banner556

>

Trabzon "Planetaryum ve Bilim Merkezi"ne 2022'de kavuşacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında finansman sağlayacağı, "Planetaryum ve Bilim Merkezi"nin 2022 yılının ilk yarısında açılması planlandığını söyledi.

Trabzon 02.01.2021, 12:51
Trabzon "Planetaryum ve Bilim Merkezi"ne 2022'de kavuşacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında finansman sağlayacağı, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin "Planetaryum ve Bilim Merkezi" projesinin 2022 yılının ilk yarısında tamamlanması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AA muhabirine, Trabzon'da bilim merkezi eksikliğinin ilgili kesimler tarafından her zaman dile getirildiğini söyledi.

Seçimden önce vatandaşlara Trabzon'a bilim merkezi kazandırma noktasında çalışma yapacağı sözünü verdiğini anlatan Zorluoğlu, bu sözünü yerine getirmek için bir süre önce "Planetaryum ve Bilim Merkezi" projesini hazırladıklarını belirtti.

Zorluoğlu, hazırladıkları projeye finansman desteği bulmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezleri Destekleme Programı'na müracaat ettiklerini ve bunun kabul gördüğünü aktardı.

Protokolü bir süre önce imzalanan projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) iş birliğiyle gerçekleştirileceğine işaret eden Zorluoğlu, ilerleyen günlerde de ihaleye çıkılacağını vurguladı.

Zorluoğlu, projenin bilim merkezi ve bir çok şehirde örneği bulunan gezegenevi de denilen planetaryumdan oluşacağını, iki bölümün birbirine entegre şekilde inşa edileceğini dile getirdi.

Bilim merkezinin içinde bilim tasarım, beceri ve robotik atölyeleri oluşturulacağını ifade eden Zorluoğlu, belediyenin imkanları ile 18 ilçedeki 704 mahalleden ilk ve ortaokul ile lise öğrencilerini yıl içinde dönüşümlü olarak bu merkeze taşımayı arzuladıklarını söyledi.

Zorluoğlu, çocukların, oluşturulacak atölyelerden faydalanmalarını istediklerinin altını çizerek, "Burada çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirecek, genişletecek bir takım aktiviteler yapmak istiyoruz. Atölyelerdeki çalışmadan sonra planetaryuma geçilip, orada bambaşka bir dünyayı onlara göstermek ve oradan da uğurlamak istiyoruz. Buradaki çalışmalarımızda öne çıkacak çocuklarımızı bir üst kademeye, deneyap atölyelerine aday olarak yetiştirmek hatta Milli Eğitim teşkilatlarımızın bilim sanat merkezlerine yönlendirmek istiyoruz." dedi.

"Çocukları gezegenlerle, yıldızlarla tanıştırmak istiyoruz"

Üst düzey teknoloji kullanılarak çok özel planetaryum da oluşturulacağını vurgulayan Zorluoğlu, şöyle devam etti:

"Oraya gelen çocuğu adeta uzayın içinde gezdirmek, gezegenlerle, yıldızlarla tanıştırmak istiyoruz. Okullarda gördükleri derslere benzer ama kendisi de içinde yaşamak, bizatihi o işin bir parçası olmak kaydıyla, dersleri çok daha iyi kavrayacak destek de sağlamış olacağız. Burası sadece çocuklara, gençlere değil, aynı zamanda yerli ve yabancı ziyaretçilere de açık olacak. Dolayısıyla gelen turistlerimiz de merkezin özellikle planetaryum kısmından yararlanmış olacak."

Zorluoğlu, merkezin Trabzon'a ve bölgeye önemli bir hizmet yapacağına inandığını belirterek, "Hedefimiz önümüzdeki iki ay içerisinde projeyi detaylarıyla beraber tamamlamak ve mart ayı içerisinde ihalesini yapmak. Yaklaşık bir yıl içerisinde de inşaatını tamamlayıp, 2022 yılının ilkbaharında burayı hizmete açmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

"20 milyon lirayı bulacak"
Toplam 12 milyon lira olan proje bedelinin 10 milyon lirasının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezleri Destekleme Programından, 2 milyon liranın ise Büyükşehir Belediyesi bütçesinden temin edileceğini aktaran Zorluoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
"Donanım anlamında ilave bizim harcayacağımız paralar da olacak. Bu manada TÜBİTAK'a bir proje hazırlıyoruz. Büyük ihtimalle o da kabul görecek ve TÜBİTAK üzerinden de bir takım bilimsel materyalin, malzemelerin satın alınması söz konusu olacak. Dolayısıyla bu çok taraflı ama çok faydalı bir proje olarak hayata geçecek. Tahmin ediyoruz ki projenin toplamı 20 milyon lirayı bulacak."

Zorluoğlu, "Planetaryum ve Bilim Merkezi"nin, Ortahisar ilçesine bağlı Pazarkapı Mahallesi'nde büyük bir cami inşaatının da devam ettiği bölgede yapılacağını, bu alana her yerden hem araçla hem de yaya olarak ulaşımın kolaylıkla sağlanabileceğini belirtti.
Aynı bölgedeki yaklaşık 150 dönüm alanın halkın istifadesine sunulması noktasındaki çalışmaların da devam ettiğini vurgulayan Zorluoğlu, şunları kaydetti:

"Biz bu alanı planlayarak Trabzon'a kazandırıyoruz. Orası atıl bir alandı, şimdi orada Planetaryum ve Bilim Merkezi, Avrasya Pazarı, Kuyumcu Kent Projesi, yeni bir itfaiye binası ve gasilhane yapılacak. Bir takım dolmuşların ve otobüslerin hareket merkezini de orada planlıyoruz. Altyapısını tamamladığımızda sadece Planetaryum ve Bilim Merkezi olarak değil, diğer donatıları da oraya yaptığımızda büyük bir meydan olarak da şehre kazandırılacak. Alternatif bir yaşam alanı olarak orayı halkımızın istifadesine sunuyoruz."

Yorumlar (19)
Nusret 4 hafta önce
Trabzonda yeni nesiler plaj nedir denize girmek nedir bilmezler yeni nesil genclere plaj yapin denize girme imkani verin bu cocuklar yüzmek nedir bilmiyorlar bunun esi benzeri dünya üzerinde yok avrupada manset olcaz az kaldi bilgileri var konusulmaya baslamislar trabzonda denize girmek günah diyerek alay etmeye basladilar denizi var uzaktan izliyor diyorlar
Davut 4 hafta önce
Bu yapının içinde cami olacak mı? En önemli şey bu. Bilim nedir covid tedsvisi için din adamları neden çalışma yapmıyor? Yoksa yapamıyor mu
Alp 4 hafta önce
Trabzonda hayat saat 18 de duruyor pandemiden önce ve sonrada aynisiydi trabzon türkiyemizde en bunaltici sehirdir gencler gezmek eglenmek icin batumi samsun istanbul göc ediyor geziyorlar trabzon büyük sehir yalaniyla aniliyor aksamlari rengsiz vampir drakula karanligina dönüyor bir sehir düsünün billardo yok dart yok gece gidebilecegin ristorant pizaci yok trabzonspor gibiydi dev kulüp bu bunaltici sehirde basarili olmaya calisiyor futbolcular milyoner paralarini harcamak icin günleri saatleri bekliyorlar sehirden kacmak icin bu yüzden basari gelmiyor hic bir is adami 24 saat acik bir lokanta eglence parki acamiyor derin trabzonlu yasli dedeler istemiyor:) ne zaman bu yaslilar cekilirse o zaman trabzon turistik sehir olur bu sehirin denizi var yahu nasil deniz icin yapilanma olmaz isiklar renkli renkli yanmaz..
Murat Başkan 4 hafta önce
eserler takdir toplar.. ne zaman ? geniş kitlelere hitap ederse.. terminal yapacaksınız değirmendere kavşağı rezalet diğer taraftan söğütlü -haçkalı-akçaabat geçişleri tam bir kaos.. ganita tünelleri aynı şekilde..buralar herkesin gördüğü ,dışarıda da trabzonu anlatırken kelimelere dökülen rezil halllerimiz. maalesef durum bu.. sihirli değnek elinizde ama doğru sihir cümlelerini bilmiyorsunuz..doğru yerlere dokunmuyorsunuz.. nerde angariya işler sizler orda çokmu zor.. biraz misyon vizyon
Rastas 4 hafta önce
Sayın başkan bir sorum var:Trabzona ne zaman deniz gelecek?Uzaktan bakıp seyrettiğimiz bir su var ama anlamadığımız şu; yan şehirlerde yüzülebiliyorken bizim şehirde sadece seyredilebiliyor.Trabzona özel fetva mı var,bu şehir neden denizden koparıldı
Fatih 4 hafta önce
Şehrin genlerini bozan en büyük olay denizden koparılmasıydı. Yüzyıllarca denizle bir arada yaşadı bu insanlar , sonra denizden koparılıp tüm ruhu kaybettirildi.
Hamza 4 hafta önce
Aman böyle şeyler istemeyin başınıza taş yağar
Semavi 4 hafta önce
Günahtir kardesim trabzona istemesuk böyle seyler hasa de tövbe de duyan olur plaj yaparlar isikli lambali palm agaclarla süzlü sonra turistler gelir esnaf kazanir isyerleri dogar futbolcular geceleri cikmaya baslar aman aman böyle seyler trabzonu bozar cocuklarimiz yoldan cikar sizlere tavsiyem köylere cikin dürbinle bakin denize bu bizim halkimiza yeter nedeni ise sen ve ben isyandayiz trabzonlularin cogu memnun bu yüzden susalim uyandirmayalim kis soguklar basladi biraz daha uyuyalim
TurkogluTurk 4 hafta önce
bun lar bos seyler milleti kandirmaya baska seyler bulun
Bulent 4 hafta önce
İnsan inşaa edin insan
Liyakati esas alın bizden diye toplama bilmeyenlere 10bin maaş vermeyin
Devletin kasasından yetimin hakkı cikmasin
Okur 4 hafta önce
Eskiler yüzmeyi plajlarda öğrenmişti....
Rastas 4 hafta önce
Eskiler yüzmeyi binlerce yılda oluşmuş doğal sahillerde yüzerek öğrendi. Var mı şimdi öyle bi yer?
Bulut 4 hafta önce
Başkanım Konya’daki gibi bilim merkezi neden yapmıyoruz da planetaryum yapıyoruz.. içinde yok yok. Konya’dan neyimiz eksik:)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@