banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzonluların Ayasofya isteği

Trabzonlular Ayasofya'ya klasik mihrap ve camilere asılan hat takımı istiyor.

Trabzon 07.08.2020, 16:21 07.08.2020, 16:24
Trabzonluların Ayasofya isteği

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Ortahisar Ayasofya Camii, Cuma namazında adeta dolup taştı. Müze iken ibadethane olarak açılan camide namaz kılan cemaat, İstanbul ve Bursa İznik Ayasofya'da olduğu gibi klasik mihrap ve minber yapılması, duvarlara İsmi Celal, Nebi levhaları ile 4 büyük halifenin isimlerinin asılmasını istedi.

Gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaş, Cuma namazı için Ortahisar Ayasofya Camii’ne akın etti. Caminin iç bölümünde yoğunluk nedeniyle yer kalmayınca, çok sayıda vatandaş Cuma namazını avluda eda etti.

Vatandaşlar, restorasyon çalışmalarını büyük ölçüde beğendiklerini ifade ederken, “İstanbul’a gidemedik ama Trabzon’un Ayasofya'sında namazımızı kıldık. Çok mutluyuz” diye konuştu.

Bazı vatandaşlar, İstanbul ve Bursa İznik Ayasofya'da olduğu gibi Trabzon’daki Ayasofya Camii’ne de klasik mihrap ve minber yapılması, duvarlara Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin 7.5 metre çapında İsmi Celal ve Nebi levhası ile 4 büyük halifenin isimlerinin asılmasını istedi.

Trabzon eski Vakıflar Bölge Müdürü olan İçişleri Bakanı Başdanışmanı Mazhar Yıldırımhan ise “Restorasyon güzel olmuş. Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinin bir parçası. Buranın müze olarak hiçbir karşılığı yoktu. Minber ve mihrap tarihi dokuya sahip çıkılarak yapılmış. Mümkün mertebe tarihi dokuya da sahip çıkılmış, saygı gösterilmiş. Yapılabileceğin en güzeli yapılmış. Ayasofya, yurt içinden yurt dışından gelen turistlerle fevkalade güzel bir kucaklaşmanın içine girmiş” ifadelerini kullandı.

Trabzonluların Ayasofya isteği

Trabzonluların Ayasofya isteği


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Ali 2 ay önce
söyleyecek söz bulamıyorum pes diyorum halimize bakar mısın insanlar neyin derdinde Memleket elden gitmiş uğraştığınız şeye bak yazıklar olsun
Turkoglu Turk. 2 ay önce
bos kalan camileride doldurun lutven boyle kiliseleri doldurmayin!!!!
kerim 2 ay önce
mescit, sücut,
temiz bulduğun her yerde namaz kılarsın.
trabzonda yüzlerce cami var. kaçı dolu?
bırakın şu siyasal islam saçmalıklarını, bidatları.
gerçek islama dönün.
trabzon'un en çok turist çeken yerlerinden, esnafa ekmek sağlayan yerlerinden birini berbat ettiniz. siz adam olmazsınız.
hayri 2 ay önce
o iznikde neler olmuş neler biraz tarih karıştıralım 40 papaz öldürülüp kilisenin içine gömüldü eskiden o devirler...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mustafa 2 ay önce
Biz de Ayasofyanın müze olarak devam etmesini istiyoruz. Memlekette eksikliği çekilmeyen tek şey cami iken kiliseleri camiye çevirmenin tek sebebinin koltuk sevdası olduğunu gayet iyi görüyoruz. Bu tür boş işlerle halkı oyalayıp gerçek gündemi perdelemek istiyorlar. Halkta bunu yutuyor maalesef.
O. Sahinkaya 2 ay önce
Sayın site yoneticileri Mübarek caminin yeni haline yapilan yorumları neden eski redimleri ile yayınlıyorsunuz Yapmak istediğiniz baska birsey mi
Vatandaş 2 ay önce
bir Allah'in kulu olumlu yorum yapmamis ki. Hangi Trabzon bu soylediklerinizi istiyor acaba??!! VAllahi biz istemiyoruz, ortak mirasa saygi duyun be yazik Allah sizi affetmeyecek.. insAllah islah olursunuz!
Yahya Lüle 2 ay önce
Çok merak ediyorum Gülbahar Hatun camiinde namaz kılanların Allah namazlarını kabul etmiyor mu da illa da Ayasofya istiyorsunuz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@