7m


7m

hyundai

Trabzon'da Tünel Akvaryum'da son durum! Ne zaman bitecek?

Genç: Tünel Akvaryum Ortahisar ile özdeşleşecek!

Trabzon 05.01.2020, 13:09 05.01.2020, 13:17
Trabzon'da Tünel Akvaryum'da son durum! Ne zaman bitecek?

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Tünel Akvaryum'da incelemelerde bulundu.

"DENİZ CANLILARINI TANIMIYORUZ"

Deniz kenti Trabzon'da Akvaryum projesinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Başkan Genç, Tünel Akvaryum'um bu eksikliği gidereceğini belirterek, "Dünyada ve Türkiye'de ilk defa yeraltında bir Tünel Akvaryum inşa ediliyor. Hem ülkemiz, hem de bölgemiz için bir ilki gerçekleştireceğiz. Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında 16.5 metre genişliğinde ve 204 metre uzunluğunda bir tünel kazdık. Bitirildiğinde tıpkı Sümela Manastırının Trabzon için ifade ettiği anlam gibi, Tünel Akvaryum'da Ortahisar ile özdeşleşen bir proje olacak. Şehrimize gelen turistler ve ziyaretçiler için çok cazip bir projeyi hayata geçiriyoruz. Turizm çeşitliliği oluşturma ve alternatif turizm mekanlarını hayata geçirme açısından büyük bir önem arz ediyor. Diğer yandan da deniz kenti Trabzon'da bir akvaryum projesinin hayata geçirilmesinin de oldukça mühim bir konu olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar yapılmaması büyük bir eksiklikti. Biz şimdi bu eksikliği gideriyoruz. Vatandaşlarımız, Karadeniz'e özgü deniz canlılarının yanı sıra okyanuslarda yaşayan deniz canlılarını da görme imkânı bulacak. Zira, hep "deniz kentiyiz" diyoruz ama birkaç balık türü dışında hiçbir deniz canlısını yeterince tanımıyoruz... Bu projeyle birlikte deniz canlılarıyla ilgili bir farkındalık da oluşturacağız." diye konuştu.

"KAPLAMA VE YALITIM BİR AYDA BİTECEK"

Üç etaptan oluşan projenin birinci etabı olan tünel açma işinin 2019 yılının ortalarında tamamlandığını kaydeden Başkan Genç, "Bilindiği üzere akvaryum projemizle ilgili tünel açma çalışmalarını 2019 yılının ortalarında tamamladık. Şu anda projemizde tünel yalıtımı ve kaplama betonu ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Bu çalışma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turan ve Karayolları Genel müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katkılarıyla Mapa İnşaat tarafından yürütülüyor. İlgili firmayla yaptığımız protokol çerçevesinde bütün malzemelerin belediyemiz tarafından karşılanması kaydıyla bu faaliyet bedelsiz yapılıyor. Bu kapsamda Mapa İnşaat çalışmalara başlayarak kalıp kurma işlemini tamamladı ve yalıtım çalışmalarına geçti. Yalıtım ve izolasyon işlemi tamamlandıktan sonra kaplama betonuna başlayacak. Yaklaşık bir ay içinde bu çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz. Daha sonraki aşamalarda ise, ikinci ve üçüncü etap kapsamında akvaryum kısmının inşaatına başlayacağız ve teknik donanımları da tamamlayarak projemizi faaliyete geçireceğiz." şeklinde konuştu.


Yorumlar (19)
Ali 2 yıl önce
Peki baskanim plaj yok tüm dünyada gülüyorlar bize bu aquaryumun icinde yüzebilecekmiyiz?
Trabzonlu Hayati dayı 2 yıl önce
Trabzonun acil ihtiyacı olan Raylı ulaşım sistemini yapamayan bu zihniyet bizi akvaryumda yüzdürecek
Sosyal demokrat 2 yıl önce
Trabzonda kara yolu için alan yokken raylı sistemi nereye yapmayı düşünüyorsunuz.
Tscan 2 yıl önce
Aynen plaj yok plaj sığır gibi pisliğin icindeyiz
Er Tuna 2 yıl önce
Güzel bir proje. Turizme katkısı kayda değer etkisi olacaktır. Plaj konusu Trabzon için gerçekten büyük eksiklik. Bu kadar denize kıyımız var yüzecek yer yok.
Trabzonlu Hayati dayı 2 yıl önce
Eskiler yönetimler Trabzon'umuza ufak tefek bir çok Fabrikalar sanayi siteleri yaptı,akparti ise betona boğdu bizi
Trabzon 2 yıl önce
Raylı sistem plaj kentsel dönüşüm trafık alternetif yollar şehir planlaması yatırım teşvikleri işsiz insanımız çok birde bu yandaş olanların değilde hak eden insanların çalıştığı bir belediye olmasını yeğlerim
leyla yılmaz 2 yıl önce
sayın başkanım trabzondan duyduğum en güzel haber akvaryum ptojesi istanbulda oturuyorum trabzonluyum 30 yıldır gider gelirim hiçbir faaliyet yok yollardan başka koca denizlerimiz var plaj ariyoruz denizler doluyor boşuna üzerlerine uzanan kafeler çay bahçeleri eğlence yerleri yok yok sizden bekliyoruz bunları akvaryum a sevindik güzel haberler bekliyoruz kolay gelsin
tsat 2 yıl önce
proje güzel.Fakat tünel düz değil de orta kısımlarında bölmeler olmalı projede.Dünyada tek değil.Başka bir ülkekede daha var ve o odacıklar onda var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@