7m

7m

hyundai

Trabzonlu fırıncı isyan etti: Battık, sesimizi duyuramıyoruz; fırınımı kapatacağım

Trabzon'da 4 fırını olan işletmeci isyan etti.

Trabzon 12.12.2021, 19:15
Trabzonlu fırıncı isyan etti: Battık, sesimizi duyuramıyoruz; fırınımı kapatacağım

Trabzon'da 4 fırını 32 çalışanı olan Ali Çakmak girdikleri ekonomik bunalım için 'Ne yapacağım ben, intihar mı etmemiz lazım sesimizi duyurmak için. Kapatacağım ben bu fırını başka çaresi yok' dedi.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dört fırın işleten Ali Çakmak "40 seneden beri bu işin içerisindeyim böyle bir hal görmedim, berbat bir fırıncılık görmedim. Hiçbir esnaf arkadaş yerinden dışarı çıkamıyor bağıramıyor, kime bağıracağım ben ya kime?" dedi.

Un fiyatlarındaki fahiş artıştan yakınan Çakmak, "Mağdurum mağdur. Yazık günahtır fırıncıya. Fırıncı esnafının sesini kendisi çıkarıyor. Kimse fırıncı esnafının yanında değil ne başkanı var ne fırın başkanı var ne esnaf başkanı var ne milletvekili var ne valisi var. Yazıktır, 30 kişi çalıştırıyorum burada, 30 kişi ekmek yiyoruz, ne kazanacağım da burada onlara da vereceğim. Nereden kazanacağım fabrikam yok, buğdayım yok nerden vereyim? Mesleği mi bırakalım? Fırıncı arkadaşlar berbat oldu; sadece Akçaabat, Trabzon değil Türkiye geneli böyle. Yanımızda kimse yok" dedi.

'KİLOSU 10 LİRAYA EKMEK SATIYORUZ, UNUN KİLOSU 11 LİRA'

40 senedir bu mesleği yaptığını ancak böyle bir dönem yaşamadığını belirten Çakmak ekmek fiyatlarının artırılmasını istedi. Çakmak sözlerine şöyle devam etti:

"Battık sesimizi duyuramıyoruz. Herkesin haberi var herkese söyledim ama kimse bir şey yapmıyor, habire mal veriyoruz ekmek yapmasan olmaz. Kilosu 10 liraya ekmek satıyoruz, unun kilosu 11 lira oldu reva mıdır bu? Yazıktır günahtır ya haktır bu hak, verin da, millet mahvoldu. Bir günlük işi var bunun, kim toplanıyorsa versin rayiçimizi. Bu mesleğin ayakta durması lazım fırıncılık artık ayakta durmuyor. 4 tane fırınım var ne yapacağım ben intihar mı etmemiz lazım sesimizi duyurmak için. Her gün böyle, insanın psikolojisi bozuluyor eve gidiyorsun duramıyorsun işe gidemiyorsun dışarıda gezemiyorsun, kazanacağım ki vereyim, ben de kazanamıyorum. 40 seneden beri bu işin içerisindeyim böyle bir hal görmedim. Böyle berbat bir fırıncılık görmedim. Hiçbir esnaf arkadaş yerinden dışarı çıkamıyor bağıramıyor kime bağıracağım ben ya, kime? Kapatacağım ben bu fırını başka çaresi yok."


Yorumlar (23)
İsiyin 6 ay önce
bunlardan önce de müslümandık... artık tencere kaynamıyor buzdolabı boş. doğalgaz yakmıyor vatandaş. çünkü 20 yılda 80 yıldır ne yapıldıysa sattılar. bankalar, limanlar, köprü ve otoyollar,fabrikalar telekom, havalimanları satıldı. toprak satışı arttı. tank palet bile gitti. seka, tekel satıldı. kendi kağıdını kendi tütününü heba etti. saman ithal eder hale geldik. şeker fabrikaları satıldı. T.C vatandaşlığı bile satılıyor. 20 yılda 5 müteadditi yap işlet devret ile zengin ettiler. üstelik dolar kurundan. lakin bu devlet köprü, otoyolları, devlet hastanelerini zarar etmeden zaten yapıyordu. bunlardan önce de havalimanı ve üniversite açılıyordu. yalan üreten havuz medyasını beslediler. yandaşlarını torpille işe alıp çift maaş verdiler. 11. cumhurbaşkanı görmüş Çankaya yetmedi 1100 odalı saray yaptılar yetmedi kışlık yazlık saray inşa ettiler. çiftçiye kredi sağlayan bankadan havuz medyası için kredi çektiler ödemediler. sen vatandaş olarak kredini geciktir ertesi gün haciz gelir. yetmedi ellerindeki belediyelerden kendi vakıflarına fon aktardılar.128 milyar dolara nerde diye soruluyor cevap yok. 10 milyona yakın Suriyeliyi besliyorlar. Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık bir o kadar daha harcarız deniyor. Cumhuriyet tarihi rekor işsizliği ve enflasyonu var... 1 ay içinde Trabzon ekmeğine 2 kere zam geldi 10 tl olan ekmek 15 oldu. tereyağ 65 tl idi 75 oldu. Başkanlık için yetkiyi verin Türkiye uçacak diyordu hakikaten uçurdu. Allah verdikçe veriyor fırıncı emice. yola devam... hakkım helal değildir.
kara bayram 6 ay önce
hasan almanlar 2. dünya savaşından çıktıktan sonra da chp başımızdaydı.Almanlar savaştan mağlup çıkmasına rağmen okullar, fabrikalar, uçaklar ,silahlar, yollar yaptı. Sizde ana dilini yasakladınız bu milletin, kuranı, ezanı yasakladınız.Sizin durdurduğunuz türkiyeyi Yollar,tüneller, havaalanları, fabrikalar açarak dünyayla yarışır hale getirenlere Biden ve hdp ile birlik olup operasyon çekiyorsunuz! Ekmeksiz yaşanır, hürriyetsiz yaşanmaz.
Hasan 6 ay önce
kara bayram, maşşAllah herşeyi biliyorsun. Bize tarih anlatma! 20 yıldır ülkeyi yönetenler var! Almanya 2. dünya savaşından 10 yıl sonra düzelmişti. Enkaz bile devralsan bu kadar kötü olamaz ekonomi! Bırakın bu işleri! Adam olun yandaşlar!
kara bayram 6 ay önce
BUNDAN ÖNCE MÜSLÜMANDIK.CHP ZİHNİYETİ ÜLKEYİ ELE GEÇİRİNCE HER ŞEY GİBİ MÜSLÜMANLIĞI DA BOZDU.27 YIL DİKTATÖRLÜKLE YÖNETTİĞNİZ ANADOLUDA MİLLET AÇLIKTAN ÖLÜRKEN CHP İÇKİLİ KADINLI BALOLAR DÜZENLİYORDU.MİLLETİN EZANINI,KURANINI YASAKLIYORDU.ALMANLAR OTOMOBİL,TANK,UÇAK YAPARKEN SİZ HEYKEL YAPIYORDUNUZ.
kara bayram 6 ay önce
mısır ,suriye,ırak,ürdün,libya,tunus,yemen,kıbrıs,batı trakya,batum vs. lozanda satıldı.27 yıl tek başına iktidarda iken ne yaptınız?ALMANLAR OTOMOBİL, UÇAK, TANK ÜRETİRKEN SİZ HEYKEL ÜRETİP MİLLETİ SÖMÜRÜYORDUNUZ.
Davut 6 ay önce
Amcam seçimde oyunu Akp harici herhangi bir yere verirsin umarım.
Davut 6 ay önce
Hdp resmi olarak parti değil mi? Varsa bir şey işlem yapın. İç işleri bakanı gibi 557 kişi deyip de sıfır çekmeyin ama, komik oluyorsunuz :)
insan 6 ay önce
evet hdp ye verecek kurtulursunuz ve doyarsınız o zaman :)
Demir 6 ay önce
Sende haklısın dayı
Gezgin 6 ay önce
o kadar abartılıyor ki bilmeyen de Afrika'dakiler gibi açlıktan kemikleri görünüyor sanır. herkes para delisi olmuş, yazık
wat 6 ay önce
yazık kafana
Ali Bayram 6 ay önce
Allah yardımçınız olsun size davsiyem oy zamanı yanınıza gelen adam gibi adamlara bunları bağıra bağıra söleyin inşaallah
Fuat kaplan 6 ay önce
Bırak bu işleri dayı yemezler
trabzonlu 6 ay önce
TARIM BAKANI NE ZAMAN İSTİFA EDECEK ?
AYIP AYIP MİLLETİ PERİŞAN ETTİ.
kara bayram 6 ay önce
Kuraklık, korona, stokçular un fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.Sakın pireye kızıpta yorganı yakmayın.İBB'den ibret alın.13 bin vatanseveri işinden edip içlerinde teröre bulaşmış olanların olduğu 45 bin kişiyi işe aldılar.Terör partisi HDP' yi iktidara taşıyacak BİDEN destekli projeye destek vermeyin.Osmanlıyı'64 parçaya ayıran imzayı lozanda atan chp iktidar gelse 74 parça oluruz.Ekmeksiz yaşanır vatansız yaşanmaz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@