banner491

Trabzon’da sağlık çalışanı darp edildi! Meslektaşları açıklama yaptı!

Trabzon’da bulunan Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Hastanesi Cerrahı Savaş Balcı darp edildi.

Trabzon’da sağlık çalışanı darp edildi! Meslektaşları açıklama yaptı!

Geçtiğimiz günlerde Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Hastanesi çalışanlarından Savaş Balcı uğradığı saldırı sonrası burnu kırıldı.


Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası Trabzon Şubesi de yaptığı açıklama ile olayı kınadı.


Sendika yaptığı açıklamada “Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde Sağlık Memuru ve Türk Sağlık Sen Temsilcimiz görev yaptığı hastanenin Acil Servisinde görevi başında yüzüne aldığı kafa darbesiyle burnu kırılmak suretiyle darp edilmiştir.” İfadelerini kullandılar.

Sendikadan yapılan açıklama şu şekilde;

Hastaya şifa verebilmek için hazırlık yaparken hiç beklemediği bir anda aldığı kafa darbesiyle daha kötü sonuçla karşı karşıya kalması muhtemel olan Sendika Temsilcimiz hadisenin yaşandığı anda Beyaz Kod vermiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şahıs enjeksiyon yaptırmak için hastanede bulunan kardeşin yanına alarak olay yerinden kendilerine ait araçla kaçmışlardır. Polisin takibi sonucu yakalanan şahıslar halen karakolda tutulmaktadırlar.

İnsanlarımıza kesintisiz sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanı arkadaşımıza karşı yapılan bu çirkin saldırıyı,saldırganı ve azmettiricisini lanetliyoruz. İnsana ve insan sağlığına hizmet gibi kutsal bir meslek icra eden sağlık çalışanlarına karşı artarak devam eden şiddet ve darp'ın her defasında son bulmasını arzu etmemize rağmen, yetkililerin bu önemli soruna yeterli düzeyde önem vermediklerini ve çare aramadıklarını gözlemlemekteyiz.

Daha önce ki yıllarda yurdumuzun birçok yerinde olduğu gibi ilimizde de onlarca fiili şiddet, darp, yaralanmalar ve cinayetler işlendi. Bu menfur saldırılarda Hekimlerimiz ve sağlık çalışanları görev yaptıkları sağlık tesislerinde canlarını verdiler. Kalıcı sakatlıklar yaşandı, yaralananlar ve psikolojik travma geçirenler oldu. Acil servis hekiminin burnunu kırdılar, Acil servis koridorunda Hekimlerimizi kovaladılar, Aile hekimine görevi başında silahlı tehdit ettiler, Hamile ATT'ye hem de Karakolda tekme atıldı, Hekim'in boğazı sıkıldı, Evde Sağlık Hizmetleri Ekibine Sille tokat saldırdılar vb. birçok üzücü hadiseler yaşandı ve halen yaşanmaktadır.

Şiddet ve darpı yapanların bir kısmı para ve ertelenen hapis cezası almalarına rağmen ne yazık ki bu cezalar bile toplumdaki saldırgan ruh taşıyanlar nezdinde yeterli ve caydırıcı olmamakta ve şiddet artarak devam etmektedir. Anlaşılıyor ki Sağlıkta yaşanan Şiddetin önlenmesi için daha fazla caydırıcı tedbirler alınmalı, yasal değişikliklere gidilmelidir.

Bu çerçevede, öncelikle aileler bu alanda da yüksek sorumluluk alarak çocuklarını aileye, topluma ve ülkeye yararlı bireyler olmaları adına şiddet hususunda eğitmelidirler. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlükleri eğitici uzman ekipler oluşturarak belli programlar dahilinde öncelikle ana okullarından başlanarak her düzeyde (İlköğretim,Lise ve Üniversitelerde) eğitim hizmetlerine başlamalıdır. Eşzamanlı olarak genel ve yerel yazılı ve görsel basında, Televizyon, Radyo ve Sosyal medyada şiddeti önleyici kamu spotları halkın izleme oranlarının yüksek olduğu saatlerde daha sıklıkla yayınlanmalıdır.Hastanelerdeki özel güvenlik tedbirlerinin caydırıcı olmaması nedeniyle her hastanenin özellikle acil servislerinde mutlaka ama mutlaka resmi polis görevlendirilmelidir. Resmi Polisin hastanede görev yapıyor olması şiddet meyillerinin saldırı ve darp gibi olayları yapmasını önleyecek, çalışanların da güven duygusu içerisinde sağlık hizmeti sunmalarını sağlanmış olacaktır.

Cezalar ve yaptırımlar caydırıcı oranda artırılmalıdır, bu çerçevede şiddet yapan kişi veya kişiler mutlaka tutuklu yargılanmalıdır. Yargı tarafından verilecek ceza kişinin iyi hali, önceden ceza almadığı veya duruşmada takım elbiseli ve kravatlı olması gibi gerekçelerle ertelenmemelidir.

Hastane giriş kapılarına koridorlara, polikliniklere, ambulanslara şiddete karşı uyarıcı afişler asılmalıdır. Şiddeti yapan kişinin hangi ceza ile karşı karşıya kalacağını önceden bilmelidir. Belediyelerden destek istenerek bilboardlara şiddet ile ilgili afişlerin asılması sağlanmalıdır. Şiddetin yaşanmasına neden olan hususlarla ilgili çalışanlara ve vatandaşlara yönelik anketler uygulanmalıdır. Aksayan sağlık hizmetlerinin faturası çalışanlara fatura edilmesi önlenmelidir.Bu hususta başarı sağlamış ülkelerin bilgi ve deneyimlerinden faydalanılmalıdır.

Hasta ve hasta yakınlarını saldırgan tutum ve davranış içerisine itebilecek "her zaman hasta haklıdır", "Hekimi, Hemşireyi, Att'yi, Sağlık çalışanını şikayet edin" "çalışanlar sizin verdiğiniz vergilerden maaş alıyor" gibi incitici, rencide edici ve kışkırtıcı söylemleri terkedilmeli ve bu tür söylem ve tutum içerisinde bulunmamalıdırlar. Zira hastanın hayatı ve sağlığı kadar, çalışanın hayatı ve sağlığı da önemlidir ve kıymetlidir.

Görevi başında saldırıya uğrayarak burnu kırılan Türk Sağlık Sen Temsilcimiz Sağlık Memuru Savaş Balcı'ya geçmiş olsun dileğimizle acil şifalar diliyoruz. Saldırganın ve azmettirenin bu yaptıkları fiili şiddet içeren çirkin saldırı karşılığında yargıdan en ağır cezayı alacaklarından kuşkumuz yoktur. Sendika olarak konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.Saygılarımla.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 18:00

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali KAYA
Ali KAYA - 5 ay Önce

Bakanlıklar uyuyor. 6 ay hücre cezası verin bakalım kim bu saldırıyı yapabilir?

Onur kaymak
Onur kaymak @Ali KAYA - 5 ay Önce

Hak edene versin sadece. Görevini layıkıyla yapan sadece sağlık personeline şiddetin kesinlikle karşısındayım. Fakat görevinin anlamını bilmeden ve sevmeden yapan kim olursa olsun karşısındaki hastayı taciz edemez. Bu ülkede milletvekillerinin bile dokunulmazlığı kaldırıldı. Kimse kendini bolu beyi sanmasın.

Eren
Eren - 5 ay Önce

Fatih hastanesinde yerinden dahi kalkmadan gözünü kaldırıp ilaç yazan doktora, yerinizden kalkmadan muayene ettiniz tebrik ederim dedim. Bana beğenmediysen başka hastaneye git dedi, ters ters baktım çıktım, peşimden gelerek kapıda insanların içinde terbiyesizliğin lüzumu yok gibi ifadeler kullandı. Gittim cimere şikayet ettim, geri gelen cevapta kendisinin uydurduğu, bir diyalog yazıyordu, cevabı tekrar şikayet ettim, kamera kayıtlarının incelenmesini talep ettim, yetersiz delil deyip kapattılar bu sefer. Bu tipler oldukça ne Trabzonda ne ülkede sağlık sektörü ilerlemeyecek. Lafta "hizmet sektörü". Kimbilir adamlara ne demiştir, ne yapmıştır. Ne denetlemesi var ne başka bir şey. Devlette doktor açığı olduğu için, mezun olan atanıyor. Daha fazla test sorusu çözen doktor oluyor. Ama insan sevgisi, karakter hak götüre.

Eren
Eren @Eren - 5 ay Önce

Bkz: Hasta Hakları 8. 9. 11. Ve 39. Maddeler.

Eren
Eren @Eren - 5 ay Önce

Kemal bey yerinden kalkmak zorundadır, yaptığı yanlış muayenenin sorumluluğunu da yargı karşısında almayı kabul edemiyorsa.

Eren
Eren @Eren - 5 ay Önce

Doktor TS bey, mesleklerin gereklilikleri vardır, bu bir arz meselesi değil. Doktor kişi bunu öngörerek, mesleğin zorluklarını kabul ederek doktor olmuştur. Herhangi bir saatte veya zamanda orada zaten bulunmak zorundadır. Bu keyfine bağlı değil işidir, işinizdir.

Eren
Eren @Eren - 5 ay Önce

Kimseye mesleğini öğretmiyorum, açın yönetmeliği okuyun, istediğim hastanede istediğim doktora, istediğim şekilde muayene olma hakkım var. Hiçbir doktorda etiğe aykırı olmadığı sürece başka bir hastaneye veya doktora yönlendiremez muayene etmek zorunda. Yine hasta hakları gereği kimseye de küçük düşürücü laflarda bulunamaz. İlk mesajda da belirttiğim gibi bu hizmet sektörü. Ateşi bilmem kaç, nabzı bilmem kaça çıkmış hasta bir kişinin o anda çok sağlıklı düşünemiyor ya da karar veremiyor olması da hasta psikolojine girer. Pratisyen hekimleri, doktor diye oralara koymayacaklar, doktor gidip görevini yapacak.

Doktor TS
Doktor TS @Eren - 5 ay Önce

Ayrıca o gün sana yerinden kalkmadan ilaç yazan doktor aynı günün gecesinde başka bir hasta için yatağından kalkıp hastaneye gitmiş olabilir, benim sık sık yaptığım gibi. Yani demem o ki Eren efendi, bu konuda her zaman mağlupsun, kaçarın yok..

Doktor TS
Doktor TS @Eren - 5 ay Önce

O kadar üften püften şikayetlerle gelip doktorun zamanını çalan bir sürü hastalık hastası insan var.. Bazılarını hiç polikliniğe girmeden geri çevirmek lazım.. Ayrıca şunu unutmayın, devlet kurumlarında en adam yerine konduğunuz yer yine hastanelerdir..

kemal
kemal @Eren - 5 ay Önce

her hasta icin yerinden kalkmak zorunda degildir doktor

Musa
Musa @Eren - 5 ay Önce

senin gibi kaç kişi doktora meslegini öğretmeye kalkıyo adamlara işi öğretiyor milletimiz adam uzman doktor sen sonuca bak

Adnan
Adnan - 5 ay Önce

Eden efendi muayene olduğum dt. o gün kac hastaya baktığını biliyormusun ne yapacaktı bir de seninle geyik muhabbeti mi yapacaktı günde ortalama 100 hastaya bakacak ondan sonra dr. diye bekle bu hayal bu yönetim dr. elinden gelen olumsuzlukları yaptı özel has. önünü açtı iyi dt. oralara gitmek zorunda kaldı kalanlarda elinden geleni yapıyor beğenmeyen özel her. gitsin bakalim

Samet topal
Samet topal - 5 ay Önce

Öncelikle Geçmiş olsun. Yakın tarihte Vakfıkebir devlet hastanesine kene ısırması ve elime ağaç parçası patması ile başvurdum. Karşılaştığım muayene ;
Sağlık memuru muayene ediyor ve saçma bir şekilde gelip keneyi koparıyor.ne bir ilaç ne bir tavsiye.ben talep ediyorum onlarda istek doğrultusunda ilaç yazıyor aşı yapıyor veya yapılabilecek tetkik için bilgi veriyor. Aklıma da insanlara hak vermek geliyor bazen. NOKTA.

Elif Taraz
Elif Taraz - 5 ay Önce

Hastanenin acil servisine gelen hastaya itici ve tavırlı davranırsa bir sağlık personeli ,hastadanda her hareketi hakeder.hasta acil servise keyfi gitmiyor caninin yandigindan bi çare aramaya gidiyor gõrduğü muamele karşısïnda tepki verinceye suçlu oluyor.asıl azmettirici işini severek yapmayan sağlık personeli dir hepsini kınıyorum

Ali KAYA
Ali KAYA - 5 ay Önce

Bu hasta yanlış doktora muayene olmuş. Psikiyatriste gitmesi gerekiyordu.

Elif Taraz
Elif Taraz - 5 ay Önce

İşini severek yapmayan sağlık personelleri hastalara kötü tavırlar sergileyip hastaları kışkırtıyor azmettiriyor yazıklar olsun o insanlara vatandasinda başını dert oluyorlar

Kaymak61
Kaymak61 - 5 ay Önce

Gerçek sağlık çalışanlarına şiddete karşıyım. Lakin bu arkadaş görevini kendine siper ederek insanları aşağılar şekilde hareket etmiş. Hasta yaşlı olabilirdi o zaman ne olacaktı çocuğu yaşında bir kişinin ters hareketlerine boyun mu ege çekti. Ki yüce Türk adaleti sanıkların beraatine karar vermiştir. Haaa sanık derken kaburgası oksurmekten kırılmış bir hastaya karşı aşağılayıcı tavırlarla muamele eden sözde sağlık görevlisi mi yoksa hasta abisinin üstüne hakaret ederek hareket yaparak gelen kişiyi darp eden kişi mi sanık unu da düşünmek gerek...


banner441

banner472