banner555

Trabzon’un en işlek caddesi Maraş’ın geleceği Büyükşehir Meclisi’nde görüşüldü

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında Maraş Caddesi’nin geleceği görüşüldü.

Trabzon 25.05.2021, 15:24 25.05.2021, 17:05
Trabzon’un en işlek caddesi Maraş’ın geleceği Büyükşehir Meclisi’nde görüşüldü

Haber61 - Haber Servisi / Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Meclis toplantıları devam ediyor.

Meclis toplantısının bugün yapılan oturumunda Trabzon Ulaşım Ana Planı Maraş Caddesi düzenlemesi ile ilgili görüşmeler yapıldı.

Düzenleme ile ilgili Ulaşım Dairesi başkanı Fatih Bayraktar meclis üyelerine sunum gerçekleştirdi.

Sunumda şu ifadelere yer verildi;

Toplamda 2,5 km yol ağı bizim düzenleme yapacağımız alan 400 metrelik bir alan. Trabzon’un en işler caddelerinden biri. Düzenlediğimiz alanın etrafından rekreasyon alanlarının olduğu bir alan. Cadde kapanmadan önce sahilden Cumhuriyet Caddesi'ne girişte saatte 813 araç girişi, Gazipaşa’da ise 1114 araç girişi oluyor. Saatlik 4 bin yaya hareketi bulunuyor. Bu alanda 4 adet durak, postane tarafında ise 9 adet durak bulunuyor. 4 adet de dolmuş cebi var. Yayaların düzensiz olarak araçların arasından geçtiği görülüyor. Gelişi güzel paklanmalar var ve yatay paklanmalar kapasiteye etki ediyor. Yapılan çalışma ile kapatılıp kapatılmaması konusunda büyük bir sorun teşkil etmediği görüldü. Altyapı çalışması sayesinde Maraş Caddesi kapatılarak bütün planın nasıl işlediği görüldü.

Oluşturulan senaryolarda Maraş caddesinin çift yönlü çalıştırılmasının trafikte yüzde 35 bir iyileşme sağladığı görüldü. Çalışılan senaryolar 3’e düşürülmüş. 1. Alternatif çift şerit tek yön trafiğe açılması, bu senaryoda yüzde 16 iyileşme 2. Alternatif tek şerit özel araç kullanımı yüzde 17 iyileşme, 2. Alternatif 2. Senaryo tek şerit toplu taşıma araçlarının çalışması 3. Alternatifte ise tamamen yayalaştırma.

Toplu taşıma senaryoları ile ilgili de 3 senaryo oluşturuldu. 1. Alternatif Maraş caddesi üzerindeki durakların postane önüne kaydırılması ve köprü altındaki durakların mevcut durumunun korunması, 2. Alternatif, durakların doğu batı olarak ayrılması. Batı yaka çalışan durakların postane önüne doğu yaka durakların köprü altına kaydırılması, 3. Alternatif durakların doğu – batı olarak ayrılması Doğu yaka durakların köprü altına batı yaka durakların eski Cudibey ortaokulu alanına doldurulması.

Trabzon’un en işlek caddesi Maraş’ın geleceği Büyükşehir Meclisi’nde görüşüldü

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin şu ifadeleri kullandı:

2009 yılında AK Partinin adayının 61 projesinin 1. Projesi Maraş caddesini kapatacağdı. Sunum yapıldı bu sunuma benzer bir sunumdu. O dönem karşı çıktım. Tümden kapatılmasına karşı çıktık. Orası bir ticaret alanı. Orada her şey var. Biz kişi hastasını noterden vekalet almak için getirdiği zaman aracını otoparka bırakacak ve sırtında getirecek. Dedik ki tümden kapatmayın sadece tek şerit bırakın. Burada durak yeri yapmayalım dedik. Kaldırımları büyütelim sadece yangın aracı büyüklüğünde bir şerit barakalım dedik. Dolmuşlar içinde bir çözüm önerdik. Erdoğdu ve Kuru Çeşme’den gelen dolmuşlar inci garajının önünden dönsün ring çalışsın. Dedik. Kamulaştırma çalışmaları fazla geldi olmadı. İkinci alternatifiniz benim dediğimle bire bir uyuyor. Bir araçlık yer açılsın geri kalan kapatılsın. Bu ikinci alternatife ben olsun diyorum. Bence en doğrusu bu.

Davut Çakıroğlu ise söz alarak şu ifadeleri kullandı:

Biz analiz yapılmış ve bu esnada trafikteki yoğunluğun az hainde bir analiz yapılmasına imkan sağladı. İki numaralı her seçim döneminde vadeliden raylı sistemin hiç olmazsa o aksta çalışıyor olması Turgay abinin dediği sorunları ortadan kaldırması gündeme gelir. En büyük transport aracın geçebileceği şekilde yapıp ve raylı sistemin geçebileceği şekilde yapılması iyi olacaktır. Bunları başka şehirlerde görmüşüzdür. Yürümek için geniş kaldırımlara ihtiyaç var. Raylı sistemi bu planlara işlenmemiş. Raylı sistem bu şehre yapılmayacak mı?

Erhan Nadir gönlünün tamamen trafiğe kapanmasını istediğini belirterek "Gönül hemen 3. Alternatifi seçiyor. Trabzon halkının rahat gezebileceği hem alışveriş hem diğer ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir alan yayalaştırılması benim şahsi kanaatimce en uygun olacak alternatif olacağını düşünüyorum. Hemen hemen mahallelerde banlalar olmaya başladı. Banka için meydana gitmeye gerek duyulmayabilir. Yayalaştırılması kanaatindeyim." dedi.

Murat Üçüncü caddede bir şeridin açık olması gerektiğini düşündüğünü belirterek "Maraş Caddesi tarihten gelen bir misyonu var. Bankaların bu caddede olmasından dolayı bir şeridin açık olması kanaatindeyim. Tek araç olmasından dolayı bazı araçlar içinde cepler olması gerektiğini düşünüyorum. 2-3 tane tek cep ve bu ceplerin kontrollü ücretli şekilde bankalara verilmesi uygun olabileceği kanaatindeyim. Günlümden geçen ikinci alternatif. " ifadelerini kullandı.

Şaban Bülbül ise "Özel otoların burayı otopark olarak kullanmasından dolayı burada sıkışıklık oluyor. İşyerleri saat 5’den sonra kapatılıyor. Kaldırımların büyütülmesi değil kaldırımların kaldırılmasını öneriyoruz. Bütün yolların aynı seviyede olması ve insanların burada rahatça geçebilmesi lazım. Bu bölgede korna çalmanın yasaklanması konucuda ne yapılabilir buna bakmak lazım. Belli saat diliminde kontrolü geçiş sonrasında komple kapatılması yönünde olması gerek." dedi.

Atilla Ataman ise "Maraş’ın kapatılması durumunda ortalama 200 metrelik bir yürüme mesafesi olacak. Burada otoparkların kullanılması zaruri olacak. Şehrin bir kimlik kazanması açısından insanların kullanacağı alanların artırılması lazım. Caddenin bir tarafı park olarak kullanılmaktadır. Gönül çok ister raylı sistem ama bu şehrin dolmuş gerçeğini, ticaretinin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Meclis üyelerinin fikirlerini açıklamalarının ardından Trabzon Büyükşehir belediye başkanı Murat Zorluoğlu yeniden söz aldı.

Başkan Zorluoğlu "Ulaşım anlamında iki tane üst belge üzerinde çalışıyoruz Bunlardan biti Ulaşım Master planı idi. N-Bu yılsonunda Ulaşım Master palanının omurgası ortaya çıkmış olacak. Çok kapsamlı bir plandır. Bu öneri için ulaşım ve hafif raylı sistemler de olacaktır. Bu plan bittikten sonra bu sistemleri çok daha rahat değerlendirecek bir duruma geleceğiz. Ulaştırma bakanlığında bu konuyu gündeme getirdiğimizde Ulaşım Master Planını sordular. Yoktur deyince konu kapandı. Ulaşım Master planı ortaya çıktığında bakanımıza arz edeceği ve Trabzon’un buna kavuşması için her türlü gayreti göstereceğiz. Ulaştırma bakanlığında kabul edilen 4 Milyonluk bir proje olan Sürdürülebilir kentsel hareket planı. Araçlarla birlikte motorsuz araçlarla da bir yerden brik yere ulamayı sağlayacak bir plan. Ulaşım ana planı ve bu planla birlikte Trabzon’da sadece araçların değil diğer bisiklet ve motorsuz araçlarında rahat hareket edeceği alanların oluşturulmasını sağlayacağız. Yayalaştırılsa bile bir şerit yol olacak ve Arnavut kaldırımı olarak yapılacak. Acil ihtiyaçlarda, lojistik ihtiyaçlarında ve bankaların ihtiyaçları doğrultusunda kullanılacak. İlerleyen zamanda burada yaşlılar için ve diğer ihtiyaçların karşılanması sağlanabilir. İster tek şerit olsun ister kapansın bu yolu yapacağız. Bende çalışmayı yapan arkadaşların sunumundan tatmin oldum. Elde edilen verilerle ve diğer bütün bilgilerle buradaki çalışmanın Ulaşım master planına uygun olacağını görüşü oluştu. Şuanda Maraş caddesine karar vermenin yapılan altyapı çalışması nedeniyle tam zamanı olduğu görüşü var. Otoparklarla ilgili çalışmaları yaptık. Kararımızı verdiğimiz anda hayata geçirilebilmesi için bir takım başka işleri de yapmamız lazım. Bir takım geometrik düzenlemeleri yapmamız gerek. Önce kararımızı vereceğiz be bunun en sağlıklı şekilde uygulanması için düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Kendi partim ve diğer partilerle ve kent konseyi, esnaf odaları ile de bu konuyu değerlendireceğiz Eksik kalan bir dinamik varsa onları da dahil edip kararımızı vereceğiz ve hayata geçmesi için gerekli düzenlemeleri yapacağız." dedi.

Maraş Caddesi düzenlemesi için kararın en kısa zamanda verilerek hayata geçirileceği belirtildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (16)
H. M 3 hafta önce
K. Maraş caddesi tümden olmasa bile dolmuş trafiğine tamamen kapatılmalı. O dolmuş ve şoförlerin çirkin görüntüsü ortadan kaldırılmalı. İnsanlarda bir zahmet üçyüz dörtyüz metre yürüsün
emre 3 hafta önce
kokucan efendi adam görüşünü söylemiş sen de belli ki dolmuşçusun sen de düzgün bir üslupla fikrini söyleyebilirsin ! yıllar önce tanjant yapılacağı zaman da özel aracı olanlar dolmuş girmesin diyordu siz de özel araç girmesin diyordunuz. çözüm üretin bence özel aracı olana 10 tl ver parka çek derken cebinde parası var mı diye bir sor istersen ! kendiniz para verip bir yere araba çekiyor musunuz acaba ?
Kokucan 3 hafta önce
yinemi rahatsızlık verdik biçıkın bizden yaaa biçıkın ne istiyorsunuz bizden sen ve senin gibi düşünenleri Allah ıslah eylesin sanırım özel aracın var vede park yeri bulsmıyorsundur maraş caddesinde otopark 10 tl çekebilirsin oto büs 1 .40 tl binebilirsin şimdi uzayabilirsin
? 3 hafta önce
tamamen trafiğe kapatılmalı.....
mk 3 hafta önce
Tamamen kapatılmalı
Nokta 3 hafta önce
Çözüm basit. Tam anlamıyla araç trafiğine açmayacaksın. Bir hat belirleyeceksin. Günün belli saatlerinde (sabah ve gece) arac giris cikisi olacak, ticari işletmeler faydalanacak, gün içinde hat kapanacak. Tamamen yayalasacak. Güzergahida yol gibi değilde yaya alanı gibi güzel peysajlayacaksin, yanı yol olduguda belli olmayacak. Geri kalana mutlaka tramvay hattı için fizibilite hazırlayacaksın. Dolmuşların şehrin göbeğinde işi yok, alternatif noktalara taşıyacaksın. Zaten raylı sistem olursa dolmuşun orada işi ne?
şair. 3 hafta önce
Raylı sistem şart.Gerisini siz düşünün.
Vaziyet Alın 3 hafta önce
Klasik Trabzon belediye mantığı.karar vereceğiz diyor.sunumlarda yolun, trafiğin çilesini çeken kurumlar olan Emniyet ve Jandarmanın,bilgi teknik ve donanım olarak belediyeden 10 gömlek üstün olan Karayollarının görüşü alınmış mı..halka,esnafa sorularak anketler yapılmış mı? Yapılmamış...Ne olacak bugün Zorluoğlu yapar yarın Kolayoğlu gelir yıkar başka yapar.. millet de koyun gibi izler..
Bankacılar ceddesi 3 hafta önce
Maraş caddesi bir anlanda bankacılar sokağı dolayısıyla işi olan gidip halledip çıkıyor. Araç trafiğine kapatıldığı zaman insanların o caddede oyalanıp alışveriş yapacakları bir mağaza yok gibi birşey. Bu yüzden orayı kapatıp postane önü köprüaltı gibi halihazırdı tıkış tıkış olan yerleri dahada kalabalıklaştırmak bence anlamsız.
jgkgl 3 hafta önce
maras caddesinden dolmuş duraklarını kaldırın. dolmuşları bu caddeye sokmayın her sey duzelir..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@