vardallar

Türkiye'nin en pahalı şehir içi yolunda çalışmalar sürüyor

Türkiye’nin en maliyetli şehir içi yolları arasında gösterilen Kanuni Bulvarı’nda çalışmalar sürüyor.

Trabzon 14.10.2021, 10:45
Türkiye'nin en pahalı şehir içi yolunda çalışmalar sürüyor

Türkiye’nin en maliyetli şehir içi yolları arasında gösterilen Trabzon’daki toplam 28 km’lik Kanuni Bulvarı’nda bir yandan inşaat çalışmaları sürerken bir yandan da istimlak edilen binaların yıkımı devam ediyor. Kanuni Bulvarı’nın yüzde 60 civarında fiziksel bölümü bitirilirken, ikmal ihalesi kapsamında ise işin yaklaşık yüzde 52’si tamamlandı.

Trabzon’da 2011 yılında temeli atılan ve önemli bir ulaşım altyapısı olarak planlanan Kanuni Bulvarı’nın 2. kısmında çalışmaları Erdoğdu-Boztepe Mahalleleri arasında yoğunlaşıyor. Planlanan yolun yapımının en önemli bölümünü viyadük inşaatları oluştururken, Boztepe Tüneli ve Bahçecik Tüneli’nin de içinde bulunduğu 5 km’lik kesimin Çukurçayır kavşağına kadar olan kısmı için çalışmalar aralıksız sürüyor.
Karadeniz Sahil Yolu’nun Akyazı kavşağından başlayarak, Erzurum yolunun Çağlayan kavşağında son bulacak 2x3 şeritli bölünmüş yol olarak planlanan Kanunu Bulvarı projesinde 22 köprülü kavşak ve imar ile bağlantı yolları üzerinde 6 adet hemzemin kavşak, toplam uzunluğu 6,4 kilometre olan 8 çift tüp ve 441 metre uzunluğunda 1 tek tüp olmak üzere toplam 17 tünel ve anayolda toplam uzunluğu 6,24 kilometre olan 31 adet çift köprü ile kavşak kolları ve imar yolu bağlantılarında toplamda uzunluğu 2,69 kilometre olan 24 adet tek köprü bulunuyor.

Yüzde 52'si tamamlandı
Şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası trafiğe hizmet veren Karadeniz Sahil Yolu’nun yükünün hafifletecek olan Kanuni Bulvarı’nın tamamlanan bölümleri ise etap etap hizmete açılıyor. Bugüne kadar 2 bin 440 metre çift tüplü Akyazı Tüneli, Akyazı-Kanuni bağlantılı 444 metre tek tüp tünel ile bin 19 metre uzunluğundaki çift tüp ile 342 metre uzunluğundaki Karşıyaka viyadüğü ve 13 adet köprülü kavşak ile 2 adet hemzemin kavşak trafiğe açıldı. Yüzde 52'si tamamlanarak hizmete açılan projenin trafiğe açılan kısmının devamında kalan Çatak 2 köprülü kavşağı ile Çukurçayır köprülü kavşağı arasındaki 6,8 kilometre uzunluğundaki kısımda çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların sürdürüldüğü bu kesimde 534 metre uzunluğundaki çift tüp Bahçecik tüneli ile 673 metre uzunluğundaki çif tüp Boztepe tünelinde kazı işlemleri tamamlandı. Çephanelik, Yenicuma, Boztepe köprülü kavşakları ile 340 metre uzunluğundaki çift tüp Çukurçayır tünelinde ise yapım çalışmaları sürüyor.


Yorumlar (9)
hakan 1 hafta önce
Bu yol Türkiye'nin zihniyet özetidir. 0 planlama devasa maliyet. Bir de öngörüsüzlük yüzünden verilen fuzuli paranın reklamı yapılır.
Kemal 1 hafta önce
100milyonluk işi 500 milyona yaptırıp vatandaşın 400milyonluk vergisi vurguncu 5li çeteye verilmişse çok şaşırırım haaaaa
KARDEŞ 1 hafta önce
Acilen çevre yolu gerekli tarihi bir ilin kalbine operasyon yapanları Allah a havale ediyorum..Bitirdiniz güzelim Trabzon umuzu..Yıldızlı daki ucube kavşaklar,Beşirli deresindeki karmakarışık yollar,geçitler,önü alınamayan deniz dolguları.. !!!! Bu nasıl bir zihniyet,nasıl bir şehir planlaması böyle? Yapılacak bir çevre yoluyla bütün problemler çözülecekken,hangi akla hizmet edip ülkenin kaynaklarını çarçur ediyorsunuz? Bari Trabzon u hepten kaldırıp yol yapın !!! Zeten ,Tanjant,Kanuni derken geriye fazla alan da kalmadı !! Bir iki ihaleye bakar bu iş..
ahmet 1 hafta önce
Gerçekten bu paralara daha üst kesimden geçecek bir çevre yolu yapılır ve şimdiye kadar biterdi. Yazık çok masraf oldu. İşte Devleti bu gibi ahmak projeler batırıyor.
necip korkmaz 1 hafta önce
Çalışma devam ediyor diyenler çukurçayıra bir uğrasın bakalım 6 aydır ne çalışması varmış. yapılan kalıplar dahi demirsiz olarak duruyor. 20 yıl sonra biter.
cemil 1 hafta önce
kanuni bulvarının gölçayır tünelleri 10 yıl önce delindi fakat girişine 2 yıl önce toprak dökülüp kapatıldı. Yazık günah yapılan yatırıma neden projenin güney kısmına uzanan kollarında çalışma yok. Neden bu şehir hep denizle 2 km. mesafe arasına sıkılaştırılıp insanlar boguluyor. İdareciler neden bu şehri güneye büyütmüyor.
Dobradobra 1 hafta önce
Kanunu bulvarı ilimizin kalbine hançer gibi saplanmıştır. Bu proje bir cinayettir. Neden ordu ilindeki gibi, ilin girişinden çıkışına kadar güney çevre yolu projesi düşünülmedi. Böyle bir proje kalıcı ve amacına uygun bir proje olmaz mıydı? Neyin peşindesiniz beyler? Birilerine alelacele rant sağlayacaksınız diye bu şehre ihanet edemezsiniz. Hadi ettiniz bunu övünç kaynağı haline getirmenize aklı olan insanlar güler.
hupcan 1 hafta önce
20 yıl önce tanjant yolunu tartışan zihniyet hala devam ediyor. Trabzonun güneye ilerlemesi için bu yoldan başka hiç bir alternatif yoktur. Trabzonun engebeli arazisi için de ucuz bir alternatif yoktur. Bu yol Trabzon için çok büyük bir şanstır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@