Uzungöl'de can alan elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebi

Uzungöl'de Kübra'nın ölümünün ardından elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebi.

Trabzon 08.06.2020, 16:56
Uzungöl'de can alan elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebi

Trabzon'un Çaykara ilçesinde elektrikli bisikletle virajı alamayıp, yuvarlandığı derede yaşamını kaybeden Kübra Adakul (28), toprağa verildi. Kazanın ardından, bölgeyi ziyaret edenler, bisiklet sürücülerine yönelik denetimlerin sıklaştırılmasını isterken, işletmeciler ise bisiklet kiralayanları, uzak mesafelere yönelmemeleri konusunda uyarıyor.

Kaza, dün akşam saatlerinde ilçeye bağlı turizm merkezi Uzungöl'ün Çatma mevkiinde meydana geldi.

Gezi amaçlı, dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'e gelen Kübra Adakul, beraberindeki 2 kız çocuğuyla, kiraladığı elektrikli bisikletle gezintiye çıktı. Adakul, çocuklarını indirdiği elektrikli bisikleti bir süre sürmeye devam etti.

Uzungöl'de can alan elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebi

Uzungöl'e yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta, yolda virajı alamayan Adakul, elektrikli bisikletle Haldüzen Deresi'ne yuvarlandı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye sağlık, jandarma ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Gelen ekiplerce başlatılan kurtarma çalışmalarında, düştüğü derede yaklaşık 100 metre sürüklenen Adakul'un cansız bedenine ulaşıldı.

Kaza yerinden jandarma ekiplerince alınarak karakola götürülen 2 çocuk da, kazada yaşamını yitiren Kübra Adakul'un yakınlarına teslim edildi. Adakul, Yomra ilçesine bağlı Namık Kemal Mahallesi'nde toprağa verildi.

Uzungöl'de can alan elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebi

DENETİM VE KONTROL TALEBİ

Öte yandan kazanın ardından, Uzungöl'e gelen pek çok ziyaretçi, elektrikli bisiklet kiralayarak gezintiye çıkarken, bölgeyi ziyaret edenler de, bisiklet sürücülerine yönelik kontrol ve denetimlerin sıklaştırılmasını talep ediyor. Kiralamacı işletmeciler ise saatlik olarak elektrikli ya da akülü bisiklet kiralayanları, uzak mesafelere yönelmemeleri konusunda uyarıyor.

'GÜVENLİ BULMUYORUM'

Elektrikli bisikleti güvenli bulmadığını anlatan Hasan Yazıcı, "Ben güvenli bulmuyorum. Çünkü burada herhangi bir denetim ve kontrol yoksa iyi bir şey değil. Denetim ve kontrol olmalı. Buradaki kurallar da önemli. Kiralanan bisikletle ne kadar mesafeye gidileceği de önemli. Bu kurula uyulmalı" dedi.

'OLAY ÜZÜNTÜ VERİCİ'

Tatil için Uzungöl'e gelen Sevda Yazıcı da, "Olay üzüntü verici. Bisikleti şahsen ben tehlikeli görmüyorum. Hayatını kaybeden kadının kendi inisiyatifine kalmış, oraya gitmeyebilirdi. Kendi tedbirini kendi almalıydı" diye konuştu.

Uzungöl'de can alan elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebi

Uzungöl'de can alan elektrikli bisiklet sürücülerine denetimi talebiTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Hakan 1 yıl önce
Belli bir mesafe dışına çıkmamaları gerek.mumkunse elektrikli bisiklet bile olmamalı.gelen gezmeye geliyor.ya araçları ile yada yürüme olarak devam etmeliler.
Demir 1 yıl önce
Dikkatini cekerim yol kenarlarında kaldırım yok
FATİH61 1 yıl önce
Uzungöle giden biri olarak söyleyebilirim ki; BU ARAÇLAR TAM BİR ÖLÜM MAKİNESİDİR, GÜVENLİK SIFIR- GÜVENLİ YOL TUTUŞ SIFIR-ERGONOMİ SIFIR- KULLANIM KONMFORU DESEN ZATEN YOK. BU ELEKTİRKLİ BİSİKLETLER TAMAMEN BAKIMSIZ HALDELER. BU ARAÇLAR KULLANIRKEN AŞIRI ZORLANDIĞIM VE DENGEDE TUTMAYA ÇALIŞTIRĞIM VE SÜREKLİ DEVRİLECEKMİŞ HİSSİ VEREN ARAÇLARDIR. ÇEŞİTLİ FİRMALARDAN 5-6 TANESİ DENEDİM VE SONUÇ AYNI. ARAÇLARDA DİREKSİYON HAKİMİYETİ SAĞLAYABİLME NERDEYSE MÜMKÜN DEĞİL. BU ARAÇLARIN TOPLATILMASI GEREK. KİMSEYİ KÖTÜLEMEK İÇİN DEMİYORUM. BİR VATANDAŞ OLARAK BELLİ STANDARTLARIN GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ VE BU STRANDARTLARA UYMAYAN HER TÜRLÜ EĞLENCE ARAÇLARININ YASAKLANMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
Trabzon 1 yıl önce
Arkadasin yorumuna katiliyorum.kaldirim yok diyor evet dogru diyorsun belki bisiklet surerkn dustu kenarda sonucta kaldrima vurur durabilir olabilir bunlar
Engin kaya 1 yıl önce
Dere kenarına bariyer sistemi yapılmalıydı, burada ihmal ve sorumsuzluk var. olan genç bir cana oldu, Allah rahmet eylesin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@