Vaka sayılarında patlama bekleniyor! Koronavirüs aşısı karşıtlarının amacı ne?

Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlerin dayanakları neler?

Trabzon 27.07.2021, 12:46
Vaka sayılarında patlama bekleniyor! Koronavirüs aşısı karşıtlarının amacı ne?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs ile mücadele devam ediyor.

Her ne kadar kurallara uyanlar ve aşı olaerak mücadeleye destek verenler olsa da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre Türkiye’de 22 Milyon kişi henüz aşı olmadı.

Koronavirüs vaka sayıları her gün artmaya devam ederken aşı olmayanlar toplumda risk oluşturmaya devam ediyor.

Rehavet mi var?

Türkiye’de kısıtlamaların kaldırılmasının ardından vatandaşların sanki salgın bitmiş gibi yaşantılarını devam ettiği gözlenirken maske ve mesafe kurallarını da pek umursamadıkları gözlemlendi.

Türkiye’de 22 milyon kişi henüz ilk doz aşısını olmamışken ve maske, mesafe kuralları hiçe sayılırken önümüzdeki günlerde günlük vaka sayılarının 40 binlere tırmanabileceği iddia ediliyor.


“Neden Aşı Olmak istemiyorlar?

Her gün açıklanan vaka ve vefat sayıları ortadayken ve yaşanan salgından tek çıkış yolu olarak aşılanma gösterilirken, Türkiye’de birçok kişinin aşı karşıtı olduğu iddia ediliyor.

Bazı kişilerin hiçbir bilimsel dayanakları olmadan konuşup toplumda sıkıntı yarattıkları ve toplumu şüpheye soktukları belirtiliyor.
 

Uzmanlar Uyardı “ Aşı ile Korunmak Çok Önemli”

Uzmanlar sıklıkla “Koronavirüs salgınında en önemli korunma yolunun aşı olduğunu, aşı olmadan ve toplumsal bağışıklığa kavuşmadan pandemi sürecinden kurtulmak imkansız” ifadelerini kullanıyorlar.


 

“Aşı ile ilgili Komplo Teorileri”

Aşı karşıtlığının propagandasını yapanlar olduğu gibi aşı karşıtı olmayıp fakat bu söylemlerden etkilenip aşı olmayanlar ya da kafası karışıp kararsız olanların sayısı da oldukça yüksek.

Genel olarak “Koronavirüs diye bir hastalık yok’, ‘RNA virüsüne karşı aşı olamaz’ tezini savunan aşı karşıtlarının sayısı az olsa da, aralarında doktorlarında bulunduğu bu kişilerin etkilediği bir kitle olduğu belirtildi.

Peki aşı Karşıtlığının amacı ne?

Aşı karşıtı kampanyaların bilimsel, gayri kanuni ve halk sağlığına zarar verdiği görüşünde birleşen uzmanlar, bu düşüncede olanların ne çıkarları olduğunu net olarak ortaya koymak gerektiğini ifade ediyorlar.

Bu kişilerin rant popilaritesini arttırmak, müşteri profilini genişletmek ya da ilaç dışı maddelerin pazarlamasını yapmak için halkın kafasını karıştırdığı iddiası da güçlü bir şekilde dillendiriliyor.

İŞTE EN YAYGIN 10 BAHANE

Koronavirüse inanmıyorlar.

Aşının etkisiz olduğunu düşünüyorlar.

Yan etkilerden korkuyorlar.

Aşıyla çip takıldığını düşünüyorlar.

Aşının kısırlık yaptığına inanıyorlar.

Yabancı ajanların devrede olduğunu söyleyen var.

Türk aşısını bekliyorlar.

Alerji yapabilir diye korkuyorlar.

İhmalkar olanlar var.

"Bana bir şey olmaz" diyorlar.

"Bu kişiler komplo teorilerinin etkisi altında kalıyorlar"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın aşı karşıtları hakkında yaptığı değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

Bu kişiler komplo teorilerinin etkisi altında kalıyorlar. Yok aşı kısırlık yapıyor, çip takıyorlar, yabancı ajanlar devrede, aşı olanların beyninde hasar oluyor, kalp hastalığına neden oluyor gibi say say bitmeyen bilimsellikten uzak tevatürlere inanmak istiyorlar. Bu hastalıkla mücadele etmenin en önemli yolu aşı olmak. Sıkıntılı günlere dönmemek için maske, mesafe, hijyen ve aşı kurallarını uygulamalıyız. Uygulamalıyız ki virüs bulaşacak yer bulamasın ve kaybolsun. Ancak vaka sayıları hızla artıyor. Bu da tedbirlerin yeterince uygulanmadığını gösteriyor. Kurban bayramının etkisini de henüz görmedik.

"Aşı ile zarar görebileceklerini düşünüyorlar"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise “Aşı olmak istemeyenleri iki kategoride ele almak lazım” diyerek “Bunların bir kısmı aşı karşıtlığı denilen bir kategori. Burada bir güvensizlik söz konusu. Aşı ile zarar görebileceklerini düşünüyorlar. Kanıta, bilgiye dayanmaksızın komplo teorilerine dayanıyorlar. Bu bizde çok fazla değil. Türkiye’de diğer aşılara bakacak olursak aşılanma oranı çok yüksek. COVID-19 aşısının düşük oranda olmasının nedeni tereddütlerin olması. Örneğin hangi aşıyı olsam, Türk aşısı çıkınca onu mu olsam, alerjim var dokunur mu, gibi sorular var insanların kafasında. Bu da bazı kişilerin aşıya mesafeli olmasına neden oluyor. Bu tereddütlerin artık ortadan kalkması lazım. Çünkü dünya nüfusunun yüzde 30’u aşılanmış durumda. Burada yapılması gereken bilgilendirme ve aşının etkinliği ile ilgili verilerin paylaşılması. Bir başka grup da kendilerini güvende hissedenler. ‘Ben topluma karışmıyorum, bana bir şey olmaz ya da gencim hasta olsam da yenebilirim’ diye düşünenler var. İhmalkar olanlar da bulunuyor. Aşı olmak istiyor ama fırsat bulup bir türlü aşılamaya gitmeyenler var. İkinci doz aşısını olmayanların bu kişilerden oluştuğunu düşünüyorum. Eğitim ve sosyal durum da etkili tabii ki. Hala dünyanın düz olduğuna inanan bir kesim var sonuçta. Her bir kategoriye yaklaşım farklı olmalı.” İfadelerini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (13)
Doğrucu Davut 2 ay önce
Ben olmuyorum aşı siz olduysanız sıkıntınız ne?madem aşının koruduğuna inanıyorsunuz korkunuzun sebebi ne ? 3. Faz aşamasını dahi tamamlamış yani ruhsat almaya aday bile olmayan acil kullanım onayı almış aşıyı neden vurulayım? Şakamısınız?
mahmuTS 2 ay önce
aşıy güvenmiyoruz o yüzden olmuyoruz.Kendi tedbirlerimizle korunmaya çalışıyoruz.ortaya bir hastalık çıkıyor alelacele hemen 1 senede aşısı üretiliyor.madem aşı üretmek bu kadar kolaydı ozman kanserin aşısını bulsunlar
GÜRKAN 2 ay önce
AŞININ 3. FAZ BİTMİŞ VE BİLİMSEL OLARAK YAYINLANMIŞ.
AŞI, OLANIN YATAĞA DÜŞMESİNİ ÖNLER. OLMAYANLARIN CESARETİNİ SONBAHARDA GÖRECEĞİZ.
ŞU AN BİLE COVİD HASTANE YATIŞLARININ %95,5 İ AŞI OLMAYAN YA DA TEK DOZ OLANLARDIR.
AŞILAMA ARALIK AYINDAN BERİ, 9 AY, DÜNYADA YAPILMAKTADIR VE 1 KİŞİYE BİLE AŞI NEDENİYLE BİR ŞEY OLMAMIŞTIR.
BUGÜN İTİBARİYLE DE DÜNYADA 4 MİLYAR İNSAN AŞILANMILŞTIR.
AŞI OLMAYANLARIN DAYANAKLARI BİLİMSEL DEĞİL, FİLİMSEL UYDURMALARDIR.
yorumcu 2 ay önce
Turkiye ve dunya devletleri salginin dogru yonetilememesinin faturasini halklara yikiyor.Saglik bakanligi verilerine gore Turkiyede asilanma orani yuzde 63.Bilim kurulu uyeleri daha once Toplumsal bagisiklik icin yuzde 60 asilanma gerekli diyordu.Toplum uzerine duseni yapti asisini oldu ama geldigimiz noktada hala toplumu sucluyorlar.Covid-19 tedavisinde kullanilan ve inanlarin olumune yol actigi icin kullanimdan kaldirilan hidro..in adli ilaci vatandaslar bilime ve devlete guvenerek sorgusuz sualsiz kullandilar.Ne oldu? Kim hesap verdi? Hangi olum arastirilabildi?Bugun gunluk vaka sayisinin icerisinde kac kisinin asilanmis olanlardan oldugu aciklaniyor mu? Asi oldugu halde hastaliga yakalananlari neden gormezden geliyorlar? Asi olmayarak anayasal hakkini kullanan insanlari otekilestiremezsiniz.Asi olmayan insanlarin gerekcesi GUVENSİZLİK.Bu guvensizligi de surecin basindan itibaren veri saklayan ve bilgi gizleyen devletimiz ve Bilim kurulu adindaki bilimin degil "ampulun" isiginda calismalar yapan topluluktur.
ibrahim 2 ay önce
pröf.doktorlarlar var, aşının faydası olmadığını söylüyorlar.ben bunu kulaklarımla duyduktan sonra nasıl güvenip aşı olayım.bana göre aşı bir tuzak.sonuda kötü bitecek
nevzat şahin 2 ay önce
olmuyoruz okadar sebebi yok yaranızmı var siz olduysanız sıkıntı ne banamı sordunuz hadi ordan
Ahmet 2 ay önce
Madem nüfusun çoğunluğunu aşıladınız neden herkesi aşılamaya çalışıyorsunuz. Doğal bağışıklık diye birşey yok mu? Ben covid olmuşum hafif atlatmışım, virüsü yenebiliyorum , deltasını da oldum hafif geçirdim. Neden boş yere aşı oluyorum. Bu konunun dünyada her insana diretilmesi şüphe uyandırıyor , açıkçası doktorlara da , siyasilere de güvenmiyorum. Riskli gruplar aşınabilir, genç ve sağlam insanlara dokunmayın herkes doğal bir şekilde yensin. Hasta olmayanları da hasta ediyorsunuz gibi komplo teorileri düşünmeye başladım. İnsanları muayene etmeden herkese aşıyı vuruyorsunuz. Bu insanların farketmediği farklı sorunları olabilir, bunlardan habersiz gelene geçene aşı vuruyorsunuz. Açıkçası kobayınız olmak istemiyoruz. Umarım bahsettiğiniz gibi bu acil çıkan aşılardan herkes fayda görür bir sorun yaşanmaz, sonuçları zamanla göreceğiz. Zamanla dediğim en az 5 yıl .
Göktun 2 ay önce
Aşılar faz aşamasında yani vurulanlar
Aşı denemelerinde gönüllü olmuş oluyorlar!
Aşının ruhsatı bile yok malesef
Aşı 2 doz olan Aşı olanlar patır patır korona oluyor.
Vatandaşı Aşı olanlar ve olmayanlar diye öteleştirene kadar
Turuzim canlansın diye rüyada varyant patladı sen onları ülkeye doldurursan tabiki patlar vaka
Alanya,Antalya,Marmaris,bodrum
Gece eğlenceleri bakın demek istediğimi anlarsınız 500,1000kisi tıklım tıklım eyleniyor ne maske ne mesafe...
6161616 2 ay önce
Aşı buşaştırmayı engellemiyor niye aşı diretiyorsunuz millet doğru dürüst maske takmıyor denetlemiyorsunuz ülkeye herkes rahat rahat girip çıkıyor ama siz aşı diye diretiyorsunuz aşı şirketleri ile ortaklığınız mı var aşı olana bide belge imzalatıyorsunuz kendinizde aşının ne yan etkilerde bulunacağını bilmiyorsunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@