banner556

Uzungöl Belediye Meclisi'nde: "Yıkımlar durdu mu?"

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Uzungöl sorusu.

Trabzon 07.10.2019, 14:58
Uzungöl Belediye Meclisi'nde: "Yıkımlar durdu mu?"

Haber61 – Haber Servisi - Trabzon'un Çaykara ilçesinde imar kirliliği tartışmaları ile gündeme gelen dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımı için sahiplerine verilen süre dolmuştu. Planlanan yıkım süreci 118 yapı sahibinin yapıları boşaltmamaları nedeniyle yapılamadı.

Yıkım için yapı sahiplerine uyarı yapılacağı öğrenilirken Uzungöl’deki bu durum Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantıları başlarken İYİ Partili Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu Uzungöl’deki yıkımlar ile ilgili Başkan Zorluoğlu’na soru yöneltti.

Davut Çakıroğlu'nun "Uzungöl deki yıkımlar durdu mu?" sorusu üzerine Başkan Zorluoglu "31 Aralık 2017 den önce yapılan yapılar için bir çalışma var. Orayla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Tebligatlar yapıldı, onların süresi var. Turizm sezonu bitsin istedik. İleriki günlerde gerekli hukuki İşler yapılacak. Gereken sorunsuz bir şekilde yapılacak." İfadelerini kullandı.

Yorumlar (5)
hakkı61 1 yıl önce
haksız kazanca son uzungöl yeniden doğal olsun
Metin 1 yıl önce
Hükümet kivirdi demek.Zamaninda dikkat etseydilerya.Neredeydi bu Bakanlar.Yoksa onlarda görmemezlikten gelmislerdir,öyleya...
Uzungöllüyü yıkmayın 1 yıl önce
*Uzungöl’de Yıkım kararı vicdanları sızlattı.*

Ülkemizin en önemli turizm bölgesi olan ve yılda 2-3 milyon turist ağırlayan güzide bölgemizde kaçak yapıların yıkılması kararı alındı. Yöre halkının ağırlıklı geçim kaynağı turizmdir.
Yıllarca göç veren bölge son yıllarda kendi memleketinde kendi tapulu arazisinde imar planı olmaması nedeniyle 2-3 milyon turisti daha iyi şartlarda ağırlamak ve 3 ay gibi kısa bir süre içinde yıllık geçimlerini sağlamak için kimisi evini yenilemiş kimiside yeniden İnşaa etmiştir. Yapılan yeni yapıların %90 ı kredi ile finanse edilmiş olup halkın büyük bir kısmı bankalara borçlu durumdadır. Vatanına milletine bayrağına sadık bu beldenin insanları şuan büyük bir imtihanla karşı karşıya.

Yıllarca Uzungöl’de imar planı çıksın diye çalmadık kapı bırakmayan belde halkı turist sayısının artması ile artan talebe karşılık vermek için tabiri caizse kendi tapulu arazisinde tüm riskleri alarak kendi göbeğini kendi kesmek zorunda bırakılmıştır. Yöre halkına maalesef başka da bir seçenek bırakılmadı.

Yıllarca Uzungöl’ün eşsiz doğasını gözü gibi koruyan belde sakinleri bugünlerde doğayı bozmakla suçlanmaktadır. Yakın geçmişe kadar bu bölgede sırtında ot, odun taşıyarak geçimlerini sağladıklarını bilmeyenimiz yoktur. Bu insanlar zor bela kazandıkları ile yaptıkları yeni evlerin yıkılması toplumsal travmaya sebep olmak üzeredir. Alınan yıkım kararı ile sadece yapıları değil kalpleri kırılmış, yarınları yıkılmış bir toplum olacaktır. İnanın yöre halkının evlerinin yıkılması durumunda bunların yerine büyük devasa oteller yapılacaktır. Yani kazanan yöre halkı değil büyük sermayedarlar olacaktır.

Yöre halkı şuan ekmeği elinden alınmış bir çocuk gibi çaresiz. Hiçbir devlet yetkilisi sorunların çözümü için randevu vermiyor. Oysa yetkililerden tek istedileri şey bir imar planıydı. Çünkü bir imar planı olsa bugün kaçak yapı olmayacaktı. Yöre halıkının tek istediği şey adalettir. Devletin şefkatidir. Ülkemizde onbinlerce kaçak yapı varken sadece Uzungöl’deki 118 yapının yıkılması tüm vicdanları sızlatacaktır.

Şimdi ya 300 milyona dayanan borçları ve başlarına yıkılacak evleri ile karşı karşıya bırakılacaklar yada en büyük vicdan sahibi devletin şefkati merhameti onları bağrına basacak.

Lütfen bu yazıya inanıyorsanız paylaşın. Belkide bu sayede olası toplumsal travmanın önüne geçeriz.

*İstanbul Uzungöl çevre turizm kültür ve dayanışma derneği*
İstanbul Uzungöl derneği 1 yıl önce
Ülkemizde binlerce kaçak varken kendi tapulu arazisi üstünde imar olmadığı İçin kaçak durumuna düşen yapıların yıkılması toplumun vicdanını sızlatıyor. Bu uygulama hemen iptal edilmelidir.
Gezgin 1 yıl önce
Uzungöl'e yarım asırdır imar veremeyen ve halen de ortaya imar planı koyamayan kurum, kuruluş, makam ve yetki sahiplerini yıkmak lazım. Asıl hesap sorulacak ve ceza kesilmesi gereken bir suçlu aranıyorsa yetkililer ve gelip geçen yönetimler ilk önce aynaya bakıp sonra Uzungöl'e baksın. Hele de Çaykara Belediyesi bu konuda ihmalkar. Başkan yıkım mevzusunu duyunca İstanbul'da tanıtım günlerinde poz verir oldu. Dikkatimizden kaçmadı değil. Herkes herşeyin farkında. Uzungöl'e yapıcı birşey yapmak isteyen ilk olarak imar planı çıkartır. Olsun da bu vakitten sonrası için hiç olmazsa.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@