7m

7m

hyundai

YEDAM Trabzon'da uyuşturucuyla savaşıyor

Trabzon’da ve ülke genelinde alkol ve madde bağımlılığına bağlı ölümlerin artması üzerine Türkiye Yeşilay Cemiyeti Trabzon Şube Başkanı Köksal Boz, Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM)’ın 7/24 ücretsiz hizmet verdiğini söyledi.

Trabzon 25.07.2017, 15:46
YEDAM Trabzon'da uyuşturucuyla savaşıyor

Alkol ve madde bağımlılarına, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yönelik ücretsiz danışma hizmeti veren YEDAM’da tamamı bağımlılık alanında uzman klinik psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar yer aldığını belirten Şube Başkanı Köksal Boz, “Yüz yüze, ayaktan görüşmenin yanı sıra 444 7975 Danışma Hattı ile de arayan kişilere yönlendirme, tavsiye ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor. YEDAM, bireyin sağlık güvencesi olsun ya da olmasın, tüm hizmetlerini ücretsiz olarak veriyor. Ayrıca YEDAM’da tüm bilgiler, başvurular, raporlar gizli tutuluyor” dedi.

 
BAĞIMLILAR SOSYAL DESTEKLE HAYATA GERİ DÖNÜYOR


Boz, sözlerini şöyle sürdürdü: “YEDAM’da Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından, kişinin sosyal hayatını yeniden kurgulanmasına yönelik sosyal destek çalışmaları yapılarak; tedavi sürecinin en önemli parçası olan sosyal hayatın yeniden yapılandırması sağlanıyor. Ayrıca, Yeşilay ve İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında yapılan işbirlikleri çerçevesinde tedavisi bitmiş bireylere mesleki eğitim verme ve işe yerleştirme de yapılan çalışmalar arasında. Dün de Atatürk alanında hayatının baharında ki bir gencin bonzai komasına girdiğine şahit olduk. Gençlerimizi madde bağımlılıklarından uzak tutmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Madde bağımlısı olanlar ya da yakınları YEDAM’a başvuru yapabilirler. Yeşilay’ın amacı hayat kurtarmaktır.”

YEDAM İLE NE DEĞİŞİYOR?

• Bağımlılık ve kullanılan maddelerin etkileri hakkında bilgilendirme yapılıyor.

• Kişinin bağımlı olduğu maddeyi bırakması konusunda yöntemler öğretiliyor ve onu bağımlılığa iten nedenler çözülüyor.

• Bireyin yaşadığı ruhsal sorunlar varsa, hastayla birlikte çözüm geliştiriliyor.

• Aile ve çevre ilişkilerini düzenleme konusunda bağımlı bireye yardımcı olunuyor.

• Bağımlı bireyin tedavi süreçleri takip ediliyor.

• Daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak amacıyla bireye sosyal destek veriliyor.

• Ayrıca bağımlının aile ve yakınlarına bu durum ile nasıl başa çıkabilecekleri konusunda yardımcı olunuyor. 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@