Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Trabzon kadınlar pazarı esnafı Büyükşehir Belediyesine yürüdü.

Trabzon 20.02.2018, 10:08 20.02.2018, 17:07

Haber61 - Haber Servisi - Trabzon’da Kadınlar Pazarı esnafı, Trabzon Tarihi Damaltı Derneği üyeleri Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyerek basın açıklaması yaptı.


Yıkılması gündeme gelen Trabzon Kadınlar Pazarı’nda esnaf olan yaklaşık 300 kişi kendilerine geçici olarak bir yer gösterilmediği ve yeni yapılacak yerde de yer verilmediği gerekçesi ile Büyükşehir Başkanlığı makamı önüne gelerek basın açıklaması yaptı.

Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüşmek isteyen grup bir süre Başkanlık makamı önünde bekledi. Daha sonra Başkanla görüşme sözü alarak dağıldılar.


Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Dernek adına basın açıklaması yapan Trabzon Tarihi Damaltı Derneği  Başkan Vekili Metin Reis, “Şuanda tamamen bir bilinmezlik içerisindeyiz. Pazar yerinin yıkılıp yeniden modern bir şekilde inşaa edilmesine karşı değiliz. Bizlerin burada yaklaşık 150 esnaf olarak karşı olduğumuz nokta bu yeni yapılanma esnasında ticari faaliyetlerimizi sürdüreceğimiz geçici bir yer gösterilmemesi ve yeni yapılacak projede hiçbir söz hakkı tanınmamasıdır. Bizlere belediyemiz tarafından söylenen “bu proje bittikten sonra dükkanlar ihaleye çıkacak. Sizde girip yarışacaksınız. Buradaki insanların büyük sermayeyle bu konuda yarışacak gücü yoktur. Bizler halkın birebir diyalog kurarak alışveriş yaptığı küçük esnaflarız. Birçoğumuz 30-40 yıldır burada soğuğa ve sıcağa rağmen hizmet vermekteyiz. Çoğu esnaf yanında 2-3 kişi çalıştırarak istihdama katkı sağlamaktadır. Mevcut esnaf, çalıştırdığı kişiler, aileleri ve mal veren esnaf ile birlikte 4 Bin kişilik bir kitle ortaya çıkmaktadır. Bu kadar insanı gözardı ederek ve hiçbir söz hakkı vermeden ellerindeki hakların alınacak olması, hak ve adalet için yola çıkan bir anlayışın yaklaşımı asla olmamalıdır. Bizim ümidimiz yetkililerin bu haklı taleplerimizi dikkate alacağı yönündedir. Bu sistem parası çok olanın sözünün geçtiği bir sistem değil, mağdur olanın, olanın hakkını koruyan, sırtını önce hakka sonra halka dayayan bir sistem olmalıdır. Bu konuda inancımız tamdır. Açıklamamızı Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye meşhur nasihati ile bitirelim. “Oğul insanı yaşat ki devlet yaşasın.” dedi.


Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Başkan Yunus Akın, “Sayın belediye Başkanımız söyledikleri bizim için çok önemli. Ben buradaki esnafı mağdur etmeyeceğim diyor. Ama nihai sonuca geldik ki belediye başkanı kararları değiştirdi. Sayın Belediye Başkanımız diyor ki, ben buradaki köylü kardeşlerimize yer vereceğim diyor. Burada bu kadar arkadaşımız var. 3 Tane köylüye, 5 tane balıkçıyı buradaki 160-200 tane esnafa değiştirecekken, bu insanları burada düşünmeyeceksen Belediye Başkanının burada amacı ne, hedefi ne? Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Kadınlar Pazarını şuanda yeni yapılan balıkhaneye taşıyor. 3-4 tane köylü kardeşimizi oraya taşıyarak mağdur etmenin biri bana cevabını versin. Çünkü orada kimse iş yapamayacak. Bu esnaflarımız orada mağdur olacak. Bunları oraya kim götürüyor. Bunun açıklamasını yapsınlar. Basın açıklaması yapıyor, arkadaşlar bakanımız bize mevzuatta yardımcı olmuyor. Bakana topu atıyor. Bakan’da mevzuat belediyenin mevzuatı diyor. Buradan seslenmek istiyorum. Bu insanları kimse mağdur etmesin. Bu insanlar Trabzon’da yaşıyorlar. Bu insanlar gelecekte Trabzon’da yaşayacaklar. Birileri gibi yarın Trabzon’u terk edip gitmeyecekler. Hepimiz buradayız. Ayrıca Zeytin Dalı Operasyonunda şehitlerimize Allah Rahmet diliyoruz. Oradaki Mehmetçiğimize de Allah Yardım etsin” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Trabzon’da pazar esnafı belediyeye yürüdü

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
vatandaş 3 yıl önce
Diğer illere bakıyorum modern pazarlar var; köylü halkı için satış yerleri var. Trabzon'da bulunan kadınlar pazarı bence modernliğini kaybetti ve çarpık kentleşmede sıkışıp kaldı. Yeniden planlama çalışmaları ile daha modern bir pazar yeri/yerleri yapılmalı.
türbedar 3 yıl önce
kadınlar pazarı bir markadır,TRABZON un sembolleşmiş muhitidir,gıda yönünden Trabzonun kalbidir,yıkılması kesinlikle yanlış olur,,,,
Afrinli 3 yıl önce
Kesinlikle yıkılmasın turizme kazandırılsın, yenilik restore yapılsın ahşap yapısı korunsun ama yıkılmasın.
zeki trabzon 3 yıl önce
TRABZONDA TÜM PAZAR YERLERİ VE MAHALLE PAZARLARI ÇOK İLKEL.ÖNCE PAZAR YERİ NERESİ OLMALI TESBİTİ YAPILMALI.MAHALLE İÇİNDE ADAMIN EVİNİN ÖNÜ KAPANMIŞ BURASI MAHALLE PAZAR YERİ .SAMSUNA GİDİN BAKIN SEMT PAZARLARI KİMSENİN EVİNİ KAPATMAMIŞ.ÖRNEK ALINMALI.SABAH 5 TE DAM DÜM SESLERİ KAMYONLARIN MAL BOŞALTMALARI GEREKSİZ BAĞIRMALAR,İNSANLARA ÇÜRÜK MAL SATMALAR İNSANLARI MARKETLERE YÖNLENDİRDİ.SEÇİP TE ALABİLİYORSUN.BENCE KADINLAR PAZARI DURMALI ,MODERNLEŞMELİ VE DİĞER SEMT PAZARLARI DA EVLERİN OLDUĞU SOKAKLARDAN KALDIRILMALI.SABİT BETONDAN YAPILMALI.SATICI TEZGAHINI GETİRİP KURMAMALI.MALINI GETİRİP HAZIR TEZGAHA BETONDAN YAPILMIŞ OLAN TEZGAHA MALINI KOYMALI VE EN ÖNEMLİSİ VATANDAŞA MEYVE VE SEBZEYİ SEÇME ŞANSINI VERMELİ SATICI.EL SÜRME,BEN DOLDURAYIM VE SENİN TORBAYA KOYDUKLARIN HEP ÇÜRÜK.NE ANLAMI KALDI PAZARIN.
hasan 3 yıl önce
mükemmel açıklama
yapmışsınız.aynen durum ortaya konmuş.katılıyorum
Hayrullah ÇAKIR 3 yıl önce
Karadeniz insanı tok gözlüdür ve Devletcidir. Devletine asi olmaz, baş kaldırmaz. kendi zarar çeker Devletine zarar çektirmez. fakat bu özelliğimizi hiç bir yöneticinin de istismar etmemesi gerekir. İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN sözünü kendilerine düstur edinmeliler.
salih 3 yıl önce
Belediyemi ne yazıkki semt pazarları , balık pazarı ve kadınlar pazarları için bu zamana kadar hiç bir proje üretememiştir. K adınlar pazarı şehrin can damarıdır. Aynı yerinde çok daha modern bir şekilde mevcut sahiplerine yapılıp verilmelidir.
hasan basri 3 yıl önce
bu pazar rantıyeçıler pazarı dır.Korsan kafa korsan satiş parayı vereceğin neye verdiğine bakmayacağı uzaktan köyden gelen köylüm kandırılıyor
İsa Sayar 3 yıl önce
Adı kadınlar pazarı ama resimdeki herkes erkek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@