Üreticiden fındık tepkisi: “Urfa’dan Karadeniz’in işi görülmez”

Fındık üreticileri fındık fiyatları konusunda basın toplantısı düzenledi.

Trabzon 16.11.2017, 13:13 16.11.2017, 13:20
Üreticiden fındık tepkisi: “Urfa’dan Karadeniz’in işi görülmez”

Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yaptığı basın toplantısı ile üreticinin emeğinin karşılığını alamadığını belirtti.

 
Trabzon gazeteciler Cemiyetinde yapılan toplantıda şu ifadelere yer verildi;
 
Arkadaşlar Fındığın sorunlarını konuşacağız, Fındık işimiz, aşımız, mutfağımız, okulumuz sağlığımız, toprağımız, vatanımız ve yaşam biçimimizdir. Ne oldu da 2005 yılından beri fındık büyük bir sorun haline geldi. Sorunu kimler yarattı? Bu soruların cevabı açıktır, 2005 yılında üreticiler, kurumları Fiskobirlik vasıtasıyla piyasaya ağırlığını koydu, kıyamet koptu tedarikçiler üreticilerin piyasaya ağırlık koymasını hazmedemediler, Fiskobirlik’i işlevsiz hale getirterek, kendi sömürülerinin önünü açtırarak, bu günlere getirdiler.
 
Fındığımızın kalite sorunu yoktur. Verim düşüklüğü, bahçelerin küçülmesinden değildir. Gerçek sorun, üretici emeğinin karşılığını alamaması, yok pahasına fındığını aracıya satmak zorunda bırakılmasındandır. Ünlü bir ekonomi yazarımızın dediği gibi, “fındığın sahibi yoktur” tekelciler gerçekleri suni gündemlerle örterek, sömürülerini başarıyla sürdürmektedirler. Bir önceki açıklamamızda İtalya’dan, İspanya’dan, Gürcistan’dan ve Azerbaycan’dan fındık üreticileri “Türk fındığının yanında, bizim fındığımızın değeri yok” bilgilerini sizlerle paylaştık. Avrupalı’nın yenmeyen fındığı, bizim fındığımızdan 4-5 kat niçin pahalı? Avrupa’da 1 kg iç fındık 45 avroya 185 TL Şehrimizde 75 TL, üreticnin nasıl soyulduğunun fotoğrafı değil mi? 

Üreticiden fındık tepkisi: “Urfa’dan Karadeniz’in işi görülmez”
 
TMO RANDIMANI KATLEDİYOR. ZİRAAT ODALARI GÖRMÜYOR MU?
 
T.M.O.Fındık mı alıyor, Kavun, Karpuz mu alıyor? İç fındık bıçak ile  kesiliyor, çürük diye ayrılarak randımana sayılmıyor, kavrulmuş denecek düzeyde kurumuş fındığımıza 5.40 -2.00 rakamlandırılarak işlem yapılıyor, iç fındığı kesen genç görevli belki de hayatında ilk defa fındık görüyor. Soruyorum niçin bu pırıl, pırıl fındığı ayırıyorsun? “ilerde çürür” diye cevap veriyor ve devam ediyor “bize böyle talimat verildi, gidin Ankara’dakilere söyleyin” bizlerde bu icatı çıkarıp uygulatanlara soruyoruz. Kime hizmet ediyorsunuz? Ziraat Odaları görmüyor mu? Neden susuyorlar?  Bu işleme randıman ve kalite bakımı denmez, randıman katli denir. Onun için tekelciler 7 - 8 TL’ye fiyatları indirdiler. Geçen yıl yaşananları unutmadık, üretici fiyatlara direndi, pazara fındık indirmedi, kalemşorları “satmayın da görün” diye yerel bir gazetemizde manşet attı yazısına, hemen arkasından 14 TL’ye alınan fındık, 7-8 TL’ye düşürüldü.
 
Bu yılda üreticiye yeni bir ucube yaşatılıyorken, Ziraat odaları fındık alım yerlerini hiç mi bakmadılar? Bu yılda yapılana bak, Fındığı ortadan kes, içine bak, çürük olmayan fındığı, çürüğe ayır, Bu üreticiye hizmet değildir. Tekelcilerin ekmeğine tereyağı sürmektir. Bizim kamu görevlilerine kötü söz söyleme ve saldırma gibi bir niyetimiz asla olamaz. Sorumlu bu ucube  uygulamayı tatbik ettirenlerdir. Niçin Fiskobirlik’i yeniden yapılandırıp, gerçek üretici temsilcilerini bu işin başına getirip, dünya lideri fındığımızı, dünya markası yapmıyoruz? Sayın Ahmet Hamdi Gürdoğan, ihracatçılar birliği başkanı, perde arkasını çok iyi bildiği için,  yaşananlara sabrı tükenmiş olacak ki; açıklama yapma zorunluluğu duydu. Ne diyor, “Urfa’dan Karadeniz’in işi görülmez. Fındığımızın kalite sorunu yoktur. Bahçe sorunu da yoktur. Fiyat sorunu vardır” diyor. İlimizde tütün ekimi yasak edildi, Fındık uluslararası tekellerin emrine verildi, şimdi sıra fındık bahçelerine mi geldi? Bir yazarımız “TMO’ da ilgisizlik had safhada, Fındığı tanımayan randımana bakıyor, her şey makinayla bakmakla olmaz. İşin aslını bilmek lazım”. İşin asılları iş başında olsa, milyarlarca döviz gıda ithalatına ödenir mi idi?

Üreticiden fındık tepkisi: “Urfa’dan Karadeniz’in işi görülmez”
 
REKOLTE 1 MİLYON TON OLSADA SATARIZ DİYENLER NEREDE?
       
Fındık rekoltesi 700 bin ton olarak açıklandı. % 20 revize edildi. Pazara 350 bin ton fındık indirildiği söyleniyor. Fındığın yarısı nerede? Yıllardan beri söylüyoruz. Fındık harmana insin, üreticinin yazılı beyanına dayandırılsın, yalan, talan ortadan kaldırılsın. Herkes talandan yana mıdır? rekolte 1 milyon ton olsa da sorun yok, satarız diyenler nerede? Hepsi boş seda olarak belleklerde kaldı. Demek ki sorun uygulanan sömürü sisteminde.
 
ÜRETİCİ ÖNDERLERİNE VE ÜRETİCİLERE ÇAĞRI

Fındığın anayurdu Doğu Karadeniz, gelin Doğu Karadeniz Fiskobirlik’ini, Doğu Karadeniz Üreticiler Birliğini kuralım. Bu uğurda ne kadar, kurum, kuruluş Ordu, Giresun ve Trabzon, Rize ve Artvin’de varsa birleştirelim, üretim ve pazarlama gücümüzü oluşturalım, daha fazla geç kalmayalım, tütün elimizden nasıl gitti ise, bu gidişle fındıkta gidecektir. 
 
FİSKOBİRLİĞE ÇAĞRI
 
2006 yıldan beri aldığınız fındığın bedelini, kesinleşmiş Mahkeme kararlarına rağmen haksız ve hukuksuz tavrınızı sürdürerek bugüne kadar ödemediniz. Bir gün gelecek, hukuk tanımaz tutumunuzun  sorgulanacağına inanıyoruz.
Yorumlar (7)
HAKAN 3 yıl önce
findigi bu duruma dusuren sadece siyasi iktidardir.ureticinin ahini alan iflah olmaz. benden soylemesi
NOT 3 yıl önce
BİR MEMLEKET DÜŞÜNÜN SATTIĞI MALIN FIYATINI ALICI BELIRLESIN ..YA TAPULARIMIZI VERELIM FINDIGIDA O TOPLASIN...
Julyet 3 yıl önce
Bunlar gene sahnede mahkemeye verdiler kendileri aldı nasıl Nasıl fındığı savunuyorlar ama onlar aldı gene garibanin ki kaldı
Fındıkci 3 yıl önce
Tmo da randıman alanlar acaba bundan önce findiği kac kez görmüş merak ediyorum bir kac tüccarda fındıgı kırdırıp randıman baktırdık 49-50 randıman geldı tmo ya fındık verdık ne hikmetse 41 randıman geldi nasıl iş anlamadık etrafımıza bakınca sadece biz değil cogu üretici bu durumdan muzdarip ne işler dönüyor anlamak mümkün degil derdimizi anlatabileceğimiz Türkiye Cumhuriyetinde bir Allah ın kulu yok bu fındığı bu duruma düşürenlerin bu üreticiyi perişan eden kim veya kimler ise Allah hepsinin belasını versin birde şöyle bi durum var 40 randiman fındık ile 50 randiman fındıgı aynı yerde depoluyor bu tmo bunu satarken nasıl bi ayırım yapacak da üreticiden fiyat farkı olarak alıyor bir ay fındık topladım emeklerimin karşiliğini alamadım bunda kimin emeği varsa Allah belasını versin
ali 3 yıl önce
Fındığımi tmo ya götürdüm.fındık kötü bahanesiyle almadı yillardir fındık satarım falcatayla kesilip randıman alındığını ilk defa gördüm. Fındığımi almadı tüccara götürüp 41 direm geldi 6.5 liradan parasını aldım tmo benim Fındığımi almış olsaydi en az 8.5 liradan para alacaktim 1350 kg Fındığım vardı benim mağduriyetimi kim karşılayacak aklıma ilk gelen soru hükümet üreticinin Fındığıni 37 randimandan alacaksin dedi sonra dönüp yetkililere ben böyle dedim ama siz yapmayacaksınız. Mı dedi kafamda soru işaretleri var yetkililer bir açıklama yapsin ve ben nasıl leblebiden anlamiyorsam.çorumlu leblebici gelip benim Fındığım dan randiman almasin
hayri 3 yıl önce
Avrupanın neresindeymis kilosu 45 ero iç fındık lütfen örnek verirken insanlara yalan yanlış fiyatlar söylemeyin ben burda 15 erodan pahalı iç fındık görmedim size bu fiyatı kim verdi merak ettim.
ali 3 yıl önce
Hic kimse çiftçi bahçesini yenilesin demesin herkesin bahçesi yenidir fındığıda randimanlidir üreticiyi isyan ettirmeyin.bu yıl hiçbir gübre kullanmayacagim bahçemide temizlemiyecegim.....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@