7m


7m

hyundai

Usta'dan dikkat çeken çıkış: Hafif raylı sistem Trabzon'a uygun değil

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta dolmuş esnafı ve gündemle ilgili konuştu

Trabzon 21.05.2021, 13:24
Usta'dan dikkat çeken çıkış: Hafif raylı sistem Trabzon'a uygun değil

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta dikkat çeken açıklamalarda bulundu

Usta bir çok konuya değinirken, Trabzon'da hafif raylı sistemin uygun olmadığını söyledi. Usta ayrıca Kahramanmaraş'ın trafiğe kapatılmasının şehre ihanet olacağını savundu.

İşte Usta'nın açıklamalarından öne çıkanlar;

2 KOLTUGU ÜCRETSİZ SUNDUK
“Şehir içerisindeki dolmuşlarımızda 12 artı 1 sistemine geçtik. Arabalarımızda 2015 model ve üstü ile alakalı çalışmamız oldu, 3 yaş sınırını 6’ya çıkararak esnafımıza katkı sunduk. Dönüşüm süreci içerisinde koltuklarımızı 2 koltuk daha arttırarak 12 koltuğa çıkardık, bu iki koltuk artırım bedelini de ücretsiz bir şekilde esnafımıza sunmuş olduk."

KAHRAMANMARAŞ ALTERNATİFSİZ

 “Kahramanmaraş Caddesi ile alakalı biz sürecin başından bu yana platformlarda, Ortahisar Kent Konseyi’nde konu ile ilgili net görüşümüzü dile getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Öncelikle coğrafi yapıdan dolayı Trabzon’un yol sorunu var. Uzunsokak kapalı, Kunduracılar kapalı, ana arter olarak Kahramanmaraş Caddesi ile bir de sahil yolu var. Teknik raporlar ile beraber ortaya çıkarılmıştır ki Kahramanmaraş Caddesi’nde günde yaklaşık 12 bin civarında araç sirkülasyonu, sahil yolunun 11 bin 500 araç sirkülasyonu, Tanjant Yolu’nun da yaklaşık 10 bin civarında araç sirkülasyonu var. Şuanda zaten gerek sahil yolu, gerekse Tanjant Yolu’nun araç sirkülasyonunu kaldırmadığı aşikârken, bir de Kahramanmaraş Caddesi’nin yeni yol alternatifi olmadan kapatılarak 12 bin araç sirkülasyonunun başka bir alana yığıldığını düşünürsek trafikte tamamen felç yaşanır. Bunun görmezden gelinmesi tabiri caizse trafikte cinayet yaşanmasına neden olur. Zamanında Uzunsokak kapatıldı ama Kahramanmaraş Caddesi artık alternatifsiz durumda ve burası şehrin göbeği. Şunu da söyleyeyim ki Kahramanmaraş Caddesi ile ilgili bir karar alırken kimse şoför esnafını görmezden gelmemeli, kimse bizi es geçmemeli. Pazarkapı’da dolmuşlar için depolama yapılmasına tabii ki biz de sıcak bakıyoruz, kesinlikle karşı değiliz. Ancak dediğim gibi Kahramanmaraş Caddesi’nin kapatılması bu şehre yapılacak en büyük kötülüklerden bir tanesidir . Yeni yol arterleri açılmadan Kahramanmaraş Caddesi ile şehrin kalbinin durdurulmasına kesinlikle karşıyız.”

DÜZENLEME YAPILABİLİR
“Şehir içi trafiği için yeni düzenleme yapılabilir. Biz zaten onunla ilgili dosyamızı hazırladık. Trabzon şehir trafiğinde şuanda 250 bin tane özel araç var ve her gün de yaklaşık 300- 400 yeni araç trafiğe giriyor. İlçelerden ve diğer illerden gelen araçlar ile beraber Trabzon’un trafiği kaldırılamaz durumda. Neredeyse her evde iki araç var ve özellikle özel araçlar trafik yoğunluğunu aşırı derecede artırıyor. Artık toplu taşımaya özen gösterilmeli. Pandemiye rağmen zor şartlarda elimizden geldiğince dolmuş dönüşümü yapmaya gayret ediyoruz. Vatandaşımız tek başına özel arabası ile şehir merkezine gidip işini görene kadar, toplu taşıma araçlarını tercih etmeli. Yine özel araçlar otopark sıkıntısı da yaratıyor şehir merkezinde. Toplu taşımaya halkımızın destek vermesi halinde şehrimizin trafiği rahatlayacaktır.”

Usta'dan dikkat çeken çıkış: Hafif raylı sistem Trabzon'a uygun değil

EN BÜYÜK İHANET OLUR
“Eğer olursa, Kahramanmaraş Caddesi trafiğinin sadece dolmuşların geçişine tahsis edilmesi ve özel araçların girmesine izin verilmemesi ile de sıkıntıya çözüm bulunabilir. Alternatif olarak ise şu da düşünülebilir ki dolmuşlar bir şeritten gider, özel araçlar bir şeritten gider, park yapmalar engellenerek Kahramanmaraş Caddesi’nde sorun çözülebilir. Bu seçeneklerin en uygunu değerlendirilebilir ancak Kahramanmaraş Caddesi’ni trafiğe kapatırsak şehre en büyük ihaneti yapmış oluruz.”

HAFİF RAYLI SİSTEM BENCE UYGUN DEĞİL
“Hafif raylı sistem konusunda zamanında fizibilite çalışması yapıldı. Trabzon’un yapısı belli, engebeli bir yapıya sahibiz. Bu yapıda zaten tramvay sisteminin yürümesi mümkün değil. Bunun yapılabilmesi için yolcu kapasitesi de olması lazım. Bu şehrin bacası tütmeyen tek fabrikası var, o da dolmuş esnafı. Bu fabrikayı kapatıp tramvay ile hizmet etmek yanlış olur düşüncesindeyim. Bu esnaf Trabzon’umuzun evladı ve şehirde yaklaşık 10 binin üzerinde üyeye sahibiz. Bu esnaflarımızın dedikleri dikkate alınmalı. Tabii ki Trabzon’un daha modern bir havaya bürünüp, şehrin ivme kazanması noktasında gereken neyse biz de elimizi taşın altına sokarız ama şu aşamada gerek yolcu potansiyeli, gerekse coğrafi yapı ile beraber uygun olmadı"

TARİHE SAYGILIZI AMA PARKE TAŞA GEREK YOK
“Şoförlük mesleğinden gelen birisi olarak, yaklaşık 20-30 senedir bu işin içerisindeyim. Cemiyet’te de uzun süre görev yaptım, sahayı da iyi biliyorum. Ben de Trabzon taşı denilen parke taşların tarihi özelliğine destek veriyorum. Şehrin tarihine tabii ki saygılıyız ama bu taşların şehir içindeki surlara yakın tarihi özelliği olan alanlarda daha çok kullanılmasından yanayım. Diğer yollar bence asfalt olabilir. 21’nci yüz yılda yaşıyoruz ve tarihi taşların yağmur sularını çekmesi konusunu aştık diye düşünüyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız zaten şehrin altyapısını değiştirdi. Tarihi olguyu korumak anlamında Ortahisar Kaymakamlığı’ndan itibaren taş döşenebilir ama şehrin tamamının taş döşenmesinin bir anlamı bence yok. Şoförlerimiz de, vatandaşlarımız da taş döşemeden mustarip. Bu taşlar araçlara da büyük zarar veriyor açıkçası, yolcularımız da rahatsız oluyor. Parke taşın yerine bazı yerlerde asfalt dökülmesi daha nezih bir hal sergileyecektir.”

BORÇLAR BİRİKTİ DAR BOGAZ VAR
“Şoför esnafımız pandemi döneminde belki de 3-5 sene geriye attı, borçlar birikti, dar boğazdan geçiliyor. Bu ekonomik sıkıntılara rağmen Trabzon’da bir de dolmuş dönüşümü olduğundan dolayı durum daha zor geçiyor. Girişimlerimize destek mahiyetinde bakanımız Berat Albayrak ile istifa etmeden önce ÖTV ve KDV indirimi ile faizsiz kredi desteği noktasında bir talebimiz olmuştu, onun istifası ile beraber şuanda bu durum askıda kaldı ama yine görüşmelerimiz devam ediyor. Esnafa yeni destek paketi sağlanması noktasında elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Tek dileğimiz bir an önce pandemi döneminin bitip esnafımızın ekonomik rahatlığa kavuşmasıdır.”

Karadenizde Son Nokta


Yorumlar (64)
Lazz 1 yıl önce
Şunlar yüzünden Trabzon 50 sene geri gitti.Uygun degilmiş niye kendisinin ranti var.Durak fiyatlari yari yariya inenek.Şu kafadan ne hayir gelir.
Söğütlü Trabzon 1 yıl önce
Trabzon halkı egzoz gazı ve trafik çilesine uygundur,öylemi
davut 1 yıl önce
Sevgili akpartililer dolmuşçu başkanı size diyor :) Hayrını görün
Tuğrul 1 yıl önce
Bu açıklama bir faciadır. Anayasamızın en temel haklarından biri ulaşım hakkıdır. Kentte dolmuş tekeli oluşturmaya yönelik çabalar beyhudedir. Şoförler adına konuşabilirsin ancak bunun hesabını kitabını yapacak kurumlar bellidir. Velev ki maliyeti fazla bile olsa, devlet her yatırımında kar amacı gütmez. Üstelik Trabzon halkı yıllardır raylı sistem vaadine karşılık oy vermiştir. Raylı sistem kenti yönetenlerin seçim vaadidir, halka borcudur ve bunu yapmaları kesinlikle şarttır.
Yolcu 1 yıl önce
Hafif raylı sistem uygun olmazmış. Korkunuz halk tramvaya binerde halkı sömüremezsiniz diye. Trabzon’un en büyük mafyası bunlar. Otobüsler zaten ucuz sizin o uçuk ücretinize göre. Birde tramvay gelirse daha da binmem hiçbir şekilde dolmuşa.
Hasan 1 yıl önce
Sistem Trabzon’a çok uygun ama sizin cebinize uygun değil demi Ustaaa…
tr 1 yıl önce
Uygundur. hem de çok uygundur
Ali 1 yıl önce
Büyükşehir olduk,raylı sistem ihanet öyle mi? Bırakın bu işleri..Modern şehir olacağız bitti..
Kenan 1 yıl önce
Uygun olmaz tabi vatandaşın yarına senin gibilerin zararına seni köftehor seni
Halk 1 yıl önce
Şehirde Söz Sahibi Olan Dolmuşçularsa Biz Çıkalım O Zaman Şehirden
poyraz 1 yıl önce
TRABZON böyle yüklerinden kurtulmadığı sürece gelişemez.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@