alexa metrics

banner560

banner572

Trabzonlu iş insanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti

Selçuk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti.

Trabzon 18.10.2021, 12:53
Trabzonlu iş insanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti

İş insanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. Selçuk Bayraktar'ın babası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan2ın dünürü olan Özdemir Bayraktar'ın ölüm haberi BAYKAR tarafından duyuruldu.

BAYKAR'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA'larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk’a yürüdü... Allah rahmet eylesin. Dualarınızı bekliyoruz.

Özdemir Bayraktar kimdir?

1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis’in oğlu olarak Sarıyer’in Garipçe köyünde doğan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.

Rahat Kalıp Uzun Kollu Dik Yaka Erkek Mont - 289,99 TL289,99 TLLC WaikikiHemen al!

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları dünyaya geldi.

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinası ile kurduğu Baykar’da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti.

Baykar’ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı.

Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir. Hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı. Çalışma hayatında her zaman azmi, kararlılığı, inancı ve geliştirme şevki hiç kaybolmadı.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak bilinmektedir.

Milli Teknoloji Hamlesi idealinin mimarlarından olan Özdemir Bayraktar, yürüttüğü tüm projelerde hayatı boyunca hak bildiği değerlerden en ufak bir taviz vermeden kalite detaydadır anlayışıyla titiz bir şekilde çalışmıştır.


Yorumlar (11)
Gahuralı 1 ay önce
Allah gani gani rahmet eylesin, çok hayırlı bir evlat yetiştirmiş, mekanı cennet olsun inşAllah
birisi 1 ay önce
böyle bir evlat herkese nasip olmaz.. Allah rahmet eylesin
YAKUP CİVİL 1 ay önce
Allah (c.c) rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.
MK 1 ay önce
Allah rahmet eylesin evlatlarının vatana hizmetlerinin sevabı yeter ona.
surmene61 1 ay önce
Yalan dünyadan, hak âleme göçen kardeşimize, Allah rahmet eylesin. Mekânı cennetin en güzel yerinden olsun. Başıminız sağ olsun.
mehmet çetin 1 ay önce
Güzel evlatlar yetiştiren güzel insan, mekanın cennet olsun.
erkan 1 ay önce
ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENLET OLSUN
SALİH 1 ay önce
ALLAH RAHMET EYLESİN .MEKANI CENNET OLSUN. YAKINLARININ BAŞI SAĞOLSUN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@