Türklere Batum'da eğlence tuzağı

Otostopla bindikleri araçlara 40 bin lira hesap.

Türklere Batum'da eğlence tuzağı

Karadeniz'in eğlence merkezi haline gelen Türkiye sınırındaki Gürcistan'ın Batum kentinde, Türklere eğlence tuzağı kuruluyor. Otomobilleri ile sınırı geçen, yollarda otostop çeken kadınları araçlarına alan Türkler, 'çay ısmarlama' bahanesi ile kentteki arka sokaklarda yer alan eğlence merkezlerine götürülüyor. Donatılan masalardan bir süre sonra kalkan kadınlar, kayıplara karışıyor, Türk vatandaşlar ise gelen 40 bin lirayı bulan yüksek hesaplarla karşı karşıya kalıyor.

​Türkiye'ye komşu Gürcistan’ın Batum kenti, ışıl ışıl caddeleri, lüks otelleri ve eğlence merkezleri ile Karadeniz Bölgesi’nde eğlence hayatının merkezi haline geldi. Gürcistan'a açılan Sarp Sınır Kapısı'nda yıllık karşılıklı geçiş rakamı birkaç milyonken, bu rakam yakın zamanda 8 milyonu aştı. Kimlikle geçilen Batum kentine gitmek isteyenler, özellikle yaz döneminde sınır kapılarında uzun araç ve yaya kuyrukları oluşturmayı sürdürüyor. Sınırı geçenlerin çoğu eğlence için disko, gece kulüpleri ve sayıları her geçen gün artan kumarhaneleri tercih ediyor. Batum, en çok Türkiye ve İran'dan turist çekiyor.

OTOSTOPÇU KADINLAR, TUZAĞA ÇEKİYOR

'Lazvegas' olarak da adlandırılan Batum kentinde son yıllarda Türklere eğlence tuzakları kurulmaya başlandı. Otomobilleri ile sınırı geçen ve yollarda otostop çeken kadınları araçlarına alan Türkler, 'çay ısmarlama' bahanesi ile kentteki arka sokaklarda yer alan eğlence merkezlerine götürülüyor. Donatılan masalardan bir süre sonra kalkan kadınlar, kayıplara karışıyor, Türk vatandaşlar ise gelen 40 bin lirayı bulan yüksek hesaplarla karşılaşıyor. Hesaplara itiraz edenlerin tehdit edildiği, alıkonulduğu öne sürülen kentte, çeşitli zorluklarla karşılaşanlar anlaşarak indirim sağladıkları hesapları ödeyerek geri dönmek zorunda kalıyor. Kimi kavgaya karışıyor, çıkan olaylar sonrası gözaltına alınarak tutuklanıyor.

Türklerin artan şikayetleri üzerine Gürcistan İçişleri Bakanlığı yetkilileri harekete geçti, ülkede denetimleri artırıldı. Denetimlerde tuzakların kuruduğu birçok işletmenin sahibinin ya da ortağının Türk olduğu belirlendi.

MAĞDUR AİLELER DERNEĞİ: TUZAKLARI KURANLARIN ÇOĞU TÜRK

Rize'deki Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu da Batum'a gidecek Türk vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Bu yönde mağdurlardan çok şikayet aldıklarını ifade eden Kaputoğlu, "Sınırı geçen Türk vatandaşlarına otostop çeken kadınlar araçlara alınıyor. Sonra bir yerde bir meyve suyu içse yüksek hesaplar çıkarılıyor. Ne yazık ki bu yüksek hesap tuzaklarını kuran kişilerin çoğu Türk. Bu tuzaklar Gürcistan hükümetini de son derece rahatsız etmeye başladı. Çok işler acısıdır ama 17 bin Lari yani 40 bin lira hesap çıkarılanları da gördük. Orada Türk'e yakışmayan hareketler yapılıyor. Yüksek hesap çıkarılanlar, üzerinde ne varsa verip oradan kurtulmaya çalışıyor. Bu tuzakları kuranlara yönelik operasyonlar yapılıyor. Tutuklananlar oldu. İnsanlarımız böyle bir şeyle karşılaşsalar ve hesabı ödeseler bile konsolosluğa, polise şikayet etsinler."

'CEKETİNİ BIRAKIP GELENLER VAR'

Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde esnaf da, Batum'da tuzak kurulan Türklerle karşılaştıklarını anlattı. Abdi Bostan, "Batum'da bir kadehe, 5-10 bin lira hesaplar çıkarılıyor. Benim oradan çok sıkıntılı dönen arkadaşlarım oldu. Kredi kartlarına el konuluyor. Eğlenmeye gidenler ceketini bırakıp dönmek zorunda kalıyor. Bunları Gürcülerin yanı sıra Türkler de yapıyor. Çok vahim durumlar var. O alana el atılması lazım" dedi.

'ÇAY PARASINI ALAN BATUM'A GİDİYOR'

Halit Danışmaz da, "Çay parasını alanlar Batum'a gidiyor. Bazı eğlence merkezlerinde bir şeyler içiyorlar. 4-5 bin lira hesaplar çıkarılıyor. Bu parayı vermezlerse zorla alıyorlar. Sonra dönüyorlar, memleketine  gidecek cebinde yol parası dahi olmuyor" diye konuştu.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdi abi
abdi abi - 2 yıl Önce

o zaman ahlaklı bir yaşam sürün...

Oktay
Oktay - 2 yıl Önce

Zaten bizim Türkler kadin görmesin. Alma kardeşim Arabana.Git eģlen gel. Çay parasini Gürçülere yedir, sonra yandim Allah diye veryansin et.

Murat TAK
Murat TAK - 2 yıl Önce

Yıllarca eğlence sektöründe çalıştım. Kırmarhaneden kimse kazanamaz unutmayın. Makineler ayarlı. Diğer oyunlarda milyonda bir kazanma şansınız var. Paranız cebinizde kalsın. Batum a da kesinlikle geçmeyin. Sorun Türklerin işlettiği mekanlarda veya kürtlerin

Cellat
Cellat - 2 yıl Önce

Sadece Trabzon dan Rize'den değil her yerden batumiye akın ediyorlar,sarı öküzü satan, fındığın i çayını satan soluğu batumide alıyor ,ama sonuç ne oluyor hüsran eve çoluk çocuğa para kalmıyor, camiler bomboş,ama batumi sokakları hep türk dolu ,ondan sonra utanmadan dolandırıldı k diyorlar

ali mecmuati
ali mecmuati - 2 yıl Önce

tekrardan pasaportlu geçişe dönülmesi şart!!!!

Murat erdoğan
Murat erdoğan - 2 yıl Önce

Size kim demişse otostop çeken kadınlar tuzağa düşürüyor yalan demişler. Oraya gidenler ne olduğunu ne yapacağını biliyor hiçbiri salak değil. Niye gittikleri belli zaten fuhuş ve kumar. Özellikle karadeniz bölgesine büyük zararı var. Belkide milyonlarca dolar türkiyeden çıkıp gürcistana kalıyor. İnsanımızın cahilliğine yanıyorum, boşuna gidilen bir yer ama insanları durduramıyorsun.

SIRADAKİ HABER