7m


7m

hyundai

Trabzon’da RİRC kursu düzenledi

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde RİCR kursu düzenlendi.

Trabzon 22.05.2022, 14:01
Trabzon’da RİRC kursu düzenledi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde Doç. Dr. Hasan Rıza Aydın koordinatörlüğünde, Doktor Öğr Üyesi Hamit Zafer Aksoy, Op. Dr. Fatih Bıçakçıoğlu, Op. Dr. Mehmet Akif Ramazanoğlu ve Op. Dr. Görkem Akça ile birlikte Retrograt İntrarenal Cerrahi (RİRC) kursu düzenlendi.

RİRC, ince ve bükülebilen bir enstrüman olan fleksibl üreterorenoskopla, tamamen doğal yoldan girilerek vücutta herhangi bir kesi yapmadan böbrek ve üreterdeki taş veya tümörlerin lazer kullanılarak endoskopik olarak tedavilerinin yapılmasıdır.

Cumartesi gününü gerçekleştirilen RİRC kursuna Rize ve Trabzon’daki çeşitli hastanelerden gelen üroloji hekimleri katıldı. Teorik eğitimler sonrasında ameliyathanede hastalarımızın böbrek taşlarına RİRC ile müdahaleyi adım adım teknikle gösterilip hekimlerin neler yapmaları ve yapmamaları gerektiği gösterildi.

Eğitimlerin tamamlanması sonrası kursa katılan hekimlere sertifikaları verildi.


Yorumlar (1)
dürüst adam 1 ay önce
Hamit Zafer Aksoy kesinlikle ciddiye alınması ve kaybedilmemesi gereken bir doktor. 2.5 cm böbrek taşımı her yerde kesi yapılarak alınacağı söylenirken o lazer ile operasyon yaparak halletti. Şimdi bazı doktorlarda kalkmış para uğruna mesleklerini millete silah gibi kullanıyor. 657 tabi olup toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Ha dağda pkk ha da saha da bunlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@