alexa metrics

banner536

Trabzonlu Dursun Ali Dede uzun yaşamın sırrını açıkladı

110 yaşındaki Trabzonlu Dursun Ali dede uzun yaşamın sırrını her gün yediği bir kaşık tereyağına bağlıyor

Trabzon 30.09.2021, 10:15
Trabzonlu Dursun Ali Dede uzun yaşamın sırrını açıkladı

Trabzon'da yaşayan Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Samsun’da gören 110 yaşındaki Dursun Ali Keskin, uzun yaşamanın sırrını her gün yediği bir kaşık organik köy tereyağına bağlıyor.
Trabzon’un Of ilçesi Balaban Mahallesi’nde yaşayan 110 yaşındaki Dursun Ali Keskin tereyağının yanı sıra soğanı ve zeytini sofrasından eksik etmiyor.
Gençlik yıllarından bu yana tereyağına düşkün olan Keskin, her gün sabahları en az bir kaşık tereyağı yiyor. Önceden 5 tane inekleri olduğunu dile getiren Keskin, tereyağının kendisi için vazgeçilmez bir gıda olduğunu söyledi. 110 yaşında olan Keskin, bu süre zarfında birçok önemli olaya da tanıklık etti. Cumhuriyetin kuruluş kutlamalarına Of’ta katılan Keskin, Samsun’a çalışmak için gittiği yıllarda Atatürk’ü yakından görme fırsatı buldu. Eşi Emine Keskin (88) ile 70 yıldır evli olan Dursun Ali Keskin’in 6 çocuğu bulunuyor.

"Tereyağını çok severim"
Tereyağını çok sevdiğini söyleyen Dursun Ali Keskin, "Önceden 5 ineğimiz vardı. Tereyağını çok severim. Her gün mutlaka bir kaşık tereyağı yerim. Gurbetlerde çok çalıştım. Samsun’a çalışmaya gitmiştim. Atatürk vapurla gelmişti. Orada gördüm kendisini. Gençti. Cumhuriyet ilan edildiğinde Of’taydım. Burada kutlamalara katıldım" diye konuştu.

"Hiç boş durmazdı"
Babasının 110 yaşını geçtiğini belirten Nuri Keskin (55) ise "Gurbete giderlerdi. Yanlarında hep soğan, ekmek, zeytin olurdu. Babam her sabah 1 kaşık tereyağı yer. Şuan 110 yaşında hala daha yer. Yayık vurulduğu zaman ondan hemen bir kaşık yerdi. Fakat babam sürekli çalışmış. Hiç boş durmazdı. Hayır işleri yapmıştır. 4 yıl önceye kadar çalışırdı. Doktorlar tereyağı yemeyin diyor ama babamda şeker yok tansiyon yok. Lahana, mısır ekmeğini sever. Şuan prostat ve ciğer sorunları var. Büyük bir sağlık problemi yok" dedi.


Yorumlar (3)
61-00-61 4 ay önce
Ne sırrı dede Allah ömür vermişte yaşıyorsun. Alacak nefesin olmasa anzer balı yesen boş.
osman 4 ay önce
ne uzun yaşaması yaşasak ne olur yaşamasak ne olur 650 sene yaşayan insan napar
İlker 4 ay önce
Uzun yaşamanin sirri ne mutluluk ne sikintisiz hayat nede saglikli yemek uzun yaşamanin sirri ömrünün kaderde uzun yazilmasi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@