7m

Çapkınoğlu

Trabzonlular sahip çıktı! "Demiryolu Trabzon’un olmazsa olmazıdır"

Ortahisar Platformu”nun öncülüğünde gerçekleşen "#TrabzonaDemiryolu" başlığına Trabzonlular sahip çıktı..

Trabzon 06.09.2020, 10:43 06.09.2020, 11:00
Trabzonlular sahip çıktı! "Demiryolu Trabzon’un olmazsa olmazıdır"

Trabzon’un 100 yıllık hayali olan Erzincan-Trabzon Demiryolu’nun yapılması ve ticaret kenti olan Trabzon’un İpekyolu ticaret hattına Demir raylarla bağlanması projesiyle ilgili son günlerde kamuoyunca can sıkıcı haberler, açıklamalar yer aldığını belirten Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak iki şehir arasındaki kardeşlik bağının bu tip spekülatif yorum ve haberlerle zedelenmesine seyirci kalınmaması gerektiğini belirtti.

Solak; "İddialara göre Erzincan-Trabzon Demiryolu projesinin Rize’ye kaydırıldığı, tarihi İpekyolu’nun en önemli ayağı olan Trabzon’un demiryoludan mahrum kalacağı öne sürülmüştür.  Açıklamamın başında özellikle buradan siyaset yapmaya çalışan isimleri uyarıyorum, geçmişte futbol ile iki şehir arasındaki kan bağını kardeşliğini zedelemeye çalışanlara çanak tutanlar bugün görüyorum ki aynı şeyi, iki ilimize de gelecek olan yatırımları yarıştırarak yapıyorlar. İki kardeş şehrin, Rize ile Trabzon’un birbiri ile yarıştırılması, ilişkilerin zedelenmesi bu iki şehre de yarar değil zarar sağlar. Bu nedenle siyasiler konuşurken iki kez düşünerek konuşmalıdır" dedi.

Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık” hizmet alım işinin proje kısmı tamamlanarak idareye teslim edilen Trabzon - Gümüşhane - Erzincan Demiryolu Projesinin 100 yıllık bir geçmişi bulunduğuna dikkat çeken Solak, Trabzon’a Demiryolu’nun Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti olduğunu hatırlattı.

Projeyi ilk müjdeleyen isimlerden birinin son Başbakan Binali Yıldırım, olduğunu ifade eden Solak, “son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, 2016 yılında Erzincan’da yaptığı konuşmada Trabzon - Erzincan Demiryolunu müjdelemiştir. Hatta “Erzincan’ı Trabzon’a, oradan da Orta Asya ve Avrupa’ya bağlanacağız” ifadelerini kullanmıştır. Sayın Yıldırım o dönem projenin tarihi ile ilgili de “Erzincan – Gümüşhane - Trabzon demiryolunu 2023’e kadar biz yapacağız” demişti. Yine 2018 ve 2019 yıllarında da sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da yaptığı konuşmalarda Trabzon - Gümüşhane - Erzincan Demiryolunu müjdelemiş ve hem şehrimizin hem de bölgemizin cazibesini arttıracağını ifade etmişti. Bu konuşmalar bizleri o dönem olduğu gibi şimdi de şehrimize demiryolu geleceği için heyecanlandırmaya devam etmektedir. Şehrimize gelecek demiryolu, sadece Trabzon’a değil buradan Rize, Giresun ve diğer bölge illerimize de büyük katma değer sağlayacaktır. Bunun bilincinde olduğumuzdan dolayı şehrimize yaklaşık 100 yıldır demiryolunun gelmesini istemekteyiz. Trabzon için Erzincan Demiryolu ile İpekyolu ticaret hattına bağlanması olmazsa olmaz bir meseledir.” dedi. 

Trabzon’a gelecek demiryolunun ekonomik katkılarına da dikkat çeken Solak, “Uluslararası rekabetten dolayı Trabzon - Gümüşhane - Erzincan demiryolu çok önemli.   Trabzon - Erzincan Demiryolu, bölgenin sadece iç pazara değil, uluslararası pazara da açılımını kolaylaştıracaktır.  Unutulmamalıdır yapılacak olan demiryolu ile rekabet şartları, karayoluyla sağlanması mümkün olmuyor. Bu noktada nakliye masrafları bu bölgede yaşanan en büyük sorunlardan biri. Demiryolu ile bu maliyetler en aza indirilecektir. Son olarak Ereğli açıklarında doğalgaz bulan Fatih Sondaj gemisinin kulelerinin monte edilebileceği en işlevsel liman olarak Trabzon Limanı seçilmiş, liman uzun yıllardır işlevselliğini de demiryoluna göre hazırlamıştır. Tüm alt yapı buna göre dizayn edilmiştir. Şehir jeopolitik konumu ve stratejik önemi ile yıllardır beklediği Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demiryolunu hak etmiştir ve halkımızda bunu hak etmiştir ve bu projeye inanmıştır.” dedi. 

Arsin’de yapılması düşünülen Yatırım Adası Bölgesi ve Rize Lojistik Merkezine de Trabzon - Gümüşhane - Erzincan hattına yapılacak Demiryolu Projesinin bağlanması gerektiğine dikkat çeken Solak, “Bölgenin ekonomik olarak bir üst lige çıkması için Trabzon - Gümüşhane - Erzincan Demiryolu mutlaka yapılmalı.Demiryolu hayata geçtiğinde Trabzon ve bölgede lojistik maliyetler olabildiğince düşük olacağından dolayı, bu durum büyük bir katma değer oluşturacaktır. ” diye konuştu.

Solak, Türkiye’de bir çok dev projeye imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlardan projeyi hayata geçirmelerini beklediklerini ifade ederek, “Değerli bakanlarıyla birlikte Türkiye’de bir çok dev projeye imza atan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Trabzon - Erzincan - Trabzon Demiryolu Projesini  de hayata geçirmesini bekliyoruz. Projenin önümüzdeki günlerde yatırım programına alınmasını ve yapım ihalesinin yapıldığı müjdesini sadece Trabzon - Gümüşhane ve Erzincan değil tüm bölge olarak beklemekteyiz” dedi.


Yorumlar (4)
Demir abi 2 yıl önce
19 senedir hani demir yolu la bi tane ray döşeyinde başladık diyin en azından. 19 senedir aynı nakaratı söyleyip duruyonuz
GÜRSEL KARAPINAR 2 yıl önce
Bayburt vadisinden geçmeyen bir demir yolunun Doğu Karadenize, yani Trabzon ve Rizeye bir FAYDASI olmaz....Bayburt ovaları Doğu karadenizin arka bahçesidir...NOKTA....
Kaptan 2 yıl önce
Söz namustur.Nokta.
Tonyalı 2 yıl önce
Bu olmaz, olmamali...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@