


7m

hyundai

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık basın toplantısı düzenledi

Yomra Belediye başkanı Mustafa Bıyık gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Trabzon 17.05.2022, 09:59 17.05.2022, 16:24

Yomra Belediye başkanı Mustafa Bıyık basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Başkan Bıyık'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

O gün ki şartlarda 52 proje taahhüdümüzle vatandaşın karşısına çıktık. 52 projemizin 30 - 35 tanesini neticelendirdik

Tamamlamış olduğumuz projelerden 20 tanesini anlatmak istiyorum.

Yomra Kültür Merkezinin Mart ayında açılışını yaptık. 1 yılda tamamladık projemizi. 6 milyona mal ettiğimiz projemizi, bugün yapılsa 20 milyona mal edilemez.

Yomra’da göreve geldiğimiz tarihte en yeni makinesi, 15 yaşındaydı. Bunları elimizdeki bütün geçmiş döneme ait makinelerin tamamının hurdaya satarak makine parkını yeniledik. Çok iyi zamanda yeniledik. O gün ki şartlarda 10 Milyon TL’ye mal edilen makineler bugün 25 milyona alınabilecek durumda değil. Krediyle beraber yeniledik. Yomra Belediyesinin makine parkı 15 yılda hiç bir yenilemeye ihtiyaç duymaz. Belki de bölgedeki en yeni makine parkına kavuştuk. Çok yoğun kış dönemi geçirdik. 24 saat karla mücadele yaptık. Makine parkının güçlü olması bunda etkili oldu.

Yomra’da 30 yıldır kazma vurulmamış cadde vardı. Hükümet caddesi. Yan yolları ile 2,5 km’yi aşıyor ve Yomra’nın en eski caddesi. Geçen hafta ihalesini yaptık. 7 Milyona mal olacak olan alt yapısını, yağmur suyu hattı, doğalgazı, aydınlatması, kaldırımları tamamen yenilenecek. Sahil ile Yomra Merkez arasında bütün sokaklar arasında yenilenmiş ve tamamlamış olarak hizmete açmış olacağız. Bu Yomra’nın en bilindik caddesi. Modern bir şekle dönüşecek. Önümüzdeki hafta temelini atacağız.

Yomra’da elektrik trafolarını, boyadık. Bunları rengarenk çeşitli şekillerde boyadık. 20 trafo boyandı bu sene de devam etmeyi düşünüyoruz. Şehrin merkezinde kirli görüntüyü ortadan kaldırdık.

Geçen yıl gündemde olan bir uçak konusu vardı” diye söze başlayan Mustafa Bıyık “Proje çalışması bitti önümüzdeki hafta çevre düzenlemesi yapılacak ve hizmete açılacak. Uçağı belediyenin mülkü olarak 10 yıllığına kiraya verdik. Yomramı2zın doğusunda inşallah turizme hizmet edecek.

Yomra’da Kaşüstü’ne yeni pazar yeri kazandırıldı. Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle yaptık. Onları için de ciddi trafik sorunu yaşıyorlardı. Onlara proje sunduk. Haziran ayı gibi açmayı düşünüyoruz.

Kaşüstünde 2500 aboneye doğalgaz verildi.

Bu yıl da Yomra merkeze verilmesi gerekiyordu ama yavaş ilerliyor. Yomra için bu yıl 10 bin abone sözü almıştık ama firmanın sıkıntıları oldu. Müteahhit bıraktı gitti yeni müteahhit bekliyoruz. Elimizden gelen baskıyı yapıyoruz inşallah doğalgaz Yomra’ya en kısa zamanda gelecek.

Yomra elmasının coğrafi işaretini aldık.

Hürriyet Parkının açılışı yapıldı. Çok büyük yaşam alanı yapıldı. Hafta sonu yaklaşık olarak 500’ün üzerinde vatandaş eğleniyordu. Yomra’nın çok büyük ihtiyacı olduğunu yıllardır dile getirdik. Hürriyet parkının açılışını yaptık. Bu parkın yapılışında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çok büyük desteği oldu. Parkın maliyetinin yarıya yakınını sağladı.

Türkiye’nin en büyük şampiyonluk anıtını yapıyoruz. Tam 18 metre. Trabzonspor’un tarihini de yansıtacak bir anıt. Yomra Belediyesi’nin cebinden bir para çıkmayacak. Bu sadece İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzonspor sevdalılarından ricasıyla karşılanacak bir anıt olacak. Dünyada bir örneği var mı bilmiyorum ama 18 metre bir anıt olacak.

Çöp bidonlarını yerin altına aldık. Yomra Merkez’de çöp görüntüsü ile ilgil ibir durum olmamış olacak.

Yomra’da Likarba Festivalleri yapıldığı alan vardı. Bu alanda piknik alanı yapıyoruz. Bu yazın açılışını yapmış olacağız. Kamelyalar, lavabolar, çocuk oyun alanları yapıyoruz. Zirve noktadadır. Hafta sonu insanlar için bir yaşam alanı olacaktır.

Kaşüstü ve Yomra’nın önemli mezarlık sorunu vardı. Buradada 10 bin metre karelik alanı mezarlık yapılması şartıyla devir yaptık. Büyükşehir Belediyesi de burada mezarlık yapacak.

Yomra’da 24 saat canlı yayın yapan kamera sistemiyle donattık. Her noktada, belediyenin internet sitesinde de olan canlı yayınlarımız devam ediyor. Hem güvenlik, hem caydırılık anlamında önemli bir çalışma

Bize resmi olarak, Kaşüstü Hastanesinin kapatılacağı sözü gelmedi. Kapalı kapılar ardından bu hastaneni kapatılacağına dair, çeşitli birimlerinin sonlandırılacağına dair söylemler geliyor. Şehir Hastanesi farklı bir şey. Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesinin burada olması için çekilen çileler var. Halk bağış yaptı devlete. Orası yapılırken oraya giden yollarda vatandaşlar yerlerini ücretsiz şekilde terketti. 10 yıllık hastanenin kapatılıp, şehir hastanesine gidelim şeklinde anlamsız planlama yapılmadığını ümit ediyorum. Kaşüstü Hastanesi kapatılma gibi gaflete düşülürse, Yomra halkı cevabını verir.

Benim kendi kültürel durumum var. Sahibi olan makama aday olunmaz. Makamların zaten sahibi var. Yomra’da yapmaya çalıştığımız yarım olan işlerimiz var. Büyükşehir’de sayın Murat Zorluoğlu’nun 3 yıllık süre zarfında hem Yomra’ya yapılacak yatırımları konusunda karşılıklı iletişimimiz oldu. Birlikte bana göre bir muhalefet başkanı ile iktidara mensup belediye başkanının en iyi şekilde gösterebilecekleri uyumu gösterdiklerini düşünüyorum. Benim bir şikayetim yok. Kendisinin de benden bir şikayeti olduğunu düşünmüyorum. Trabzon’da belki de 18 ilçe belediyesinden en uyumlu, vatandaşların şikayetinin ortadan kaldırılması noktasında en iyi ilçemiz olduğunu düşünüyorum. Benim bunu

Biz bu iyi çalışmamızı önümüzdeki dönemde de sürdürmek istiyoruz. Büyükşehir veya Ortahisar diye bir düşüncemiz yok. Biz kendi işimize odaklanmışız…

Zamanı geldiğinde vatandaşlar o makamlara en doğru kişiyi aday yapıp seçtireceğini düşünüyoruz. Siyaseten Yomra’nın haricinde beklentim ve hayalim yok.

Golf sahası denilen proje hayaldi. Görev sürem içinde geçmişe çok takılı kalınmaması noktasında prensibim vardı. Yomra’da Golf Sahası diye vatandaşa sunulmuş olan, 2 boyunca sosyal sunum gerçekleştirilen projenin göreve geldiğimizde yapılan çalışması 220 dönümdü. Başvuru 200 dönüm üzerinde yapılmış. Biz projeyi sonlandırdık. O 200 dönümlük dolgu alanını yapmayacağımızı söyledik. Proje kapandı. İyiki başlamamışız. Bugün Gülcemal’de yıllardır olan kaosu Yomra İlçesi olarak bizde yaşıyor olacaktık.

200 dönüm olarak planlanan yere baktığınızda 200 dönümde Golf Sahası olmaz. Yalan bir proje olarak sunum yapılmış. Yomra bu durumu çok yaşadı. Yomra’da yine basına servis edilen Teleferik Projesi… Bahsedilen alanlara bırakın teleferiği gitmesini helikopter gitmez. Buna teleferiğin yapılması diye hayali proje sunuldu. Sonra Yomra Limanına kruvazör gemi getirilecek ve otel yapılacak denildi. Bunlar hayali projeydi. Golf sahasının yapılabilirliği Türkiye’nin içinde bulunduğu Yapılma amacı belliydi. Fındık sahalarında, dere yataklarında vatandaşların arsalarında olan yaklaşık 50 bin kamyon hafriyat var. Bu hafriyatın taşınıp, döküleceği alana ihtiyaç vardı. Bunun içinde golf sahası yapalım diye proje ortaya çıktı. O hafriyat arazilerde duruyor. Şiddetli yağmur yağması durumunda o hafriyatın merkeze ulaşma tehlikesini 50 yıl daha yaşayacak.

Görev seçildiğim tarihte yaptığım röportajda söyledim. Kirada oturuyorum, 1 adet arabam var. 3 yıl geçti. Yine kirada oturuyorum. Kiralarda çok arttı. Hala bir tane arabam var. Onu da iş hayatımdan ayrıldığımda aylmıştım. Sigortasını zor ödüyorum. Başka da bir şeyim yoktur. Değil kendimin, Yomra Belediyesi de Trabzon, Ortahisar, Devlet kurumları dahil, 1. 2. 3 derede akrabamın, ihale aldığına, devletle iş. yaptığına, çıkarsal işlemde bulunduğuna dair ispat olursa belediye başkanlığından istifa ederim. 

Ailemden belediyelerle, devletle iş yapmama noktasında durumumuz var. Belediye başkanlığına benim gibi bir dairesi olmayan ya da bir evi ile başlayan ancak görev süresi sonucunda aile şirketi olmaksızın, eğer insanların 2 tane dairesi oluyorsa, 2 tane arabası oluyorsa çalmıştır. 

Bizim aldığımız maaş belli. Yomra Arsin, Akçaabat gibi belediyede belediye başkanını maaşı 13 14 bin TL’dir. Bunun 5 - 6 bin TL’sini çay vs harcarsınız. 
Geçen bir tanesine söyledim. Aynı dönemde ticaret hayatına başladık. O da siyasete başladı. “Altındaki arabayı bana hediye versen kaskosuyla sigortasını veremem” dedim. Siz bu paraları nereden buluyorsunuz. Bende merak ediyorum. Yolunu da bulamıyorum. Adamın altındaki araba 5 milyon. Oturduğu ev 10 milyon TL. Ev ve arabanın vergisi benim 1 yıllık maaşım ödemez. 

Siyasilerin yaptığı basın toplantısında aynı soruyu sormanızı arzu ediyorum. 


Yorumlar (1)
Misafir 1 ay önce
Başkanı tebrik ederim. Yomranın kaderini değiştirdi. Yıllardır tek çivi çakılmayan ve üstelik iktidar partisine mensup başkan tarafından idare edilen Yomra hizmeti muhalefet partisi döneminde gördü. Biz Beşirlide oturduğumuz halde gezip dolaşmaya artık Yomraya gidiyoruz. Gülcemal bitene kadar Beşirlide hayat yok maalesef. Ortahisar sahilinde olan balık ekmek yerleri gibi bir iki yer olsa Yomrada çok daha fazla cazip olur bence.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@