banner441

Yeşil yol için mücadele sürecek!

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi'ndeki Samistal Yaylası'nda 'Yeşil Yol Projesi' için çalışan dozerin önüne geçerek çalışmayı durduran, ardından da jandarma tarafından yaka paça uzaklaştırılan 71 yaşındaki Gönül Günay ile kuzeni 48 yaşındaki Süreyya Yücel, müca

Trabzon 12.07.2015, 12:15
Yeşil yol için mücadele sürecek!

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi'ndeki Samistal Yaylası'nda 'Yeşil Yol Projesi' için çalışan dozerin önüne geçerek çalışmayı durduran, ardından da jandarma tarafından yaka paça uzaklaştırılan 71 yaşındaki Gönül Günay ile kuzeni 48 yaşındaki Süreyya Yücel, mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Yeşil Yol Projesi'nin karşısında durmaya devam edeceklerini anlatan Günay ve Yücel, "Bu yolu istemiyoruz. Durdurmakta kararlıyız" diye konuştu.

'Yeşil Yol Projesi' çalışmasını durdurmak için hiç düşünmeden kendini dozerin önüne attığını anlatan Gönül Günay, jandarmanın müdahale ederek kendilerini tartakladığını ve zor kullanarak uzaklaştırdığını söyledi.

Jandarmaya direnirken darbe aldıklarını ifade eden Gönül Günay, olay sırasında "Cenazemiz buradan kalkar, dozer ancak buradan geçer" ifade etti. Gönül Günay, şunları söyledi:

yesil-yol-direnisinin-sembolu-kadinlar-mucadelemiz-surecek_4707_dhaphoto2.jpg

"Mücadelemiz devam edecek. Bu mücadelenin bütün sağduyulu insanların mücadelesi olması lazım. Yaylalar bizim. Doğada sığınacak yer kalmadı. Her şeyimiz elimizden alındı. Ormanlarımız dün Osmanlı tapusu ile bizim elimizdeydi, şimdi bir şeyimiz yok. Orman olmuş tarlaları bile elimizden alıyorlar. O dağları da delik eşik ederek doğayı yok edecekler. Ben o dağlarda büyüdüm. Bu doğanın yok edilmesi beni çok üzüyor. Bu projenin yararı olacağını sanmıyorum. Birilerine apartman mı yapacaklar? O doğa ölür, biter. Bu bölge dünyanın en güzel yerlerinden biri. Derdimiz, yaylalarımız kurtarmak. Başka bir derdimiz yok. Bu yolu istemiyoruz."

YEŞİL YOLU DURDURMAKTA KARARLIYIZ

Yaylaların geçmişten geleceğe kalan yerler olduğunu ve korunması gerektiğini anlatan Süreyya Yücel ise, yaylaların gelecek kuşaklara bozulmadan kalmasını istediklerini ifade etti.

Yaylaların poşet çöplüğüne çevrilmesini istemediklerini belirten Yücel, "Bu yaylaların ranta kurban verilmesini, topraklarımızın delik deşik edilmesini istemiyoruz. Ayder Yaylası turizme açıldı ama çiçekler yerine poşet ve galoşlar ortalıkta dolaşıyor. Bu görüntüleri yaylalarımızda görmek istemiyoruz. Bu nedenle Yeşil Yola karşı çıkıyoruz ve dur diyoruz. Bunu durdurmakta kararlıyız" diye konuştu.

yesil-yol-direnisinin-sembolu-kadinlar-mucadelemiz-surecek_4707_dhaphoto6.jpg

yesil-yol-direnisinin-sembolu-kadinlar-mucadelemiz-surecek_4707_dhaphoto4.jpg

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (3)
Isapasali ofli 5 yıl önce
Bunlar kesin eski rumlardan kalan sözde rizel i gezicilerden
Takım taraftarı 5 yıl önce
Yok bunlar bizim Rumlar dir bunlar aynı CHP li hes lere ve herseye karşı çıkanlardır bunlar bu ülkede herseye Karşılar Ölüleri kalkacaksa kalksın
davut 5 yıl önce
Zaten fazla kalmamisdir acele etmeyin biraz beklerseniz ölülerini kaldirisiniz ki daha kolay olur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@