banner526

banner533

banner513

TTB Başkanından Trabzon'da doktorlara öneri

Karadeniz Tabip Odaları Bölge toplantısı Trabzon'da yapıldı.

Trabzon 11.11.2017, 19:07
TTB Başkanından Trabzon'da doktorlara öneri

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Taner Gören, hekimlerin hasta muayenesine en az 20 dakika ayırması gerektiğini söyledi.


Gören, şehir merkezindeki bir otelde organize edilen Karadeniz Tabip Odaları Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, hekimlerin çalışma koşullarını ve performans uygulamasını eleştirdi.

Dünya Sağlık Örgütünün kabul ettiği ilk hasta muayene süresinin 20 dakika olduğunu belirten Gören, "Muayeneye bundan daha az zaman ayırırsanız hastanıza faydalı olmazsınız. Süre kısa olunca hastaya 'ne şikayetin var?' diye soruluyor ve sonra 'al sana MR, tomografi git bunları çektir, getir.' deniliyor. Hekimlik bu değil. 'Bugün ne kadar para kazanacağım.' diye düşünmemeliyiz, kaygımız bu olmamalı. Bana hasta muayenesinde 20 dakika yetmiyor. Hekimler hasta muayenesine en az 20 dakika ayırmalı." diye konuştu. 

TTB Başkanından Trabzon'da doktorlara öneri

Gören, hekimlere "anamnez" (hastanın öyküsü) muayene yapmalarını önererek şöyle devam etti:

"Günümüzde tanı yöntemleri, teknoloji çok ilerledi. MR, bilgisayar, tomografi var. Artık gerçekten anamnez fizik muayeneye gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Türkiye'de 140 bin hekim var. Çoğunlukla hekimlerin yavaş yavaş böyle bir algı içine sokulduğunu gözlemliyorum. Bence önümüzdeki en az 10-15 yıl için bu gerekli. Belki ondan sonra teknoloji çok ilerleyip anamnez, fizik muayeneye gerek olmayabilir ama şu an teşhis koymak için gerekli. Ben tecrübemi kullanarak bundan çok faydalanıyorum."

Trabzon Tabip Odasının ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, TTB Merkez Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sezai Berber, Trabzon Tabip Odası Başkanı Ahmet Rıza Güner ve diğer ilgililer katıldı.
Yorumlar (5)
ali 3 yıl önce
Ağzına sağlık hocam benim kulaklarım da sıkıntı var duymuyorum trabzo da gitmedigim doktor neredeyse kalmadı hiç bir bir doktor da beş dakika kaldığımı hatırlamıyorum hic birinin faydasını gormedim insafiniza kalmışız hocam Allah başımızdan eksik etmesin söyleyecek çok şey var ama bu sayfalar yetmez sağlıcakla kalın
Hanedan 3 yıl önce
Doktor sayısı bazı alanlarda az hasta çok ne bileyim zor işler Allah yardımcıları olsun
yok 3 yıl önce
ali bey konuştunuz da biraz desteksiz konuştunuz...devlet 10 dakikada 1 internet randevusu koyacak,ayrıca 40-50 hastaya bak diyecek sonra da suçlu doktor olacak...suçu bir kere de başkasında arayın,sistemde arayın,hep doktorları suçlamayın
Hulusi 3 yıl önce
Ballim iyi diysın da 183 randevu sistemi 10 dakikaya bir randevu koyuyor. Randevusu olmayana da bu doktor bakacak hastaneye gelene git mi diyecek nasıl olacak bu iş. Sanki zaman ayırmayan doktor hamancak doktoru suçla iş çözülsün.
yasar 3 yıl önce
eskinin doktorluğu şimdinin teknisyenliği oldu kalite çook düştü maalesef

Gelişmelerden Haberdar Olun

@