Ustaömeroğlu: Trabzon’a Ovit muamelesi yapılıyor

Mimarlar Odası Trabzon Şubesi basınla bir araya geldi.

Trabzon 27.08.2020, 11:22 27.08.2020, 19:42

Haber61 - Haber Servisi

Mimarlar Odası Trabzon Şubesi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Mimarlar Odası Trabzon Şubesi Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, Şehir Plancıları Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Mimarlar Odası Trabzon Şubesi üyeleri İnci Güngör, Muhammet Uzunali, Saffet Üleci, Erkan Dereli ve Alaattin Genç hazır bulundu.

Hazırladıkları Nazım İmar Planı hakkında bilgiler veren Ustaömeroğlu, Ortahisar ilçesinin 2. Etap merkez bölgesi 1/5000 ölçekli nazım imar planı inceleme ve değerlendirme raporunu basınla paylaştı.

Ustaömeroğlu Trabzon büyükşehir belediyesi tarasından onaylanıp askıya çıkan 1/5000 lik plana itiraz ettiğimiz kısımlar var. Bu itirazların geneli yollaradır. Karayolları şehir geçişlerinde gösterdiği özeni Trabzon şehir içine göstermemiştir. Trabzon şehir merkezi ovit dağı muamelesi görüyor. Bu raporlar mimarlar odası ve şehir plancıları tarafından imar planına yapılan itiraz ve önerilerimizin bulunduğu rapordur. Daha güneye kaydırılarak güney çevre yolu yapılmadan yapılacak bütün bulvarlar hatadır” ifadelerini kullandı.

Kemerkaya tüneli ile ilgili de açıklama yapan Ustaömeroğlu “Planın en etkili algılanan yönü tünel yapımını destekleyen ulaşım modelidir. Trabzon'un eğimli topoğrafya sahip olmasına dayanılarak tünel yapımını zorunlu kılan araç ulaşım modelinin seçildiği çok net görülmektedir. Oysa denize dik yüksek eğimli vadilerden oluşan kentimizde, araç ulaşımının vadilere paralel yollarla sahile doğru dikey olarak akması gerekirken; denize paralel, tüm vadileri dik kesen ortalama 30-40 m genişliğinde araç yolları şeklinde planlanmış olması önemli bir teknik hatadır." ifadelerini kullandı.  

Ustaömeroğlu daha sonra hazırladıkları raporu basın mensuplarıyla paylaştı.

Ustaömeroğlu: Trabzon’a Ovit muamelesi yapılıyor

Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Terminal yerinin Ulaşım Ana planı dışında verilen bir karar olduğunu belirterek, “Biz 1 yıl önce Ortahisar Belediyesine ait bu planlar üzerinden itirazlar başlattık. Değerlendirme raporlarımız oldu. Bunları idareye sunduk. Sonuç hukuka gitti. Ve iptal oldu. Bugün hazırlandı, onandı ve mülkiyet sahiplerine, kentlilere sunuldu. Baktığınızda birçok şey değişmedi ama eski planla şu anda var olan plan arasında en büyük karar ulaşım kararları. Ciddi ulaşım kararları geldiğini görüyorsunuz. Özellikle kent merkezinde 2 tünel ciddi ulaşım kararları. Biz o Ulaşım Ana Planında alınacak kararların şu anda plana yansıdığını görüyoruz. Bu tünel geçişleri ve benzeri kararlar ulaşım ana planında verilmesi gereken kararlar. Ama görüyoruz ki 2 tane tünel, birine Kemerkaya Tüneli diyorlar, ben diğerine Delikli Taş Tüneli diyorum. Terminal yeri ve yer seçimleri Ulaşım Ana Planı dışında verilen kararlar. Bunlar baktığınızda daha çok yerel idareden ziyade, merkezi idarenin yatırım kararları.  Maalesef yerel yönetimler yapamadıkları ulaşım kararlarını, Karayollarına pas ediyor. Dolayasıyla Karayolları kendi kitabına göre hareket ediyor. Görevi şehirlerarası ulaşımı sağlayacak yollar oluşturmak. Şehir içi yollar oluşturmak değil” dedi.

Yorumlar (3)
Ercan 5 ay önce
Türkiyede hemen tüm belediyelerin Şehre ve ihtiyaca uygun İmar Planı yapmadıkları ve eksik ve hatalı da olsa yaptıkları planları da sonradan bir çok kez değiştirerek ortaya şu andaki şehirlerin çıktığı malumdur. Sorumluluk taşımadan plan yapmak kolay tabii. İşin içine siyaset girince, partili, hemşehri ve arkadaşlık ilişkileri girince neler yapılmaz ki !
Bir konuya takıldım.’ Dünyada Denize Paralel Tünel yok ‘ diye bir ifade kullanmış Şenol başkan. O zaman Karadeniz boyunca uzanan tüm tüneller yanlış yapılmış demektir! Dikine yaparak sahilde geçiş yapmayıp içeriye doğru mu delmeliydiler ! Ganitadaki tünelleri nasıl yapacaktık o zaman ? Ben mi anlamadım, ifade mi yanlış anlamadım.
fİKRET ÇOLAKOĞLU 5 ay önce
GÜNEY ÇEVRE YOLU Trabzon İmar planına Sayın Asım AYKAN zamanında işlenmiştir.Yeni planlama yapılmışsa,bu projenin revize edilmesi gerekir.Sayın Başkanın ifade ettiği yol bu olsa gerek.Haklıdırlar.GÜNEY ÇEVRE YOLU yapılmadan yapılacak bu çalışmalar günü kurtarma projeleridir.Palyatif noktasal sorunları çözecektir.Zmanında yapılsaydı GÜNEY ÇEVRE YOLU, geldiğimiz bu zamanda OTAGARI dere yatağına yapılmasına mecbur kalmazdık.Samsun u gidin görün ey TRABZON halkı.Sayın Yusuf Ziya YILMAZ nasıl planlamış,öncelikli yapılması gereken projeleri nasıl hayata geçirmiş bir görün.Trabzon kentinin mahalli ve siyasi kadroları öncelikli yapılması gerekli proje olan GÜNEY ÇEVRE YOLU yerine Kanuni Bulvarını,akyazı spor komleksini öncelikli yaparak Trabzon a yapılan hizmetleri böylece sınırlamış oldular.Bu kente bundan sonra ne yaparsan yap,göç önlenemecek,sanayi gelişecek alan bulunamayacak,trafik sorunu artarak karmaşık hale gelecek,Trabzon karadeniz bölgesinde ORDU ilinin bile gerinde kalarak gelişemeyecektir.
son söz 5 ay önce
Saha ve uygulama birikimi olmayan odaların muhalefeti doğaldır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@