alexa metrics

banner536

Uzungöl'de Koşon Deresi uyarısı

Uzungöl’deki turizm işletmecilerinden Koşon Deresi uyarısı.

Trabzon 11.08.2021, 11:24
Uzungöl'de Koşon Deresi uyarısı

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de dün öğleden sonra etkili olan şiddetli yağış sonrasında dağlardan gelen çamur ve taşlar Koşon Deresi'nde adeta su gibi akarken, yöredeki turizm işletmecileri daha büyük felaketlerin yaşanmaması için dere için tedbir alınmasını istedi.

Dün saat 16.00 sularında başlayan ve 15-20 dakika etkili olan şiddetli yağış Uzungöl’ün Karester Yaylasının altında bulunan dere kaynağındaki yamaçlarından akan Koşon Deresi'ni hareketlendirdi. Derenin dağlardan getirdiği çamur ve taşlar nedeniyle Klazomat-Karester Yolu bir süreliğine ulaşıma kapandı. Kapanan yolda Klazomat mevkinde bulunan yerli ve yabancı turistlerin araçları bir süre bölgede mahsur kalırken, yolun Çaykara Belediyesi'nin iş makineleri tarafından açılması ile araçlar bölgeden ayrıldı. Bu sırada yörede bulunan çok sayıda Arap turistin büyük şaşkınlık yaşadığı, bazılarının ağladığı gözlendi.

Yöre halkı geçmişte Uzungöl’ün oluşumuna neden olan set ve heyelanlara Koşon Deresi’nin neden olduğunu hatırlatarak bölgede tedbir alınmasını istediler. Uzun süreli bir yağışın daha büyük tehlikeye sebep olabileceği endişesinin yöre halkını tedirgin ettiğini belirten turizm işletmecilerinden Orhan Öztürk “Dün 16.00 sıralarında 10 dakikada yağan yağmurla bu dere çamur ve taş aktı, taştı. Büyük bir tehlike oluşturabilecek bir dere. Devlet yetkililerimizin buraya bir önlem almalarını istiyoruz. Çünkü geçmişte de büyük heyelan ve su taşkınlarına neden olmuş bir deredir” diye konuştu.

Uzungöl'de Koşon Deresi uyarısı

Uzungöl'de Koşon Deresi uyarısı

Uzungöl'de Koşon Deresi uyarısı


Yorumlar (3)
Trabzonlu 6 ay önce
Kazmayı küreği elinize alın kendiniz temizleyin.fahis fiyatlarla Araplara uyguladığınız fiyatı herkese uyguluyorsunuz.bi pide 40 TL. Az bı dondurma 20 TL çay 10 TL nasılsa denetleyen yok
Ersan 6 ay önce
Bulgur pilavı üstü tavuk döner 120₺ olursa dolsun o Uzungöl, gam yemem!….
a 6 ay önce
Evet doğadan yediğiniz ekmeği doğayı bozmak için harcayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@