7m


7m

hyundai

Uzungöl’de kaçak yapı sahipleri kendi imkanlarıyla yıkıma başladı

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki turizm merkezi Uzungöl'de, "İmar Barışı" düzenlemesine aykırı yapıların yıkımı, geniş güvenlik önlemleri altında, ekiplerce sürdürülüyor.

Trabzon 06.01.2020, 14:41
Uzungöl’de kaçak yapı sahipleri kendi imkanlarıyla yıkıma başladı

Uzungöl'de bazı yapı sahipleri, binalarının üst katlarında kendi imkânlarıyla kat eksiltme çalışması başlattı. Bölgede toplamda 95 kaçak yapı yıkılacak, 17 yapı da tıraşlanacak.Karadeniz'in gözde turizm merkezlerinden Uzungöl'de, "İmar Barışı'na aykırı 112 kaçak yapıdan 95'i için yıkım, 17'si için de tıraşlanması kararı alındı. Ekipler, bu yapılarla ilgili alınan kararı uygulamak için 23 Aralık 2019'da harekete geçerek kaçak yapıların yıkımına başladı.

YIKIMLAR SÜRÜYOR

Hava muhalefeti nedeniyle ekiplerin ara verdiği yıkım çalışmalarına bugün de devam edildi. Ekipler, geniş güvenlik önlemleri altında iş makineleri eşliğinde yıkım çalışmalarını sürdürdü.

'TIRAŞLAMA" ÇALIŞMASI BAŞLATTILAR

Bölgede "tıraşlama" (kat eksiltme) kararı alınan 17 yapı sahiplerinden bazıları ise, binalarında geri kalan dairelere yıkım ekipleri zarar vereceği endişesiyle, kendi imkânlarıyla boşalttıkları yapılarının üst katlarında yıkım çalışması başlattı.

'KENDİMİZ YIKMAYA BAŞLADIK'

Evlerinde kendi imkânlarıyla kat eksiltme çalışması başlattıklarını anlatan Naile Çiçek, "Evlerimizi boşalttık. Kendimiz yıkmaya başladık. Çünkü yıkım ekibi geldiği zaman malımızı mülkümüzü düşünmüyor. Her şeyi yıkıyorlar. Biz o yüzden yıkım ekibine bırakmadık işi. Kendi imkânlarımızla tuttuğumuz işçilerle birlikte evlerimizi yıkıyoruz. Bizim evimizde zaten kat eksiltme işlemi yapılıyor. Buraları borçlarla yapmıştık, her tuğlasında her karesinde emeğimiz var. Şimdi kendi ellerimizle yıkmak çok zor oluyor ama yapacak bir şey yok. Kış ayı geldi. Havalar soğuk. Herkes perişan oldu. Zamanında burada imar olsaydı bu şekilde olmazdı. Biz kendi arsamızın üzerinde yer alan eski, yaşamaya müsait olmayan evlerimizin yerine yaptık bu evi. Bari kalan evleri bıraksınlar. Kış geldi, soğuk, bu kadar kişinin vebali nasıl ödenecek" dedi.

'KENDİ ELLERİMİZLE YIKIYORUZ'

Yapı sahiplerinden Fatma Çiçek de "Evlerimizi boşalttık. Bütün mobilyalarımızı oraya buraya tıkadık. Evimizi yıkmaya hazırlandık. Kendi ellerimizle yıkıyoruz evlerimizi. Yıkım ekipleri geldiği zaman evlerimizi paldır küldür yıkıyorlar. İçindeki mobilyalarımızı önemsemiyorlar. Bizim binamızda kat eksiltmesi yapılacak. Gelen ekip diğer katlara da zarar vermesin diye kendimiz adam tuttuk, evlerimizi yıkıyoruz. Yapılacak bir şey yok" diye konuştu.Toplamda 95 kaçak yapının yıkılacağı bölgede yıkımların yakın sürede tamamlanacağı öğrenildi. Kaynak: Uzungöl’de kaçak yapı sahipleri kendi imkanlarıyla yıkıma başladı 


Yorumlar (4)
Trabzon 61 2 yıl önce
İyi oldu kaçak ev yapanlar Yıkılsın hiç umrumda değil
yusuf sağlam 2 yıl önce
herkes uzungöle tokunamazsınız diyorlardı. şimdi bahaneleri ne olacak acaba.
Şahin 2 yıl önce
Biz bilmiyorduk devlet suçlu bizi niye uyarmadı yasakdır diye. Şimdi hangi yüzle yıkıyor
Burak 2 yıl önce
Ben ağayım ben dayıyım kafama göre hareket eder yaparım diyenler..
Her şeyin bir kuralı kaidesi var. kimse kusura bakmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@