banner526

banner533

banner513

Yerli otomobil için 11 şehir harekete geçti: Trabzon Neyi bekliyor?

Yerli otomobilin kendi şehirlerinde üretilmesi için 11 şehir harekete geçerken Trabzon’dan henüz bir ses çıkmadı.

Trabzon 11.11.2017, 10:49 11.11.2017, 12:56
Yerli otomobil için 11 şehir harekete geçti: Trabzon Neyi bekliyor?

Haber61 – Haber Servisi - Yerli otomobili üretecek beş babayiğit Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yerli otomobil Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell, Zorlu Holding'in ortak girişimiyle üretilecek.


5 babayiğidin açıklanması sonrasında gözler otomobilin üretileceği yere çevrildi. Bu konuda da bazı iller hemen atağa geçerek yaptıkları açıklamalarla yerli otomobilin kendi şehirlerinde üretilmesi için talip olduklarını açıkladılar.
İlk olarak talip olan il İnegöl ilçesi ile Bursa olurken onun hemen sonrasında Yenişehir ilçesi de talip olduğunu bildirdi. Sonrasında Sakarya, Kocaeli, Kayseri, Konya, İzmir – Aliağa, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Mardin ve Diyarbakır da yerli otomobilin üretim merkezi olmak için talip olduklarını belirttiler.

TRABZON NEYİ BEKLİYOR?

Yerli otomobilin kendi illerinde üretilmesi için girişimlere başlayan bu şehirlere yenilerinin ekleneceği aşikârken Trabzon’da henüz bir hareketlilik olmadığı gözleniyor. Trabzon’da yapılacak olan böyle bir yatırımın istihdam başta olmak üzere şehre bütün alanlarda büyük katkısının olacağı bilinen bir gerçek. Yerli otomobilin üretim merkezinin belirlenmeden önce gerekli çalışmaların yapılması ve yerli otomobilin hepsinin olmasa da bazı parçalarının Trabzon’da üretilmesi konusunda girişimlerin başlatılması gerektiğinde herkes hem fikir.

BABAYİĞİT TRABZON AŞIĞI

Yerli otomobilin Trabzon’a gelmesi için bütün kesimlerin desteğine ihtiyaç olduğu ortada. Projeyi gerçekleştirecek olan 5 firma arasında bulunan Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’nun Trabzon’da yaşamış ve Trabzon sevdalısı bir işadamı olması da avantaj olarak görülebilir. Bu fırsatın kaçırılmaması için Trabzon’un bütün dinamikleri ile bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. 

Haber: Emrah Paça
 
Yorumlar (11)
ali 3 yıl önce
şu ana kadar kaç fabrika kuruldu trabzona ki otomobil fabrikası da buraya kurulacak,haberi yapan arkadaş gece açık yattı herhalde:))
tolga 3 yıl önce
iyide arkadaş, trabzonda ulaşım ağı sıkıntı ,arazi hiç yok neredeyse,nereye kuracaklar bu fabrikayı akıl var mantık var.Bir Marmara,bir egeyle veya iç anadoluyla birmi tutuyorsunuz bu şehri, laf olsun torba dolsun bunlarınki,
Ersan 3 yıl önce
Deniz gibi bir nimet var gözümüzün önünde. Dünya kullaniyor, biz seyrediyoruz....
mavi firtina 3 yıl önce
sadece secim yatirimi,alt yapisi ekonomisi plan projesi
mühendisi ortada folyok yumurta yok yerli araba yapacaklarmis.
kisacasi bunlar yapsa yapsa ancak oyuncak araba yaparlar.
Ersan 3 yıl önce
Neyi olacak, armut piş ağzıma düş....Ancak diğerini kötüleyip kendimizi öne çıkaralım....
Serkan 3 yıl önce
Baz-ı arkadaşlar konuyu yanlış anlamış dünyanın hiçbir yerinde bir otomobil tek fabrikada tamamen uretilmez yani bircok parcasi degisik yerlerde uretilip biryerde monte edilir, yani Trabzon neden o parcalardan bazilarini üretmesin konu sadece bu.
Demir Demirkan 3 yıl önce
senin demenle olmuyor o işler Trabzonda altyapı varmı buraya kurulsun bi fabrika kurulurken nakliye zaman iş gücü herşey hesaplanır bunların hiç biri Trabzon'da yok niye buraya kurulsun
Süleyman Özmen 3 yıl önce
Karadeniz'den bir tane İlimiz yok uykuya devam saat daha 12:00' yi geçmedi
AA 3 yıl önce
MAVİ FIRTINA..... ARABA YAPILDIĞINDA MAVİ MELTEM OLACAKSIN , YAZ Bİ KENARA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@