7m


7m

hyundai

Tünel Akvaryum simge proje olacak

Başkan Ahmet Metin Genç Tünel Akvaryum Projesinde incelemelerde bulundu.

Trabzon 01.08.2018, 11:43
Tünel Akvaryum simge proje olacak

Türkiye'nin yeraltında yapılan ilk akvaryum tüneli olan "Tünel Akvaryum Projesi" Trabzon'un simge projelerinden biri olacak.

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında yapılan Tünel Akvaryum Projesi'ni inceledi. Haziran ayında tünel açma çalışmalarına başlanan akvaryum projesi Türkiye'de yer altından yapılacak ilk akvaryum tüneli olma niteliğini taşıyor. Tünelin inşaatında incelemelerde bulunan Başkan Genç, projenin Ortahisar Belediyesi'nin en önemli projelerinden bir tanesi olduğunu söyledi. 

TÜNEL YILSONUNA KADAR BİTECEK 

Tünel açma çalışmalarıyla eş zamanlı olarak akvaryum kısmının hazırlıklarına da devam ettiklerini belirten Başkan Genç, "Önemli projelerimizden bir tanesi... Bunu şehrimize kazandırmaktan önemli çalışmalarımızdan bir tanesi. Zor bir süreç yaşadık. Tarihi bir alanda çalışıyoruz. TOKİ'nin de kentsel dönüşüm projesi yaptığı bir alan. Proje kısmını çalışmak ve hukuki süreç epey bir zaman aldı. Gerekli jeolojik zemin etütleri için çalışmalar titizlikle yürütüldü. Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayıyla çalışmalara başladık ve hamdolsun temeli attık. Yapımcı firmamız şartnameye uygun olarak tünel kısmını yılsonuna kadar yapıp bize teslim edecek. Eş zamanlı olarak da akvaryum kısmının projesi ve ihalesi için çalışıyoruz. TOKİ Başkanımızın bu süreçte çok büyük destekleri oldu. İnşallah projemizin hem tünel kısmını hem akvaryum kısmını şartnameye uygun bir şekilde bitirip hizmete açacağız." dedi.  

Tünel Akvaryum simge proje olacak

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Tünel Akvaryum'un hem yerli turistler hem de yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline geleceğini belirten Başkan Genç, "Türkiye'de de ilk defa yeraltında bir akvaryum yapılacak. Dünyada da benzeri yok sanırım. Türkiye için de bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor. Zağnos ve Tabakhane vadilerini 180 metre uzunluğunda bir tünelle yeraltından birleştireceğiz. Turistleri şehir içine çekecek ve şehir içinde daha çok zaman harcamalarını sağlayacak bir proje. Hem yerli turistler, hem yabancı turistler için Tünel Akvaryum cazibe merkezi olacak. Gelen ziyaretçilerin bu şehirde daha fazla kalmasını, yaşamasını, şehir içine girmesini istiyoruz. Bu projemiz de buna dönük bir proje olacak." diye konuştu. 

Tünel Akvaryum simge proje olacak

"AKVARYUM OLMAMASI BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİ"

Deniz kenti Trabzon'da akvaryumun olmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüğünü kaydeden Başkan Genç, "Deniz şehriyiz ama maalesef birkaç balık türü dışında hiçbir balığı tanımıyoruz. Ve maalesef balıkçılıkla ünlü Trabzon'da deniz canlılarını tanıtacak, teşhir edecek bir akvaryum yok. Bu bana göre çok büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği gidermek için Tünel Akvaryum'u hayata geçirdik. Yapacağımız akvaryumla vatandaşlarımızla her türlü deniz canlısını buluşturacağız. Ve deniz canlılarıyla ilgili insanlarımızda bir bilinç ve farkındalık oluşturacağız. Bütün Trabzon'a ve Türkiye'ye projemizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi. 
 


Yorumlar (9)
ÇAĞRIBEKAR 4 yıl önce
2 nolu Beşirli mahallesi çukurlarına da bekleriz...
ÇAĞRIBEKAR 4 yıl önce
HABERİM YOKMUŞ GİBİ ÇEK...!!
ÖZGÜR ÇOCUK 4 yıl önce
botanik bahçe gibi bir proje mi olacak hahahah
Java 4 yıl önce
Şu trafiğe bir çözüm bulun. Başka bir şeyle uğraşmayı bırakın.
Can 4 yıl önce
Kaşüstü dalçıkını 4 sende yapacaksınız bu nuda Allah bilir
fofink 4 yıl önce
çömlekçi ne oldu çömlekçi...
Alex 4 yıl önce
siz proje yapmayın olanları güzelleştirin yeter
Osman karatepe 4 yıl önce
Trabzon yazısını eraya yazılmasaydı yabancılar trabzonda olduklarını anlıyamıyacaklardı yazık c.h.p.gibi hep slogan
murat başkan 4 yıl önce
akçaabattan yomraya trabzon tarihinin gördüğü en kötü yöneticilersiniz. hayır birde iktidarın adamlarısınız.. proje diyip asıyorsunuz reklamları sonra fıssss. yaylacık söğütlü ve atapark ortada yok değirmendere ve yomra ortada yok şehir içi felç sonra proje diye sallayın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@