Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurdu

Vakfıkebir ekmeği YÖREX Fuarına damga vurdu.

Trabzon 24.10.2019, 11:31 24.10.2019, 11:41
Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurdu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteği ile Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı 10’uncu kez açıldı. Fuarda Trabzon’da imal edilerek Antalya’ya getirilen Vakfıkebir ekmeği damgasını vurdu.

Fuarda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteği ile fuara ortaklaşa olarak katılan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) standında sergilenen Vakfıkebir Ekmeği katılımcıların ilgi odağı olurken, ziyaretçilere fındık ve çayın yanısıra Hamsiköy Sütlacı ile Trabzon’u tanıtıcı çeşitli dokümanlar hediye edildi.

Açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı fuara Türkiye’nin 81 ilinin yanısıra KKTC’de de yöresel özellikli ürünleri ile iştirak ettiler.

Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurdu

Fuarda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na, TTB tarafından Ağustos ayında Yomra’nın İkisu mahallesindeki örnek bahçedeki ekonomik fındık hasadı sırasında ürün toplarken çekilmiş fotoğrafı, Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan tarafından çerçeveli olarak verildi. Üzerine Vakfıkebir yazılı 10 ar kiloluk ekmeklerden de armağan edildi.

Fuarın açılışında konuşan Bakan Varank, yöresel ürünlerin markalaşması, ticarileşmeşi ve korunması açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu  belirterek, coğrafi işaretli ürünlerin arttırılması için daha fazla çaba gösterilmesini istedi. 

Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurdu

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİN FİYATI KATLANIYOR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da; "Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor" diyerek şunları söyledi: 
"Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız, kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkın. Bakın peynire, bizde 200 çeşit peynir var. İtalya, Fransa, Hollanda, İsviçre'yi toplasan bu kadar çıkmaz. Ama ne yapmışlar, Rokfor, Çedar, Monterey, Mozeralla markalarını çıkarmışlar. Bunların her biri de, ismini o bölgeden, köyden almış, yerel ürün sonrasında İtalya, Fransa veya Hollanda yılda 3-4 milyar dolar peynir ihraç eder hale geliyor. Bizim ihracatımızda 100-200 milyon dolarlarda kalıyor."

Hisarcıklıoğlu, coğrafi işarete sahip bir ürünün, Avrupa'da fiyatını ikiye katladığına değinerek, insanların, yerel olana, doğal olana daha fazla ilgi duyduğunu ve daha fazla para ödediğini kaydetti. 

Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurdu

“657 KATILIMCI"

Fuarda 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansı ve toplam 647 katılımcının yer aldığını dile getiren Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır, “Fuarımızda 5 gün boyunca her adımda başka bir yöremizin ve ilimizin zenginliklerini göreceksiniz. Ülkemizin her köşesinden gelen katılımcılarımızın eşsiz yöresel ürünlerini tadacak ve deneyeceksiniz, yeri gelecek memleket hasretini giderecek, yeri gelecek merak ettiğiniz yöreleri tanıyacaksınız. Kırsal kalkınma, gastronomi ve coğrafi işaret temalı seminerler izleyeceksiniz, Türkiye'nin Peynirleri Sergisi'ni göreceksiniz. Yöresel ürün üreticilerimizin ticari bağ kurduğunu gözlemleyeceksiniz” diye konuştu. 

Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurdu

Vakfıkebir ekmeği fuara damga vurduTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@