banner560

Yargıtay bozdu! Trabzon'da 'rüşvet' suçundan ceza alan binbaşı beraat etti

Trabzon'da görev yaptığı sırada 'rüşvet' suçundan ceza alan binbaşı beraat etti.

Trabzon 04.05.2021, 10:23
Yargıtay bozdu! Trabzon'da 'rüşvet' suçundan ceza alan binbaşı beraat etti

Trabzon'da, 9 yıl önce Azerbaycan uyruklu kadını sınır dışı etmekle tehdit edip, otelde fuhuş yaptığı iddiasıyla 'rüşvet' suçundan 3 yıl 4 ay hapse çarptırılan Ortahisar Jandarma eski Komutanı Binbaşı Hüseyin Barış Kopan (46), Yargıtay'ın bozma kararı ile yeniden yargılandığı davada beraat etti. Kopan, "Adaletin elbet tecelli edeceğine inancımı kaybetmedim; ama bu süreçte geri getiremeyeceğim pek çok şeyi kaybettim" dedi.

Trabzon'da, 2012 yılında, kaçak yollarla yurda giren Azerbaycan uyruklu Aysel Novruzova’yı (34) sınır dışı etmekle tehdit edip, otelde bu kadınla fuhuş yaptığı iddia edilen Ortahisar Jandarma eski Komutanı Binbaşı Hüseyin Barış Kopan hakkında 'rüşvet' suçlamasıyla dava açıldı. Hüseyin Barış Kopan, yargılandığı 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 3 yıl 4 ay hapse çaptırıldı.

YARGITAY ESASTAN BOZDU

Hakkında açılan soruşturma kapsamında Bingöl’e tayin edilip ardından emekli olan Hüseyin Barış Kopan, avukatı Kubilay Büber aracılığıyla Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunarak, karara itiraz etti. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, hukuka aykırı delil temin edildiği gerekçesiyle yerel mahkeme kararını bozdu. Yapılan incelemelerde, şikayetçi yabancı uyruklu kadının cinsel ilişki iddiasında bulunduğu süreçte 2 kez sınır dışı edildiği de ortaya çıktı.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Hüseyin Barış Kopan, yeniden yargılandığı mahkemece suçun işlendiğinin sabit olmaması, somut ve yasal delil elde edilemediği gerekçesiyle beraat etti. 9 yıl sonra suçsuz olduğuna karar verilen Kopan'ın avukatı Kubilay Büber, karar ve suçlama sürecinde ağır kayıpları olduğunu belirtiği müvekkilinin tazminat davası açabileceğini söyledi.

'ADALET YERİNİ BULDU'

Yargılama sürecinde çok zor günler geçirdiğini anlatan Hüseyin Barış Kopan ise "Adaletin elbet tecelli edeceğine inancımı hiç kaybetmedim; ama bu süreçte geri getiremeyeceğim pek çok şeyi kaybettim. Yine de adalet yerini buldu" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
HÜRBAŞI 5 ay önce
HUKUKA AYKIRI DELİL DİYOR (Adam suçsuz değil kolluk usulsüz delil toplamış. Bana şike sürecini hatırlattı.)
İsmail AKSOY 5 ay önce
Delil geçek ise ceza aynen geçerli olmalı, usulsüz delil elde eden yargılanmalı.
yakun 5 ay önce
Son 20 yılın Türkiye' sinde insana rüşvetten ceza verilir mi? 4 bakan rüşvet nedeniyle görevlerinden ayrıldı hiç birisi hakkında rüşvetten işlem yapılmadı. Sadece Egemen Bağış hırsızı Büyükelçi yapıldı. Bu adamda kim bilir belgide ilerde Jandarma Genel Komutanı olur. Akepenin kıyakları belli olmaz. Devlet bahçeliyi paşa yapmaz bunu yapar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@