7m


7m

hyundai

TÜİK verileri açıklandı! Fındık ve kivi üretimi artacak

Fındık üretimi yüzde 5,3, kivi üretimi ise yüzde 7,1 artacak.

Trabzon 27.05.2021, 12:50
TÜİK verileri açıklandı! Fındık ve kivi üretimi artacak

Fındık üretiminin ülke genelinde bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artarak 700 bin tona yükseleceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Trabzon Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı verileri kullanılarak Resmi İstatistik Programı kapsamında, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen tarımsal ürünlerin üretim miktarlarına ilişkin tahminlerin hesaplandığı ifade edildi.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli bitkisel ürünlerinden fındık üretiminin ülke genelinde geçen yıl 665 bin ton olduğu vurgulanan açıklamada, bu üründe üretimin bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artarak 700 bin tona yükseleceğinin tahmin edildiği aktarıldı.

Kivi üretiminin de yüzde 7,1 artarak 73 bin 745 tondan 79 bin tona yükseleceğine dikkat çekilen açıklamada, yaş çay üretiminin ise bir önceki yıla göre yüzde 1,2 azalarak 1,42 milyon tondan 1,4 milyon tona düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.


Yorumlar (1)
caner 1 yıl önce
her yerde fındık yandı nasıl bu kadar rekolte olur, bu haberi dev şirketler yaptırıyor, sebebi de rekolteyi yüksek gösterip, fındığa daha az değer biçmek, göreceğiz bakalım tahmininiz kadar fındık var mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@